keyif

Bu ücretsiz çevrimiçi ansiklopedi, Vikipedi’nin sadece hayal edebildiği şeyi başardı.

Bu ücretsiz çevrimiçi ansiklopedi, Vikipedi’nin sadece hayal edebildiği şeyi başardı.

Doğru insanlar ve biraz çaba ile, her zaman istediğimiz internete sahip olabiliriz.

Bu ücretsiz çevrimiçi ansiklopedi, Vikipedi’nin sadece hayal edebildiği şeyi başardı. Doğru insanlar ve biraz çaba ile, her zaman istediğimiz internete sahip olabiliriz.

Stanford Felsefe Ansiklopedisi, internet üzerindeki en ilginç site olabilir. Sahip olduğu (anlam belirsizliğinden zombilere kadar herşey üzerinde büyüleyici giriler barındıran) içerik yüzünden değil, sitenin kendisi yüzünden.

Sitenin kurucuları, internetin en temel sorunlarından birini çözdü: okuyuculara, hiçbir ücret almadan, yetkili ve şiddetli şekilde doğru bilgiyi nasıl sağlarsınız? Bu, the encyclopedia (plato.stanford.edu) veya SEP’in 20 yıldır yapmayı başardığı bir şey.

SEP’in hikayesi, daha değerli bir internet oluşturmanın mümkün olduğunu gösteriyor. İnternet bir bilgi çöplüğü durumunda. İçinde bir yerlerde (bir sürü görüş, tahmin ve yanlış bilginin altında gömülü halde duran), gerçekten insanlığın sahip olduğu bütün bilgiler var. Fakat çöpün içinden ayıklama yapmak zor bir iş. Değerli olduğunu düşündüğünüz bir şeye sahip olduğunuz zaman bile, genelde bunun ucuz bir aşırma olduğu ortaya çıkıyor.

SEP’in nasıl çalıştığının ve evrimleştiğinin hikayesi, daha değerli bir internet, veya en azından daha değerli bir internet köşesi oluşturmanın mümkün olduğunu gösteriyor. Gerçek bilginin, çöplüğe fırlatılmak yerine düzenli ve ayrı bir istif halinde sıralandığı bir yer bu. Dünyanın, doğru olduğunu bildiğimiz herşeyi öğrenmeye gidebileceği bir yer. İnsanları, bugün sahip olduğumuz internetten çok daha akıllı yapabilecek bir şey…

Quartzçeviri

Yorum yapmak için tıklayınız

yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 + eleven =

Popüler Yazılar

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

To Top