Jump to content
 • Kaydol

Biyoloji Günlüğü

Yönetici
 • İçerik sayısı

  576
 • Katılım

 • Son ziyaret

Biyoloji Günlüğü paylaşımları

 1. Keyifli ders anlatımları için genelde animasyon sunumların çok faydalı olduğunu söylerim ancak böylesine tatlı bir eğitim planı için söylenecek çok da fazla söze gerek yok. Bir glikoliz anlatımı, bu kadar ilgi çekici hale getirilebiliyorsa şayet, biz biyolojiyi neden defterden ve projeksiyondaki sunumdan öğrenmeye çalışıyoruz ki hala?
 2. Dosyayı Görüntüle AFLP (Güçlendirilmiş fragment uzunluğu polimorfizmi) AFLP (Güçlendirilmiş fragment uzunluğu polimorfizmi) Gönderen Biyoloji Günlüğü Yayın Tarihi 12-04-2018 Kategori Kişisel Çalışma Notları
 3. Lütfen birkaç saniyenizi ayırarak biyoloji videoları ve sitemiz ile ilgili görüşlerinizi “Yorum ekle” butonu yardımıyla belirtiniz.
 4. Biyoloji Günlüğü

  Folikül Gelişimi ve Ovulasyon

  Primordiyal foliküllerin farklanmasıyla başlar. Farklanma başlamadan önce folikül 30 mikrometre çaplıdır. Tek katlı yassı folikül epiteli ile çevrilidir. Primer oosit büyür ve çevre folikül epiteli önce tek katlı kübik daha sonra tek katlı prizmatik şekil kazanır. Bu aşamadan sonra çevre folikül epiteli çok katlı bir yapı kazanır. Tek katlı folikül hücreleri ile çevrili foliküllere tek katlı primer folikül, çok katlı folikül hücreleri ile çevrili foliküle de çok katlı primer folikül adı verilir. Çok katlı folikül epiteli çevresinde ovaryum bağ dokusundan gelen teka tabakası oluşur. Bu aşamada oosit ile folikül hücrelerinin birlikte oluşturduğu bir zar olan zona pellicuda oosit ile folikül hücreleri arasında gelişir. Teka tabakası bol miktarda kan damarı ve çok sayıda hücre içeren bir teka interna tabakasını ve bunun dışında sıkı bağ dokusu yapısındaki teka externa tabakasını oluşturur. Teka interna hücreleri daha sonra steroid sentezleyen hücrelere dönüşürler. Ancak teka externa hücreleri fibroblast benzeri yapılarını korurlar. Folikül hücreleri çoğalarak granülosa adını alır. Folikülün bir tarafında çoğalarak oositi folikülün bir köşesine iterler. Yani oosit folikül içerisinde exentrik olarak yerleşir. Bu aşamada folikül 0,2 mikrometre çapa ulaşmıştır ve folikül hücreleri arasında içi sıvı dolu boşluklar oluşmaya başlar. Bu sıvıya folikül sıvısı ya da likör folikülü adı verilir. Bu sıvı hyalurinik asitten zengindir. Ayrıca yapısında steroid ve gonodotropik hormonları barındırır. Sıvı miktarı arttıkça içi sıvı dolu boşluklar birleşir ve at nalı şeklinde antrum adı verilen bir tek boşluğu oluşturur bu yüzden bu foliküle antral folikül (= seconder folikül = vesiküler folikül) adı verilir. Bundan sonraki aşamada folikül büyümeye devam eder, antrum genişler, folikül sıvısı miktarı artar. Granülosa hücreleri oosite yakın bölgede çok tabakalı, folikülün diğer bölgelerinde tek ya da az tabakalı olarak gözlenir. Bu foliküle ise graff folikülü (=tersiyer folikül) adı verilir. Graff folikülünde oosit kendini foliküle bağlayan hücrelerle birlikte folikülün içerisine doğru bir tepecik oluşturur. Bu yapıya cumulus oophorius (yumurta tepeceği) adı verilir. Bunun yanı sıra granülosa hücrelerinden oluşan ışınsal düzenlenmiş tek tabakalı hücre grubu oositi çevreler. Bu tabakaya da corona radiata verilir. Bu aşamada primer oositin çapı 125-150um bir büyüklüğe ulaşmıştır. Tüm folikülün çapı 20 mm dir. Oositi foliküle bağlayan granülosa hücreleri arasında folikül sıvısı birikmeye başlar, hücreler arası bağlantı zayıflar ve oosit folikülle bağlantısını kopararak folikül içerisinde yüzmeye başlar. Yine bu aşamada graff folikülü ovaryum yüzeyinde 1cm'lik bir çıkıntı yapar. Folikül duvarı incelir ve damarsız bir yapı kazanır. Teka interna hücreleri östrojenleri sentezlemeye başlar.
 5. Biyologların canı sıkılırsa: Laboratuvardaki en güzel kız! Çalışmaktan vakit bulup keyif yapan, güzel bir şarkı ve klip ile bu ürünü süsleyen biyologların şarkısı. Flight of the Conchords parody isimli eserden cover yapılmıştır.
 6. Uzak Doğu'nun korkulan mutfağından.. Evet biraz garip olabilir, ama o da bir canlı.. Hancı kurdu, Penis balığı, Echiuroidea Pasifik okyanusunun Kuzey kısımlarında yer edinen Chinese penis fish or fat innkeeper worm olarak geçen Urechis unicinctus , aslında bir balık olarak isimlendirilmesine karşın, balık değil, Echiura filumuna ait bir sucul canlıdır. Echiura filumuna ait bireylerin aslında Annelida grubuna dahil edilmesini iddia eden kesimler ile DNA dizilimlerinin benzerliğinin araştırılması çalışmaları ile bu nitelendirme kuvvetlendirilmiş. Kaynak: http://bit.ly/13SdIqD Görünüm olarak ne kadar garip ve bu nasıl bir balık dedirtse de kendine, Uzak Doğu'nun korkulan mutfağından kendilerini maalesef uzak tutamıyorlar. Bir Güney Kore ziyaretçisi olduğum zamanlarda sanırım bu balıktan canlı olarak görmüştüm ve çok da pahalı olduğunu hatırlıyorum İnsanlar yer iken de birçok şey gördüm, paylaşmak istemiyorum. İlgili tür için de aşağıdaki Youtube videosuna göz atabilirsiniz.
 7. Bu video insan vücudunda kanserin nasıl geliştiğini gösteriyor.
 8. Biyoloji Günlüğü

  Bilim İnsanları Üzerine Anılar

  Bir canlı olarak, özellikle kafanızın içinde ihtiva ettiğiniz yapıya hakim olma çabasıyla birlikte gözlerinizi dış dünyaya gerçekten çevirmeye, görmeye başlarsanız; doğa bilimlerinden kopma şansınız olmayacaktır, aynen devam <3
 9. Bazen teknolojinin hayranlığını mesleğim kapsamında gördüğüm görseller ve videolar ile pekiştirmek fevkalade bir haz veriyor ve paylaşmak benim için bir görev haline dönüşüyor. Bir Volvoks kolonisini önizleyebilmek, ileri düzey ekipmanlar ile birlikte gözlemlemek ve adım adım üremelerini izleyebilmek mucizevi görünebilir; ama aslında o kadar da zor değil.. Bizim de üniversitelerimiz, milyarlık cihazlarımız ve imkanlarımız var.. Neden olmasın? Bize sadece yeni zihinler gerekli..
 10. Siklozis, bitkilerin yaprak hücrelerinde görülen sitoplazmanın dairesel hareketine verilen terminolojik isimlendirmedir.Elodea cinsinde, Siklozis hareketi, Mikroskop Görüntüsü videosu sizlerle. Keyifli mikroskobi videoları ile birlikte sizlerleyiz. Göz atmayı ihmal etmeyin, beğenirseniz meslektaşlarınız ile mutlaka paylaşmaya özen gösterin!
 11. Bir çoğumuzun artık yaşlandığında geçirme korkusu yaşadığı Alzheimer hastalığı ile ilgili ingilizce ancak bilgilendirici bir video, paylaşmadan duramadım. Lütfen siz de video talep ve önerileriniz ile projemize destek vermeyi ihmal etmeyin!
 12. Kanser nasıl oluşur? Animasyon ile net bir şekilde görebilirsiniz.
 13. Bu tarz videolara odaklanarak arşivimizi genişletmeye çalışacağım. Büyük ihtimal böyle bir şansa bir çoğumuz sahip olmadı, buyrun videoya göz atın.
 14. Karanlık alan illüminasyon tekniği ile çekilmiş Silli protozoonların görüntüleri sizleri kendine aşık edebilir. Keyifli mikroskobi videoları ile birlikte sizlerleyiz. Göz atmayı ihmal etmeyin, beğenirseniz meslektaşlarınız ile mutlaka paylaşmaya özen gösterin!
 15. Görüntülerin detaylarını iyi inceleyip adım adım öğrenebilirsiniz.
 16. Keyifli bir mikroskop çekimi, tüm detayları ile görünüyor, kısa ama güzel, aynı zamanda özel
 17. Hayatlarının bir çok evresini hayatta kalmaya odaklı geçiren kediler, böyle bir kaygıları olmadığı zaman ise enerjilerini tamamen muzurluğa harcıyorlar. Muzur bir görsel anlatım ile kediler ile aramızdaki bakış açısının farklılığı açıkça ortaya konmuş gibi görünüyor.
 18. Sizi keyifli bir sunum ve şarkı eşliğinde konjugasyon izlemeye davet ediyorum
 19. Mutlaka göz atmanız gereken bir döllenme anlatımı, animasyon ile sizlerle. Bu yüzden telif hakları yüzünden katmanlanmış durumda, ama inanılmaz kaliteli, tavsiyedir! https://www.youtube.com/watch?v=BFrVmDgh4v4
 20. Animasyon ile görsel eğitimin kalıcı hale getirilmesi taraftarı olarak, Mitoz bölünmeyi ele aldık.
 21. Biyoloji Günlüğü

  Fındık totolu örümcek

  Cyclocosmia latusicosta, Ctenizidae, Araneae, Arachnida, Arthropoda, Animalia İlgiç abdomen yapısıyla önceden görmediğinizi düşündüğüm bir tür, şahsen ben çok şaşırarak inceledim. Videodan hareketlerini ve morfolojik detaylarını da incelemelisiniz.
 22. Ne kadar duygusal görünse de annenin hırpalar tavrının altında aslında farklı sebepler yatıyor..
 23. Biyoloji Günlüğü

  Kan ve Kanın İçeriği

  Teşekkürler!
 24. Bu kadar çok canlının yaşadığı bir dünyada, canlı ile uğraşan bir meslek dalının değersiz, mensuplarının işsiz kalması; bir ülkenin ilim, bilim, insan ve doğaya ne kadar önem verdiğinin göstergesidir! Biyoloji bölüm öğrencilerinin sosyal medya faaliyetlerine tanık olduktan sonra artık fazlasıyla yardıma muhtaç olduğumuzun farkındayım. Bilim üretmeye çalışırken aslında ülkede bilimin çok da gerekli olmadığını hissediyorsunuz. Maalesef. Umuyorum ki videolar ile meslektaşlarımın dikkatini çekebilir, gereken ilgili tek noktada toplayabilirim.
 25. Biyoloji Günlüğü

  Biyologsuz olmaz..

  Bu kadar çok canlının yaşadığı bir dünyada, canlı ile uğraşan bir meslek dalının değersiz, mensuplarının işsiz kalması; bir ülkenin ilim, bilim, insan ve doğaya ne kadar önem verdiğinin göstergesidir! Biyoloji bölüm öğrencilerinin sosyal medya faaliyetlerine tanık olduktan sonra artık fazlasıyla yardıma muhtaç olduğumuzun farkındayım. Bilim üretmeye çalışırken aslında ülkede bilimin çok da gerekli olmadığını hissediyorsunuz. Maalesef. Umuyorum ki videolar ile meslektaşlarımın dikkatini çekebilir, gereken ilgili tek noktada toplayabilirim.

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 6 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

×

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.