in

Evet, kediler kendi isimlerini biliyor!

Yeni yapılan araştırmalara göre kediler, kendi isimlerinin  seslerini tanıyabiliyor. Ancak bu onların, siz çağırınca gelecekleri, oturacakları anlamına gelmiyor. 

Köpekler insanlardan ipucu alabilen tek evcil hayvanlar değil. Yeni çalışmalara göre kediler de isimlerinin sesi ile diğer benzer kelimeler arasındaki farkı anlayabiliyorlar. 

Bilim insanları, köpeklerin insanların davranışlarına ve konuşmalarına nasıl tepki verdiklerini araştırmışlar ve bizleri aydınlatmışlardı. Ancak kedi-insan etkileşimi hiç araştıma konusu olmamıştı. Artık evcil kedilerin (Felis catus) insanların yüzlerindeki ifadelere cevap verdiği anlaşıldı. Ayrıca kediler farklı insan seslerini birbirinden ayırt edebiliyor. Peki kediler kendi isimlerini tanıyabiliyorlar mı? 

Atsuko Saito ” Bence pek çok kedi sahibi, kedilerin isimlerini ve ‘yemek hazır!’ cümlesini bildiklerini biliyor. Ancak kedi severleri destekleyecek hiç bilimsel kanıt yoktu. Atsuko Saito Tokyo’daki Sophia Üniversitesinde bir psikolog ve Okara adında tatlı bir kedi sahibi.

 77 kedi sahibinden, kedinin ismiyle aynı uzunlukta dört isim söylemelerini istediler. Kediler, her rastgele isimle yavaş yavaş ilgisini kaybetti. Ancak sahipleri adını söylediğinde, kedi sert tepki gösterdi. Kulaklarını, kafalarını veya kuyruklarını hareket ettirdiler, arka pençe pozisyonlarını değiştirdiler. Ve tabii ki, miyavladılar.  

İsmin de sahibinden gelmesi gerekmiyordu. Sahibi olmayan bir isim söylediğinde, kediler isimlerine diğer isimlerden daha çok cevap verdi. Bilim adamları bulgularını 4 Nisan tarihli Bilimsel Raporlar’dayayınladılar. 

Çalışma, kedilerin mırıldanma uğruna kendi adlarını tanıma yeteneğine sahip olduğunu güçlü bir şekilde ortaya koymaktadır. Ödül olarak bir oyun, yemek veya kucaklama elde etmek, kedilerin bir ismi tanımayı öğrenmelerinin bir parçasıdır. Ancak, sahipleri sobadan çıkmak için Fluffy’ye bağırmak gibi negatif bir ortamda kedilerinin ismini kullanabilirler. Sonuç olarak, kediler muhtemelen bu tanıdık ifadeleri iyi ve kötü deneyimlerle ilişkilendirmeyi öğrenebilirler. Ve bu kedi-insan ilişkileri için harika olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca bir kedinin adını olumlu bir bağlamda kullanmak ve farklı bir terimi olumsuz bir bağlamda kullanmak, kedilerin ve insanların daha net iletişim kurmasına yardımcı olabilir. 

Böylece kediler isimlerini tanıyabilir. Ama çağrıldığında gelecekler mi? Umutlarını zorlama.

Yazar: Burak Babacan

Moleküler Biyolog

kiminle vakit geçirirsek beynimiz onunkine benziyor

ETNOLİKENOLOJİ