sözlük

ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINA MAİL GÖNDERİYORUZ

Değerli Biyologlar,
Daha önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına biyologların istihdam sorunları ile ilgili bir mail metni hazırlayıp sizlerle paylaşmıştım. Yine temel çalışma alanlarımız üzerine kurulmuş bakanlıklardan biri olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderilmek üzere bir mail metni hazırladık. Mail adresleri ve mail metnini ekliyorum. Dernekler tarafından yapılan resmi başvuruların yanı sıra bireysel başvurularda büyük önem taşımaktadır. Biyologların artık yapılan haksızlıklar karşısında sessiz kalmayacaklarını göstermeliyiz. Çevrenizdeki biyolog arkadaşlarınızla da paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasını sağlarsanız eğer katılımın artmasına destek olursunuz. Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Bakan Erdoğan Bayraktar erdogan.bayraktar@csb.gov.tr
Özel Kalem Müdürü Fatih Ekmekçi email: fatih.ekmekci@csb.gov.tr
Bakan Yardımcısı Muhammet Balta email: muhammet.balta@csb.gov.tr
Bakan Danışmanı Sezgin Demircioğlu email: sezgin.demircioğlu@csb.gov.tr
Bakan Danışmanı Seyfullah Arslantürk email: seyfullah.arslanturk@csb.gov.tr
Bakan Danışmanı Abdurrahman Köroğlu email: akoroglu@csb.gov.tr
Müsteşar Ercan Tıraş email: etiras@csb.gov.tr
Müsteşar Yardımcısı İrfan Uzun email: irfan.uzun@csb.gov.tr
Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş email: mucahitd@csb.gov.tr
Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu email: skadioglu@csb.gov.tr
Müsteşar Yardımcısı Mehmet İslamoğlu email: mislamoglu@csb.gov.tr
Müsteşar Yardımcısı Bahaettin Kaptan email: b.kaptan@csb.gov.tr

Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Erdoğan BAYRAKTAR,

Bizler yıllardır atanmayı bekleyen binlerce Biyolog olarak, 2013 yılından itibaren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda Biyolog istihdamının makul sayılarda artırılmasını talep ediyoruz.
Biyoloji bölümü mezunları, ülkemizdeki diğer mesleklerle kıyaslandığı zaman en fazla lisansüstü eğitim yapan, konusunda uzmanlaşmış, yabancı dil yeterliliğine sahip, eğitim kalitesi yüksek onurlu bir mesleğin mensuplarıdır.

Sayın Bakanım, 4 yıl boyunca aldıkları kapsamlı eğitim ile her Biyolog bir yaşam ve doğa bilimcisidir. Dünya genelinde yaşanan ekolojik felaketlerden ötürü artık çevre ve şehircilik planlamaları yapılırken proje hazırlamasından uygulamasına kadar geçen sürecin her aşamasına biyologlar dâhil olmaktadır. Ne yazık ki ülkemizde hala biyologların laboratuvar hizmetlerinden öteye gidemeyeceğini düşünen geri kalmış zihniyetler mevcuttur.
Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde popüler meslekler sıralamasında en başta gelen Biyologlar neden temel çalışma alanları üzerine kurulmuş bir bakanlıkta istihdam sorunu yaşamaktadır merak ediyoruz. Biyoloji biliminin öneminin anlaşılmamasından dolayı bugün biyologlar işsizliğin başını çeken meslekler arasında yer almaktadır. Yalnızca kamuda değil yasal düzenlemelerdeki eksikliklerden dolayı, çevre ve şehircilik sektörlerinde biyologlar, özelde de iş sıkıntısı yaşamaktadır.
Oysaki ülkemizin stratejik konumu, korumakla yükümlü olduğumuz biyolojik zenginlikler, tabiat varlıkları, doğal sit alanları ve bunlara ilişkin koruma alanları, ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) raporlarının hazırlanması, çevre koruma, kontrol ve ekolojik planlama, çevre kirliliği ve küresel ısınmanın beraberinde getirdiği ekolojik sorunlar ile etkin mücadele alanında biyologlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Sayın Bakanım, yapmış olduğunuz açıklamalarda görüyoruz ki yukarıda bahsi geçen konular başta olmak üzere uzmanlık gerektiren konularda konunun uzmanı biyologların istihdam edileceğini sıklıkla dile getiriyorsunuz. Bu farkındalığınız ve duyarlılığınızdan dolayı çok mutluyuz. Özellikle ülkemiz topraklarının planlanarak imara ve kullanıma açılmasında ve doğal hayatın korunmasında gereken duyarlılığı gösterirken Biyologların mesleki eğitimleriyle birebir örtüşen bir alanda görev alacak olmalarının ne kadar önemli olduğunun vurgulanmanız ve mesleğimizin nezdinizde gerçek yerini bulmasından da büyük memnuniyet duymuştuk.
Fakat bu umut verici açıklamaların ardından, Çevre ve Şehircilik alanında hizmet veren Bakanlığımızın neden 2012 yılındaki istihdam politikalarında Biyologlara yer vermediğini merak etmekteyiz. Kadrolu ve sözleşmeli olmak üzere yapılan personel ataması içerisinde biyologlara kadro ayrılmaması, bakanlık tarafından biyologların göz ardı edildiğini açıkça görüyoruz.

Ülkemizde Biyologlara alanında yetkinliğini gösterme olanakları sunuldukça gerçek değerlerini daha çok kanıtlayacaklarından asla şüphemiz yoktur. Bu konudaki duyarlılığınıza güvenerek, Bakanlığınızda BİYOLOG’ lara artık hak ettikleri değeri vermenizi, mesleki eğitimlerini ülkemiz yararına kullanmalarına olanak tanınmasını ve BİYOLOG istihdamını gündeminize almanızı talep ediyoruz.

En kısa zamanda konu ile ilgili bir açıklama yapmanızı bekliyoruz.
Saygılarımızla,6 Yorum

6 Yorum

 1. kubra

  13 Mart 2013 at 13:10

  Hazırlayan, emek verenlerin ellerine sağlık..Destek verelim arkadaşlar artık haksızlıklara sessiz kalmayacağımızı gösterelim,arkadaşlarımızla paylaşalım ki sayımız fazla olsun ozaman  dikkate alınırz..

 2. Cenk Önsoy

  14 Mart 2013 at 20:54

  Gönderildi. TBMM bir dilekçemiz vardı sanırım 700-800 imza toplanmıştı. Bir tepki ya da çalışma var mı?

  • Cenk Önsoy

   14 Mart 2013 at 21:19

   en son yeterli çoğunluğa birçok insanın dilekçe yaratması sonucu ulaşamadığımızı biliyorum. Sonra üyelerimiz dahil herkes saçma davranışlar sonucu oluşan tabloya destek olmaktan vazgeçti galiba! Ama vazgeçmemeliyiz.. Olmadıysa alternatif üretmeliyiz. Biz genç zihinler olarak çare bulamazsak akademisyenlerimiz bizim yerimize düşünecek zaman da bulamayacaklar, bulamadılar şimdiye kadar. Bir elin 5 parmağıyla sayılıyor isimler..

 3. Cenk Önsoy

  14 Mart 2013 at 23:55

  TBMM e dilekçe sistemi yaklaşık 1 hafta boyunca hata verdi ve sisteme giriş yapamadık. İmza sayısı en son 960 civarıydı. Sistem açıldığında 910 a düştü. Şuan 930 kişi tarafından imzalandı. Bazı arkadaşlarıma resmen zorla imza attırdım. Ne yazık ki henüz sayımız 1000’i geçmedi. Bence buna bir çözüm bulabiliriz. Çok sayıda kişiye ulaşmamız şart. Üniversitelerin topluluk sayfalarında ve gruplarda paylaşarak biyoloji günlüğü başta olmak üzere bazı arkadaşlarımızında desteği ile 900 lü bir rakama ulaşabildik. Change.org vb sitelerdeki imza kampanyaları ile kyaslandığında tbmm e dilekçe çok daha güvenilir ve dikkate alınma ihtimali yüksek. Bence çok sayıda biyolog da destek verir mutlaka. Ama bu biyologlara en etkili biçimde nasıl ulaşabiliriz bu sorun. Aslında çözümü olmayan bir sorunda değil

 4. Cenk Önsoy

  17 Mart 2013 at 13:09

  bizim ortak bir nktaya ihtyacimiz var, burdn daha net bireysel iletisim kurabilecegmz bir yer yok, anlasip burdakiler olarak mail veya msn grubu falan olustursak ?

 5. gökhan barık

  18 Mart 2013 at 08:36

  Merhaba
  Meslek olarak istihdamı olmayan bilim insanları merhaba,
  Öğretmen biyolog merhaba,
  Ne olduğunu, toplumsal saygınlığını anlatamayan merhaba,
  ………………….. merhaba
  Saygılarımla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Cenk Önsoy

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

en çok paylaşılanlar

...

Copyright © 2010 | Biyoloji Günlüğü

Yukarı