in

**Çığır açan çalışma, çoğu insanın kanser sebebini ortaya çıkarıyor

Çığır açan çalışma, çoğu insanın kanser sebebini ortaya çıkarıyor
Çığır açan çalışma, çoğu insanın kanser sebebini ortaya çıkarıyor

Çeşitli türlerdeki kanser oranının üçte ikisinin sorumlusunun kalıtım veya sigara gibi kötü alışkanlar değil de rastgele mutasyonlar olduğunu bulan araştırmacılara göre eski kötü şans kimin kanser olup kimin olmadığına karar vermede büyük bir paya sahip.

Araştırmacıların 1 Ocak 2015’te söylediğine göre vücudun çeşitli bölgelerindeki sıradan hücre bölünmesi esnasında biriken rastgele DNA mutasyonları çoğu kanser türünün ardındaki baş suçlular. Bilim insanları 31 kanser türüne baktılar ve kan kanseri, pankreas, kemik, testis, yumurtalık ile beyin dahil 22 tanesinin fazlasıyla bu rastgele mutasyonlar yani aslında biyolojik kötü şans ile açıklanabileceğini buldular.

Kolorektal kanser, temel hücreli kanser olarak bilinen deri kanseri ve sigara ile alakalı akciğer kanseri dahil diğer dokuz tür kalıtım ve tehlikeli davranış veya kanserojenlere maruz kalma gibi çevresel etmenlerden daha ağır şekilde etkileniyor.
Toplamda kanser tesadüfünün yüzde 65’ini kanserin büyümesini sağlayan rastgele gen mutasyonlarına bağladılar. Science dergisinde yayınlanan çalışmayı Baltimore’daki Johns Hopkins Üniversitesi biyomatematikçisi Cristian Tomasetti ile birlikte yöneten Tıp Okulu’ndan onkolog Dr. Bert Vogelstein’ın söylediğine göre, “Biri kanser olduğu zaman insanlar derhal sebebini bilmek istiyorlar. Ortada bir sebep olmasını seviyorlar. Ve çoğu durumdaki gerçek sebep sağlıklı davranmadığınızdan veya bazı kötü çevresel etkilere maruz kaldığınızdan değil, sadece bu kişinin şanssız olmasından kaynaklanıyor. Bu, piyangoyu kaybetmek gibi.”

Tomasetti zararlı mutasyonların “rastgelelikten başka bir belli bir sebebi olmadan” ve çeşitli dokularda bölünen, kök hücreleri adı verilen vücudun esas hücreleri olarak meydana geldiğini söylüyor. Tomasetti, çalışmanın birinin kanser tehlikelerinden kaçınmak için yaşam şeklini ve sigara içmek gibi alışkanlıklarını değiştirmenin belirli kanserleri önlemeye yardımcı olabileceğini, fakat diğerleri için etkili olmayabileceğini işaret ettiğini söylüyor. Bu sebeple böyle kanserleri erken ve iyileştirilebilir safhalarda teşhis etme yolları bulmak için daha fazla araştırma ve kaynak üzerine odaklanmalıyız”
Araştırmacılar belirli bir dokunun (örneğin, akciğer veya kolon) kök hücrelerindeki ömür boyu bölünmelerinin artan sayısını çizelge ile gösterdiler ve bunu o dokudaki ömür boyu kanser tehlikesiyle karşılaştırdılar.

Genel olarak konuşmak gerekirse daha fazla bölünmeye uğrayan dokular bu yüzden rastgele mutasyon riskini artırdığı için tümörlere daha yatkındı. Çalışma tüm kanser türlerini kapsamadı. Meme ve prostat kanseri dışta tutuldu çünkü araştırmacılar güvenilir kök hücre bölünme oranlarını öğrenemedi.

Business Insider, kaynak

Yazar: Biyolokum

Lokum gibi biyolok.

Kanser Hastaları ve Beslenme Problemleri

**Kanser hastaları ve beslenme problemleri

Hafta sonu uyuyan kişiler, genç yaşta ölümden kaçınmış oluyor.

**Hafta sonu uyuyan kişiler, genç yaşta ölümden kaçınmış oluyor.