cO2 tüketerek enerji üretebilen genetiği değiştirilmiş bakteri türetildi.

cO2 tüketerek enerji üretebilen genetiği değiştirilmiş bakteri türetildi.

Genetiği değiştirilmiş bakteri, CO2 soluyarak enerji üretiyor.

Bu genetiği değiştirilmiş yeni bakteri, havadan CO2’yi alarak onu enerjiye çevirebiliyor. Sahip olduğumuz aşırı CO2 sorununu çözmeyecek olsa da, fosil yakıtlarımızı korumamıza yardımcı olabilir.

Genetik mühendislik uygulanmış bakteri, hidrojen ile karbon dioksidi emiyor ve onları alkol yakıtına çeviriyor. Amaç, bitkileri geride bırakan, kayda değer bir verimlilik oranına ulaşmaktı. Ve araştırmacılar bu ay, bakterinin güneş ışığını bitkilerden 10 kat daha verimli şekilde dönüştürebildiğini de duyurdular.

Harvard Üniversitesi’nden baş araştırmacı Daniel G. Nocera, Şikago’daki Enerji Politikası Enstitüsü’nde verdiği bir konferansta şöyle konuştu: “Şu anda izopropanol, izobutanol ve izopentanol yapıyoruz. Tüm bu alkolleri doğrudan yakabilirsiniz. Üstelik bu, ayrılmış sudaki hidrojenden geliyor ve CO2 halinde nefes alıyor. Mikrobun yaptığı şey bu.”

Ralston eutropha adı verilen bakteri, hidrojen ve CO2’yi alıyor ve sonra, adenozin trifosfatı (ATP) alkol yakıtına çevirmeye olanak sağlayan genleri ilave ederek bunu ATP’ye çeviriyor.

CO2 halinde soluyabilen ve enerji üreten bir bakterinin kullanım alanları sınırsız.

Nocera, çalışmanın sonuçlarının yakında yayınlanmasıyla, bunun kullanışlı amaçlar için uygulanmaya nasıl devam edebileceği konusunda daha fazla insanın heyecanlanmasını umuyor.

Bunun, atmosferdeki aşırı CO2’ye çözüm olmadığına, fakat hızla tükenen fosil yakıtlarımızı korumaya yardımcı olabileceğine işaret ediyor.

kaynak 1 , kaynak 2 , kaynak 3

Kimler Neler Demiş?

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Özge Kartal Aydin
Ziyaretçi
Özge Kartal Aydin

Onur Kartal

Hakan Gönül
Ziyaretçi
Hakan Gönül

Bu bakterılerı koyacaksın v8 motoruna ses hızını geçen araba..uçaklar yapacaksın 🙂

Ayten Zahide Çetinkaya
Ziyaretçi
Ayten Zahide Çetinkaya

Süperrrr karbondioksit emisyonunu azaltmada kullanılabilir?

wpDiscuz


VEYANot: Şifreniz otomatik olarak eposta adresinize iletilecektir.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Eposta adresinizi size yeni bir şifre göndermemiz için girmelisiniz.