fizyoloji

Çok tabakalı yassı epitel nedir? Nerede bulunur?

Vücudun esas koruyucu görevini üstlenen doku tipidir. Alttaki hücreler silindirik, yüzeydekiler ise yassıdır. Bu iki grup hücrenin çekirdekleri ise birbirine dik durumdadır. Aradaki hücrelerin şekilleri silindirikten yassı tipe doğru bir geçiş gösterir. Silindirik hücrelerin çekirdekleri büyük, sitoplazmaları RNA bakımından zengindir. Kübik hücrelerin bulunduğu orta kısımda hücreler arası boşluklar diğer kısımdaki hücrelere göre daha geniştir. Bu hücreler birbirlerine köprülerle bağlıdır. Çok tabakalı epitelin alt kısmında bulunan bağ doku ( lamina proparia ) epitel içine doğru girintiler (papillalar) oluşturmuştur. Lamina proparia gevşek bağ doku yapısındadır.

Çok tabakalı yassı epitel, keratinli ve keratinsiz olmak üzere iki tiptir. Çok tabakalı keratinleşmiş epitele derinin epidermis tabakasında rastlanır. Burada hücreler cansız ve içinde keratin birikimi olmuştur. Keratin hücre içini tamamen doldurduğu zaman hücre tamamen ölür. Keratin içinde -SH grupları bulunan bir skleroproteindir.

Çok tabakalı keratinsiz epitele ağız boşluğu, yutak, yemek borusu, anüs ve vagina içinde rastlanır.Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Cenk Önsoy

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

en çok paylaşılanlar

...

Copyright © 2010 | Biyoloji Günlüğü

Yukarı