Jump to content
  • Kaydol
MehmetEmin

Solucan Gübresi ve Üretimi (3)

Önerilen İletiler

Önsöz

Solucan gübresi ve üretimi derlemesinin 3. Yayını. Burada kısaca gerekli bir takım belge ve hususlara değineceğiz. Ayrıca doğru solucanı nasıl anlayabileceğinizide aktaracağım. İyi okumalar…

SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİMİ İÇİN GEREKLİ BAZI BELGELER VE HUSUSLAR

Unutulmalıdır ki, yasalar koşullara ve yeni doğan beklentilere göre sürekli olarak değişebilmektedir. Bu nedenle burada paylaşılanlar ön bilgilendirme amaçlıdır ve zamanla değişkenlik gösterebilir. İştirakçi ilgili kurum ve kuruluşlara başvurusunu yaptığı zaman detaylı tüm bilgileri zaten öğrenecektir.

Aşağıda verilen link bu tarz kurumlar ve işletmeler açarken devletin gözettiği esasları konu alan bir mevzuattır.

   [  http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=3.5.20059207&sourceXmlSearch=&MevzuatIliski=0 ]

Yönetmelikte geçen 4 nolu maddeye bu hususta dikkat edilmelidir:

Yetkili idare: Belediye sınırları ve mücavir alanlar dışı ile kanunlarda münhasıran il özel idaresine yetki verilen hususlarda il özel idaresini; büyükşehir belediyesi sınırları ve mücavir alanlar içinde büyükşehir belediyesinin yetkili olduğu konularda büyükşehir belediyesini, bunların dışında kalan hususlarda büyükşehir ilçe veya ilk kademe belediyesini; belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde belediyeyi ve organize sanayi bölgesi sınırları içinde organize sanayi bölgesi tüzel kişiliğini,”

Buna göre birinci durumda, eğer tesisin kurulacağı yer belediye sınırları içinde olacaksa “İşyeri Açma Ruhsatı” ve “Çalışma Ruhsatı” alınması gerekiyor.

İkinci durumda ise, eğer tesisin kurulacağı yer belediye sınırları dışında ise, yani Özel İdareye bağlı bir alanda ise bahsi geçen ruhsatın özel idareden alınması gerekmektedir.

Bu genel girişten sonra, iştirakçiye kolaylık olması amacıyla solucan gübresi üretim tesisi kurulumu için yerine getirilmesi gerek-şart olan bazı detayları paylaşalım:

Hasip belgesi,

İlaçlama sözleşmesi

Mikrobiyal analiz sonucu belgelerine ilave olarak ;

image.png.2486d84671674c3ae2632c6fca93a4b7.png

image.thumb.png.8a5ef5ef74344954aa7868f78c4ca2bf.png

image.thumb.png.4623aa6ac2f3c77e9f4b4bd81dd7e7a2.png

DOĞRU SOLUCAN TEDARİK ETMEK

Belkide bu işin en büyük sorunu olarak solucan sahtekarlığını söyleyebiliriz. Farklı tür ve daha az verimli solucanları ‘’kırmızı kalifornia solucanı’’ adı altında satan ve bu durumdan çok kazanç sağlayan kimseler var. Bu gibi durumlarda dikkat edilmesi gerekilen en önemli hususlara değineceğim.

·        Solucan tedarik edeceğiniz firmanın bilindik ve önemli işlere imza atmış bir firma olmasına dikkat edin.

·        Bu firmalardan kesinlikle laboratuvar analizlerini ve gerekli belgelerini göstermelerini talep edin.

·        Mümkün mertebe gidip satıcıyı ziyaret edin ve samimiyetine dikkat edin.

·        Sizin tanımlamanız zor olsa da ilk yazımda yazdığım ‘’kırmızı kalifornia solucanı’’ morfolojik özelliklerine dikkat edebilirsiniz.

·        Eğer solucanı kargo yoluyla aldıysanız ve aldığınız solucanlardan şüphe ediyorsanız Eskişehir Osmangazi Üniversitesine ulaşıp genetik test ile %96 doğruluk payıyla sonuçlarını alabilirsiniz.

KAYNAKÇA;

http://solucangubresi.web.tr/temel-bilgiler/yasa-ve-yonetmelikler/solucan-gubresi-uretim-tesisi-kurulumu.html

 

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Misafir
Misafir olarak yorum yapıyorsun, buradan giriş yaparak yorum yapabilirsin.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Adresiniz otomatik olarak yerleştirildi.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 6 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

×

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.