Elektrik Tellerine Konan Kuşlara Neden Elektrik Çarpmaz?

Elektrik Tellerine Konan Kuşlara Neden Elektrik Çarpmaz?

Elektrik tellerine konan kuşlara neden elektrik çarpmaz ? Elektrik tellerine konan kuşlara neden elektrik çarpmadığı hepimiz için merak konusu olmuştur.Bu konunun aslı akıma dayanır.Tel üzerine konan bir kuş üzerinde akım oluşmaz.Çünkü sadece akım, bir canlının üzerinden akabilirse o canlıya elektrik zarar verebilir.Akımın canlı üzerinden akabilmesi için, bir taraftan girip vücudu başka bir yerden terk etmesi gerekir.Eğer bir kuş sadece bir tel üzerinde olmaz ve iki ayrı tele temas ederse bir teldeki akım kuşun üzerinden başka bir tele aktığı için kuşa elektrik etki eder.Örneğin; evlerimizdeki prizlerinde üzerinde iki delik olması aynı sebebe dayanır.Çünkü elektriği üzerinde kullanacağımız aletin bir tarafından elektriğin girmesi, aletin içinde dolaştıktan sonra başka bir bölümden terk etmesi gerekir.

“Peki bir tel üzerinde duran kuşun bir ayağından giren elektriğin diğer ayağından çıkması ile neden elektrik çarpmıyor ? ” sorusu aklımıza gelebilir.Bir tel üzerinde duran kuşa elektrik çarpmaz yani bu olay gerçekleşemez çünkü kuşun üzerinde bulunduğu tel çok düşük dirençli ve akımın kolay geçebileceği bir tel olduğu için, akım geçmesi zor olduğu ve çok daha yüksek dirençli kuşun üzerinde geçmez.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *VEYANot: Şifreniz otomatik olarak eposta adresinize iletilecektir.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Eposta adresinizi size yeni bir şifre göndermemiz için girmelisiniz.