sözlük

çılgın biyologlardan kurbağa çıkartması :)

Biyoloji günlüğü sayfamıza Mehmet Elif tarafından gönderilen mesajı sizlerle paylaşıyorum.

Dilerim ki bir dahaki sefere kendi üyeliği ile hem sözlüğümüzde hem de sayfamızda mesaj yerine direk olarak paylaşılsın, aramıza kendi ismiyle katılsınlar 🙂

çılgın biyologlardan kurbağa çıkartması 🙂

buyrun:30 Yorum

30 Yorum

 1. Özlem Erdogan

  21 Mayıs 2014 at 02:21

  bu ne şimdi ? bunu yapan tam bi gerizekalı..!

 2. Alişan Güler

  21 Mayıs 2014 at 02:52

  Bunu bütün biyologlar yapıyor ders bu. :))

  • Felis Warner

   21 Mayıs 2014 at 03:35

   Bütün biyologlar sanırım fotoşopla öpücük falan koymuyorlar yalnız? Duygusal falan bakıyor değilim ama çok gerzekçe olmuş

  • Alişan Güler

   21 Mayıs 2014 at 03:42

   Bize garip, iğrenç, vahşi veya normal gelen eylemleri başka insanlar bizim algıladığımız gibi algılamaya bilirler dostum. Örnek verecek olursak kan gördüğünde bayılan insanlar var ancak bazı doktorlar ameliyat esnasında müzik dinleyip bam başka konular konuşup eğlenebiliyorlar.

   Bu da benzer bir örnek bir biyolog için sanıyorum ki deney hayvanını kesmek çok normal bir şeydir ve bunu eğlenceli hala getirmek onun için mutluluk verici olabilir. Bu noktada algılarımız farklılaşır biz ona vahşi derken, o bize düzen bozucu diyebilir.

   Bu sebepten ötürü resmin kabul edilebilir olduğunu düşünebiliriz, düşünmeye de biliriz, ne düşündüğümüz bizi ilgilendirir. Ancak olay itham etmeye ve yargılamaya gelince elbet ki nezaket kuralları çerçevesinde olmamız gerekir.

  • Felis Warner

   21 Mayıs 2014 at 05:01

   Beni beyninle algılarsan anlarsın hayvanı kesmeye bir tepki verdiğimiz falan yok canlı halini çekip before after yapmanın neresı bilime benziyor? Eminim ki bu fotograftaki kedi olsa herkes tepki göstericekti evet etik garip bişiy

  • Özlem Erdogan

   21 Mayıs 2014 at 05:05

   Neyin ne olduğunu gayet iyi biliyorum ama bu derss diye saçmasapan açıklama yapmana gerek yok. Böyle bi deneyin eğlenme amaçlı değil öğrenme amaçlı yapılması gerekir.Madem öyle o zaman doktorlarla kestikleri kadavraların resimlerini paylaşıp etrafına gülücükler yok party yok super star gülücük çıkartmaları yapıştırsınlar işimizi eğlenceli hale getiriyoruz diye aynı şey…Bu asla kabul edilemez. Tabi eğer sadistçe yaklaşımları yoksa varsa zaten o kişi Ruh hastasıdır.Bu sululugun savunulucak bi tarafı yok..! İnsanın önce yaptığı işe saygısı olmalı.

  • Felis Warner

   21 Mayıs 2014 at 05:08

   ben ruh hastası olduğunu değil yalnızca düşüncesiz olduğunu düşünüyorum ama kadavra resmi paylaşıp etrafına gülücük koyma fikri gülümsetti 😀

  • Buket Öztaş

   21 Mayıs 2014 at 05:51

   Her işin bir ciddiyeti, adabı vardır. Canlıya böyle saygı gösterilmez. Bir biyolog her canlının yaşama hakkını bilir, savunur ve onları yalnızca araştırmak için, yapılması çok gerekli ve önemliyse organlarını çıkararak inceler. Canlıyı bu şekilde teşhir ve afişe etmez. Teşhir etmesi gerekiyorsa bunu öğretici bir amaçla yapar, savunmasız canlının halini alay konusu yapmaz. Burada üslup problemi var.

  • Alişan Güler

   21 Mayıs 2014 at 14:27

   İşte anlamadığınız şey zaten algı farklılığı size cani gelen şey bunu yapan insana çok normal hatta eğlenceli geliyor olabilir. Örneğin ben asla avcılık yapamam keyif için hayvan öldüremem ama dünyada bir sürü avcı var ve bunu keyif için yapıyorlar, doktorlar için kadavra kesmek eminim ki artık çok normal bir şey dir, ki dediğiniz yapıldı zaten beyin ameliyatı yada kalp ameliyatıydı yanlış hatırlamıyor isem, bi yandan arkada oyun havası çalıyordu bi yandan ameliyat yapılıyordu. Bir şeylerin size yanlış yada sadistçe gelmesi o eylemlerin sadistçe yada yanlış olduğunu ispatlamaz arkadaşlar çok bencil düşünüyorsunuz. ”Neden before after yapmasın, adam işini eğlenceli hale getirmiş ve ben ortada canlıya yapılmış bir saygısızlık görmüyorum” diye düşünür bence işine kıymet veren bir çok biyolog.

   Eğer yapılan eylemde üzerinde ki algı farklılığını ayırt edebilirseniz ne demek istediğimi anlarsınız.

 3. Ezgi Tekin

  21 Mayıs 2014 at 09:21

  Isinizi ciddiye almazsaniz ciddiye alinmazsiniz. Cok gereksiz ve sacma olmus su fotograf. Ben eglenmedim,aksine acidim. Bende biyoloji okuyorum,bizde kurbaga diseksiyonu yaptik fakat,once hayvanlara saygi duymayi ogrenmeniz gerekir.. hatta sadece hayvanlara degil tum canlilara.

 4. Nagihan Bakkaloğlu

  21 Mayıs 2014 at 09:37

  Bunu eğlence haline getirmek kadar çirkin ve acınası bir zihniyet olamaz. Biyologları karaladınız şuan resmen. Bilim için diyip ağlaya ağlaya diseksiyon yaptığım hayvan fizyolojisi dersleri geliyor aklıma ve sizin zihniyetinize sahip insanlarla aynı unvanı almak canımı yaktı şuan.

 5. Pınar Aydın

  01 Haziran 2014 at 08:28

  Ya anladık deney, gözlem tamam da,ölü deney kurbagasinın açılmış bacaklarina party yazmak nasıl bir bilim insanı davranisidir, absürd!

 6. Hüseyin Özkaymak

  01 Haziran 2014 at 08:31

  Bende biyoloji öğrencisiyim, keyif almadan yapılması gereken bir şey bu, eğlenecek başka şey mi kalmadı yahu

 7. Elif Pınar İncedalcı

  01 Haziran 2014 at 13:31

  Gerçekten çok ciddi bi çalışma olmuş tebrik ediyorum.Bu keyif alınacak bişey değil, öğreneceğini öğrenirsin tamam ama bu nedir yani

 8. Ezgi Yücel

  01 Haziran 2014 at 14:04

  Bu kurbağaya da bilime de bir hakarettir

 9. Süleyman Hazar Caspia Salomon

  01 Haziran 2014 at 18:43

  Bu ne yahu ? Mecburen yağtığımız hatta yaparken kendimizi zorladığımız bir şeyi böyle salakça ale getirmekten nasıl zevk alıyorsunuz ?

 10. Irfan Köymen

  20 Şubat 2015 at 20:54

  Panter Emel görmesin 🙂

 11. Onur Kutlu Şentürk

  20 Şubat 2015 at 21:02

  Bilimsel etik tartışmasına girmeyeceğim hiç ancak naçizane bir eleştiri olarak bu bilimsel sakrifiye sürecinin dijital olarak süslemenin manası nedir? Bilimsel bir sürecin cicileştirilmeye çalışılması mı? Yoksa sarkastik bir mizahi hava yaratılması mı amaç? Biraz manasız ve itici buldum şahsen. 🙂

 12. Dilek Mehmetoğlu

  20 Şubat 2015 at 21:20

  Kurbağadaki beyin acaba benimkinden büyük mü deneyi yapmış arkadaşınız. Sonuç pozitif tabii paylaşıma bakınca.

 13. Ufuk Sönmez

  20 Şubat 2015 at 21:36

  peki sinir deneyi yapıyor musunuz? Sinire elektrik verilince bacak seğirmesi?

 14. İclal Bilgi

  27 Ekim 2015 at 23:12

  Canlı olan herşeye saygı duymak öncelikli olarak bir Biyolog un görevidir bunu iyi birşeymiş gibi resmetmek çok çirkin bir hareket.Evet inceliyoruz ama öğrenmek için gösteri için değil..

 15. Meltem Eryiğit

  27 Ekim 2015 at 23:16

  Bende beğenmedim

 16. Hatice Yücedağ

  27 Ekim 2015 at 23:18

  Şaka mısınız ya bu ne aptallık? İki dk insan olun…

 17. Soner Şah

  27 Ekim 2015 at 23:23

  Hayvani resmen katletmissiniz. Umarim siz bunu yaparken canli degildi.. Eger oyleyse yazik…. (Ona degil size yazik)

 18. Oğuzhan Yilmaz

  27 Ekim 2015 at 23:41

  Gülen yüzlü ifadelerle sunulması kötü bence de.Ama biryerde nitelikli insan eğitmek için gerekli birşey bence.Baygınlar bu iş yapılırken ve diseksiyon sonucu tüm organlar çıkarılıp inceleniyor.

 19. Ilyas Alper Tok

  27 Ekim 2015 at 23:42

  Anlamsız,abuk sabuk bir durum…Berbat.Bu hiç paylaşılmamalı…

 20. Mustafa Asilhan Özkan

  27 Ekim 2015 at 23:50

  Hiç hoş değil.

 21. Gamze Geredeli

  27 Ekim 2015 at 23:59

  bu fotoğrafı paylasan arkadaş sanırım 1.sinifta felan.. Hayvan haklari savunan bir biyolog aynı zamanda öğretmen olarak uzuldum. Hic hos bir fotoğraf olmamis. Aynı diseksiyon tüm okullarda gösterilir egitim için bile olsa bir hayvanın ölümüne sebep olmak bu kadar eglenceli olmasa gerek fotoğrafı ceken arkadaşı ayri burada bunu yayınlayan arkadaşı ayri kiniyorum

 22. Gaye Uludağ

  26 Aralık 2015 at 16:38

  Bizde diseksiyon yaptik ama bu paylasiminiz hic hos degil. Parcalanmis kurbagaya party diye yazilar kondurup eglenmek nedir yani

 23. Hakan Karaldi

  26 Aralık 2015 at 17:16

  Yasayan her canliya saygi göstermek lazim. Cok gereksiz bir paylasim. Biyoloji yasami tanima anlama ve sorgulama alanidir. Bu tip yaklasimlar hicbir alana yakismamaktadir!

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Cenk Önsoy

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

...

Copyright © 2010 | Biyoloji Günlüğü

Yukarı