Jump to content

Liderlik Tablosu


Popüler İçerik

07-03-2018 tarihinden beri tüm alanlarda en beğenilenler

  1. 1 point
    E. coli bir bakteri türüdür. Öyle ki en yaygın görülen, üzerinde en çok çalışma yapılan ve hakkında en çok bilgi sahibi olunan organizmadır. E. coli memeli canlıların kalın bağırsağında bulunan, kalın bağırsak faunasını dengede tutan, vitamin sentezini gerçekleştiren m.o. türüdür. Buradaki adedleri oldukça yüksektir. E. coli, aslında iyi huylu yani patojen olmayan bir türdür. Tabii genetik yapılarında çeşitli sebeplerle bir mutasyon olmadığı ve de kalın bağırsakta bulunduğu sürece durum böyledir. Aksi halde son derece elzem olan bu m.o. tam bir tehlikeye dönüşebilir. E. coli, çiğ etten, iyi işlenmemiş et ürünlerinden ve hijyenik olmayan toplu kullanım alanlarından rahatlıkla bulaşabilir. Kanlı ishal ve hatta ölüme kadar sebebiyet verebilir. Korunma yolu, hijyen kurallarına uymak ve gelişigüzel gıda tüketimi yapmamaktan geçmektedir.
  2. 1 point
    İnsanlar için patojen olan mikroirganizmalar, insan organizmasına dışarıdan,çeşitli yollarla alınan ve organizma için tehdit oluşturan mikroorganizmalardır. Bu mikroorganizmalar başta ağız, burun ve kan yolunu kullanarak bir çok vesile ile insan organizmasına geçiş yaparlar. Bilindiği üzere m.o.lar ile mücadele ederken,onların enzim aktivitelerini kimyasal yöntemlerle inaktif hale getirmekte veya fiziksel yöntemlerle sitoplazmik yapılarına zarar verip onları etkisiz hale getirmekteyiz. Bu işlemlere sterilizasyon işlemleri denmektedir. Bu yöntemlerle başta elleri, vücudun diğer yerlerini ve de kullandığımız araç gereçler ile eşyalarımızı steril etmekteyiz. Ancak iyi bilmek gereklidir ki bu yöntemleri gelişigüzel şekilde uygulamak başarısızlığa ve sağlık problemlerine yol açacaktır. M.o.ların etkisiz hale gelmeleri için, m.o. grubunun türüne göre belirli ph (asitlik-bazlık dengesi) ve ısı değerlerinde, belirli sürede müdahale etmek gerekmektedir. Bu nedenle, vücut temizliği için kimyasal ve fiziksel yöntemler kullanılırken epitel dokuya zarar vermeyecek, patojen m.o.ların faaliyetlerini sonlandırabilecek parametrelerde ürünler tercih edilmelidir. Kullanılan günlük eşyaların temizliğinde de aynı bilinç ve özenle, parametreler dahilinde sterilizasyon yöntemleri izlenmelidir. Aksi halde hiçbir işlem, mikroorganizmanın etkisiz hale gelmesi için etkili olmayacaktır.

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 6 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz.

Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.
Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz.

×