Jump to content
  • Kaydol
zoolog

Omurgasızlarda dolaşım sistemi nasıldır?

Önerilen İletiler

Toprak solucanı dışındaki omurgasızlarda açık dolaşım sistemi görülür. Sünger ve sölenterler içinde yaşadıkları suyu, beden çeperlerindeki deliklerden içeri alırlar. Suyun akışı kirpikçiklerin düzenli hareketiyle sürdürülür ve su boşaltım deliği (osculum)’den dışarı atılır. Bu tür dolaşım sayesinde, oksijen ve besin maddeleri hayvanın vücudunda hiçbir zaman tükenmez.

Daha yüksek canlılarda, örneğin yosun hayvanlarında, iplik kurtlarında, sıvılar pseudosölom denilen ilkel boşlukta beden hareketine bağlı olarak dolaştırılır. Bazı ilkel yumuşakçalarda pseudosölom gerçek kalbin bir ön taslağı olan kalp zarı boşluğu olarak işlev görür. Bu boşluklar kanallar aracılığıyla üreme bezlerine ve böbreklere bağlanır.

Kan hücreleri (Hemositler) omurgasızlarda açık dolaşım sistemiyle vücutta dolaşır. Dorsal (sırt)’de aort denilen bir ucu kapalı bir damar sistemi mevcuttur. Kan hücreleri ve hemolenf, kas hareketleriyle kan damarından çıkıp hemosölde dolaşır. Hemosöldeki hemolenf akışı ayrıca hayvanın hareketine, çevre ısısına ve diğer faktörlere bağlı olarak yapılır. Hemolenft vücudun iç boşluğunu doldurur ve etrafı hücrelerle çevrilidir. Hemolenft dokulardaki metabolizma artıklarının değişimini ve hormonların vücutta dağılımını sağlar. Hemolenfte su, organik tuzlar ( çoğunlukla Na, Cl, K, Mg ve Ca) ve organik bileşikler (karbonhidratlar, proteinler, yağlar, aminoasitler) bulunur. Oksijen genelde trake denilen borucuklarla alındığı için dolaşım sistemi oksijen taşıma görevini üstlenmiştir.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Misafir
Misafir olarak yorum yapıyorsun, buradan giriş yaparak yorum yapabilirsin.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Adresiniz otomatik olarak yerleştirildi.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 6 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

×

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.