Çok tabakalı yassı epitel nedir? Nerede bulunur?

Çok tabakalı yassı epitel nedir? Nerede bulunur?

Vücudun esas koruyucu görevini üstlenen doku tipidir. Alttaki hücreler silindirik, yüzeydekiler ise yassıdır. Bu iki grup hücrenin çekirdekleri ise birbirine dik durumdadır. Aradaki hücrelerin şekilleri silindirikten yassı tipe doğru bir geçiş gösterir. Silindirik hücrelerin çekirdekleri büyük, sitoplazmaları RNA bakımından zengindir. Kübik hücrelerin bulunduğu orta kısımda hücreler arası boşluklar diğer kısımdaki hücrelere göre daha geniştir. Bu hücreler birbirlerine köprülerle bağlıdır. Çok tabakalı epitelin alt kısmında bulunan bağ doku ( lamina proparia ) epitel içine doğru girintiler (papillalar) oluşturmuştur. Lamina proparia gevşek bağ doku yapısındadır.

Çok tabakalı yassı epitel, keratinli ve keratinsiz olmak üzere iki tiptir. Çok tabakalı keratinleşmiş epitele derinin epidermis tabakasında rastlanır. Burada hücreler cansız ve içinde keratin birikimi olmuştur. Keratin hücre içini tamamen doldurduğu zaman hücre tamamen ölür. Keratin içinde -SH grupları bulunan bir skleroproteindir.

Çok tabakalı keratinsiz epitele ağız boşluğu, yutak, yemek borusu, anüs ve vagina içinde rastlanır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *VEYANot: Şifreniz otomatik olarak eposta adresinize iletilecektir.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Eposta adresinizi size yeni bir şifre göndermemiz için girmelisiniz.