Jump to content
 • Kaydol

Tüm Aktiviteler

Bu akış otomatik güncelleniyor     

 1. Daha eskiler
 2. Serinin ilk videosu sizlerle, Seksin Evrimi, Türkçe Dublaj ile keyifli seyirler.
 3. Ortopedik rahatsızlıklardan Taraklı ayak kemiği nasıl ve neden oluşur, tedavisi ve ameliyatı nasıl yapılır?
 4. O yüz ifadelerini gördükten sonra kızamayacağınızı biliyorlar ne de olsa
 5. Keyifli bir tartışma ve güzel bir sonuç, insandan daha tripcan enfeksiyonlar varmış meğer..
 6. Felaket metanetli bir hayvan.. Bir yılanı yerken geçici olarak zehirlense dahi uyanıp tekrar inatla yemeye devam ediyor!
 7. Dövme nasıl yapılır isimli videomuza gelen talepten sonra bir de sildirme ile ilgili bir ürün yayınlamak istedim. Smarter Every Day yine bizi bir adım daha zeki olmaya davet ediyor.
 8. Nikon video yarışmasında öne çıkan ve 1.cilik ile sonuçlanan o ilginç ve bir o kadar emek harcanan videoyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Subject Matter: Quail Embryo at 10 Day Incubation (3D reconstruction) (1x) Technique: Optical tomography, illuminated with a blue LED light (green fluorescence) Dr. Gabriel G. Martins
 9. Anlamsız güzellikte bir refleks ile cevap veren bu tatlı kediyle ilgili olarak ne hissettiğimi bilemedim
 10. İnsan spermini mikroskop altında hiç inceleme fırsatınız oldu mu? Olmadıysa sizi videoya alalım, bir göz atın..
 11. Dünya dönüyor, hayat devam ediyor, görmediklerimiz ile birlikte her canlı aktivitesine devam ediyor ve biz sadece gözlerimizin gördükleriyle yetiniyoruz. Gerçek bilim insanları ise sürekli bir arayış içerisinde, keşfetmeye odaklı devam ediyor. Buyrun, onlardan biri merakını giderirken, bizleri de aydınlatmak istemiş ve video görüntüsünü paylaşmış; keyifli seyirler.
 12. Laboratuvarlarımızın vazgeçilmez öğelerinden biri, Euglena viridis, 1000x büyütmede, HD mikroskop görüntüsü ve tüm detaylarıyla birlikte sunulan yapılarıyla sizlerle paylaşılmaya hazır bekliyor.
 13. Yine keyifli müzikal bir ürün ve eğitici öğeler.. Neden olmasın diye düşünürken yanımda duran elektro gitarıma nefretle bakıyorum. Ülkemizde de olmasını arzu ettiğimiz bir görüntü!
 14. A)B1 vitamini B) A vitamini C) C vitamini D) K vitamini E) E vitamini İnsan vücudunda A vitamini karotenlerden oluşur. Karotenler vücuda alınırken su ile birleştirilerek A vitaminine çevirilir ve karaciğerde depo edilir.
 15. Hücredeki amino asitleri tanıyarak ribozomlara taşıyan birim tRNA (transfer RNA) olarak isimlendirilir.
 16. Genotipleri farklı canlıların eşleştirilmesi ya da tozlaştırılmasına Melezleme adı verilir.
 17. Bazı yazarlar ölümden sonraki ilk 0-12 saatte her saat başı 1°C düştüğünü bildirmektedir.
 18. Plazmada bulunan proteinli maddeler hücre zarından geçemezler. Plazmada proteinlerin derişimi hücreler arası sıvıdan beş kat daha fazladır. Kılcal damarlardaki osmotik basıncın bir bölümü bu proteinlerce oluşturulur. Bu şekilde yarı geçirgen zardan geçemeyen kolloid maddelerin meydana getirdiği basınca onkotik basınç ya da kolloid osmotik basınç denir.
 19. Üç genotip de gonozomlarda ayrılmama sonucu oluşmaktadır. Gonozomlara eşey kromozomları da denir. Dişilerin genotipi 44+XX, erkeklerin genotipi 44+XY'dir. Yumurtanın genotipi 22+X, spermin genotipi ise ya 22+X ya da 22+Y'dir. 44+XXX bireylere süper dişi de denmektedir. Mayoz bölünmenin Anafaz evresinde meydana gelen ayrılmama sonucu oluşur. Örneğin gonozomları ayrılmamış bir yumurta (22+XX), X taşıyan normal bir spermle döllenirse süper dişi bireyler oluşabilir. 44+XXY bireyler Klinefelter sendromlu erkeklerdir. Mayoz bölünmede meydana gelen ayrılmama sonucu oluşan bir yumurta (22+XX), Y taşıyan bir normal bir spermle döllenirse bu bireyler meydana gelebilir. 44+XYY bireylere süper erkek de denmektedir. Bu bireyin oluşması için mayoz bölünmenin anafaz 2 evresinde ayrılmama görülmüş bir spermin (22+YY), normal bir yumurtayı döllemesi gerekir.
 20. Kısaca: Suyu seven ve sudan kaça moleküler özelliklerdir. Polar gruba sahip olan moleküller su ile hidrojen bağı oluşturarak suyun içerisinde çözünürler. Bu tür moleküllere hidrofilik (suyu seven) denir. Apolar moleküller su içerisinde çözünmezler ve hidrofobik (sudan kaçan) olarak isimlendirilirler. Bu tür moleküller su ile hidrojen bağı oluşturamayacakları için diğer hidrofobik moleküllerle interaksiyon (etkileşime) girerler.
 21. ÖRNEK:İnce bağırsaktaki glikozun kana geçmesi.Böbrekteki geri emilim. • Bir maddenin az olduğu yerden çok olduğu yere geçmesidir. • Porlardan geçebilecek büyüklükteki maddeler aktif taşıma ile taşınır. • Enzim kullanılır. • Enerji harcanır. • Sadece canlı hücrelerde görülür. • Denge yoktur. • Taşıyıcı moleküller kullanılır. NOT 1 : Hücre zarından geçebilecek büyüklükteki bir maddenin miktarı hücre içi ile hücre dışı arasında farklılık oluşturuyorsa burada aktif taşıma var demektir. NOT 2 : Sıcaklık artışı,molekülün alınmasını hızlandırmaz.
 22. Kısaca: Değildir. Glikoz ya da öncülleri ototrofik canlılar tarafından üretilebilir. Hetetrof canlılar ise bu besinleri dışarıdan almak zorundadırlar. Aslında sentez sözcüğü kafa karıştırıcı.. Heterotrof olan insan karaciğerinde de glikoz karbondioksit ve sudan sentezlenebiliyor. ATP nin kaynağı dışarıdan alınan besinden alındığından sisteme bir katkısı yok ve bu nedenle dikkate alınmıyor. Glikoz sentezi deyince karbondioksitin indirgenmesi diye de düşünülebilir. Söylediğimiz gibi, sentez sözcüğü detaya indiğimizde aslında gerçekleşen şeyler fakat bunları göz ardı ediyoruz bilim olarak ya da yanlış yansıyor bize. Soru belki fotoototrofik yolla ya da kemoototrofik yolla glikoz sentezi tüm canlılarda ortak mıdır şeklinde sorulsa, cevaplar daha kesin olabilirdi.
 23. Biyolokum

  Annealing (kaynaşma) nedir?

  Kısaca: Isıtılan DNA'nın yavaşça soğutularak tekrar çift zincirli haline geri dönmesidir. Polimeraz zincir reaksiyonu temel olarak 3 aşamada gerçekleşir ve annealing bunlardan biridir.Daha iyi anlaşılcağını düşündüğüm için bu 3 basamaktan da bahsedeyim. Denatürasyon:İlk aşamada DNA molekülünün çift zincirli yapısı yüksek ısı yardımıyla birbirinden ayrılır(denatürasyon) .Çoğunlukla 94°C- 97°C arasında 15-60 sn süresince uygulanır. Annealing(Bağlanma):Denatürasyonu takiben daha düşük ısılarda oligonükleotid primerler, ayrılmış olan tek zincirli DNA üzerinde kendi eşlenikleri olan bölgelere bağlanırlar.Bu olay çoğunlukla 47°C- 60°C arasında 30-60 sn ‘de gerçekleşir.(G/C oranı yüksek olan bölgelerde bağlanma ısısı 68°C’ye kadar arttırılabilir) Elongasyon(uzama):Son aşamada ısı 72°C’ye kadar arttırılarak DNA polimeraz enziminin tamamlayıcı DNA zincirini uzatması sağlanır. Elongasyon basamağının süresi kullanılan polimerazın cinsine ve amplifiye edilecek DNA‘nın uzunluğuna göre 30sn ile 3 dakika arasında değişir.
 24. Dolaşım sisteminin görevleri; Sindirim sisteminde temel yapı taşlarına kadar parçalanmış besin maddeleri ile dış ortamdan alınan oksijen ve iç salgı bezlerinde üretilen hormonların doku ve hücrelere taşınması, Metabolizma sonucu ortaya çıkan karbondioksitin ve artık ürünlerin dış ortama at›labilmesi için belirli boşaltım ve solunum organlarına taşınması, Metabolizma sonucu meydana gelen ısının ve dışarıdan alınan suyun vücuda dengeli bir şekilde yayılmasıdır.
 25. 1 .Her bir zincirdeki ardışık nükleotitler birbirine 34,6 derecelik bir açı ile dönerler. İkili sarmalın tam bir dönüşü yaklaşık 10,4 baz çiftinde tamamlanır. 2. İkili sarmalın bir tam dönüşünde oluşan uzunluk 3,40 nm'dir. Buradan, yaklaşık her bir baz çiftinin DNA uzamasına 0,33 nm katkıda bulunduğu ortaya çıkmaktadır. 3. İkili sarmalın çapı 2,37 nm'dir.
 26. Histon proteinleri H1, H2A, H2B, H3 ve H4 olarak tanımlanmıştır. Histonlar çok sayıda arjinin ve lisin amino asidi içerir. Bu nedenle baziktirler ve pozitif yüke sahiptirler. Histonlar, pozitif yükleri sayesinde DNA'nın negatif yüklü fosfodiester iskeletine kolayca bağlanır. Her bir histon proteininin primer yapısı tüm organizmalarda hemen hemen aynıdır. Bu primer yapı benzerliği tersiyer yapıya ve dolayısı ile de fonksiyonlarına da yansımaktadır.
 1. Daha fazla aktivite göster

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 6 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

×

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.