“Coursera” Yeni Nesil Üniversite

 • 08 Mayıs 2014
 • 618 kez görüntülendi.

“Coursera” 2011 yılı aralık ayında kurulmuş, yeni nesil üniversite diyebileceğimiz çevrimiçi olarak derslere katılmanızı sağlayan ve dersi başarıyla tamamladığınızda size tamamen ücretsiz bir sertifika veren bir oluşumdur. Bu yeni nesil öğrenme platformu sayesinde derse ayrılan zamanların daha interaktif faydalı işlere harcanması planlanmaktadır.

Dersler klasik üniversitelerde verilen eğitimdeki gibi nota dayalı değil daha çok öğrencinin öğrenmesine dayalıdır. Avrupa’da bir çok yüksek lisans programı Coursera’ da açılan dersleri, zorunlu olarak alınması gereken ders listesine eklemişlerdir. Buradan aldığınız sertifika hem akademik hem de sektörel baz da geçerli. Ders alabileceğiniz üniversiteler ise Stanford University, Duke University, University of Toronto, California Institute of Tecnology, University of Virginia, University of Edinburg başta olmak üzere dünyanın en iyi 30 üniversitesinden oluşmakta.

Şimdiden 2 ders almaya başladım ve bugün ilk quizimi oldum. Sanırım semester boyunca tüm vaktimi bu sitede harcayacağım. Derslerin içerikleri çok güzel, hatta muhteşem. Daha önce yapılmış dersleri de izleyebiliyorsunuz ancak sonradan quiz ve sınavlarına katılma şansınız olmadığı için onlardan sertifika alamıyorsunuz.

Özellikle lisans üstü eğitim alan ve ingilizce düzeyleri iyi olan arkadaşlara şiddetle tavsiye ediyorum. İngilizcesi iyi olmayanlar için ise ingilizcelerini geliştirmeleri adına bir fırsat olabilir. Bazı derslerde öğrenciler videolara kendi aralarında alt yazı hazırlıyorlar. Takip etmenizde fayda var.

Göz atmak isteyenler için adresi: http://bit.ly/XG1niy

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. nihan dedi ki:

  Ben de 5 tane ders aldım bu dönem için. Dersler çok zevkli ve gerçekten öğretici. Akıcı ingilizce bilmeyenler için (mesela ben) ingilizce alt yazı seçeneği de mevcut, ayrıca yazılı olarak da link veriyorlar.

 2. GizemNergis dedi ki:

  cok guzelmis gercekten iyi ki paylasmissiniz! boyle sitelerden bizleri habersiz birakmayin 🙂

 3. nihan dedi ki:

  Bu sitenin bir benzeri daha var OpenCulture. Gerçi biraz daha farklılar ama oradan da çeşitli derslere erişebilirsiniz.

 4. Biyolokum dedi ki:

  Cok iyi ya #nihan tesekkurler!

 5. Şarlot üzerindeki ahududu dedi ki:

  Farklı alanlarda akla mantığa ve kalbe hitap eden şahane dersleri var.Çıkmaz çıkmaz demeyin şansınızı deneyin!(Ve ben dönem başından beri giremediğim 2 dersten kaldım.)

 6. nihan dedi ki:

  Bir de şunu eklemek istiyorum, Youtube üzerinden de yayın yapan khanacademy.org’u da bu amaçlı kullanabilirsiniz. Khan’ın anlattığı derslere gerçekten bayılıyorum, öyle zevkli ki ilkokul derslerini bile baştan takip edesi geliyor insanın 🙂

BİR YORUM YAZ