in

**Çok tartışılan özel yapay zeka, oyununda insanları öldürmek için eğitildi.

Çok tartışılan özel yapay zeka, oyununda insanları öldürmek için eğitildi.
Çok tartışılan özel yapay zeka, oyununda insanları öldürmek için eğitildi.

Klasik video oyunu Doom’da, yapay zekayı insan oyuncular ile kapıştıran bir yarışma, yapay zeka öğrenme yöntemlerinin ne kadar gelişmiş hale geldiğini gösterdi; fakat bu aynı zamanda dikkate değer bir tartışmaya yol açtı.

Ölüm oyunu için birkaç takım YZ ajanı sunarken, ABD’deki iki öğrenci, YZ robotlarının ölüm oyunu senaryolarındaki insan oyuncuları öldürmeyi nasıl öğrendiğini detaylı bir şekilde açıklayan bir tezi çevrimiçi yayınladıktan sonra eleştirilerin büyük çoğunluğunu üzerlerine çektiler.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilgisayar bilimi öğrencileri Devendra Chaplot ve Guillaume Lample, Arnold rumuzlu YZ robotlarını, birinci şahıs nişancı oyunu Doom’un 3B ortamında gezinmesi amacıyla eğitmek için derin öğrenme yöntemlerini kullandılar.

Arnold, oyunu etkili bir şekilde tekrar ve tekrar oynayarak, Doom rakiplerini bombalamada bir uzman haline geldi.

Araştırmacılar, YZ’leri 2B video oyunları ve masa oyunlarında eğitmek için önceden derin öğrenme teknikleri kullandıysa da, araştırma, yöntemlerin şimdi 3B sanal ortamlara kadar uzandığını da gösteriyor.

Bu durum, teknik bir bakış açısından şüphesiz etkileyici olsa da, YZ araştırmacılarının makineleri oyundaki insan rakiplerini ‘düşman’ olarak görmeleri ve onları öldürmeleri için etkili şekilde eğitiyor oldukları gerçeği, eleştirilerin fitilini ateşledi.

Bu özel Arnold YZ’sinin, Terminatör gibi gerçek insanları bombalamak amacıyla bir şekilde gerçek dünyaya ‘uyarlanması’ ihtimali gerçekçi bir olasılık olmasa da, burada bazı gri bölgelere geldiğimiz açık.

Ve bilgisayar bilimi camiasındaki pek çok insan, YZ’nin sanal canlandırmalarda öldürmek için eğitilmesi ve teşvik edilmesi şöyle dursun, eğer düzgün şekilde kontrol edilmezse aslında insanlara karşı bir tehlike oluşturabileceğini düşünüyor.

ScienceAlert , kaynak 1 , kaynak 2 , kaynak 3 , çeviri

 

Yazar: Biyolokum

Lokum gibi biyolok.

Hayatın bir ölçüsü olmadığını anlatan makro fotoğraflar

Sadece Biyoloji Okuyanların Anlayabileceği Maddeler