Biyologlara Alternatif İş Önerileri

Biyologlara Alternatif İş Önerileri

en bilindik biyolog resmiArkadaşlar hepiniz iş yok, iş yok diyorsunuz ama gözünüzün önünden milyonlarca fırsat geçip giderken ruhunuz bile kulağınıza fısıldamıyor. İnanmayınız o yok meslek haklarımız yeniyor, bilmem ne, diyenlere… Sayın akademisyenlerimiz, yani tuzu kuru olanlar, kamuda meslek unvanını 1933 yılında almış olmalarına rağmen yan gelip yatmış, yetiştirdikleri lisans sahiplerinin geleceği ne olur diye düşünmemiş, eğitim seviyesini yükselteceği yerde kendisine alacağı jip’in hayallerini kurmuş tüm akademisyenler ve hakların bu kadar yenmediği dönemlerde bir şeyler olabilmiş kişiler kulaklarının arkasını kaşırken, bütün üniversite boş kaldı,

bilim yakında biter. Diyebilirsiniz ki, bilim vardı da biz mi görmedik? Bilim vardı, herzaman… Keşke mezun ettiğiniz sabilere de bir baksaydınız, hakları yeniyor mu, yenmiyor mu? diye. Neyse, bakın bir biyoloji bölümü mezununun yapabileceği işler;

-Eczane Teknisyenliği; bu modernize edilmiş insan gururunu okşayan isim aslında eczane kalfalığı olarak bildiğimiz, parayı alıp ilacı veren, kurumun anlaşması varsa ya da yetkinliği, kanser hastaları için belli dozlarda kimyasalları şırıngalarla karıştırabildiğiniz, bir bilim adamını tatmin eden bir iş. Bu işte kendinizi şanslı hissedebilirsiniz.

-Laboratuvar Teknisyeni; Bunu hepiniz biliyor olmalısınız. Daha da kötüsü sizden önce yerleşmiş, gerçek bir iki yıllık mezun varsa ya da lise mezunu dikkatli olun gıcık biriyse hayatınız cehennem olacak. Yasal olmadığı halde sizden kan almanız da beklenecek.

-Büro Memuru: Çay getirip çay götürebilir, aynı anda ofis programlarını kullanabilir, ortalığı temizleyip, diplomanızı işveren beye emanet edebilirsiniz. tabii ki asgari ücret karşılığı.

-Ücretli Öğretmenlik; Eğer hala baş vurmadıysanız önünüzde yaklaşık dört bin civarında (yarısı sizin gibi biyolog) kişi temmuz ayı civarında başvurmuştur. umut dünyası yinede kaydını yaptır, belki sıra gelir.

-Mesul Müdürlük; O otel parasını karşılayabiliyorsan senin gerçekten bir işe ihtiyacın yok, senin canın sıkılmıştır. Gidip biyologlar derneğine falan bağışta bulun ya da tanıdığın biyologların zengin olanlarından para ve zaman iste.

-Çevre Görevlisi; Bunun sertifikasını seksen tl verip sınava girip alabilirsin ama iş ilanlarına bir göz at derim ben, -çevre mühendisi olsun, sertifikayı da alsın (ki, bildiğim kadarıyla onlar bu sertifikayı sınavsız alıyor) ingilizce yetmez, almanca da bilsin gibi sapıkça ilanlar var.

-Kalite Kontrol Elemanı : Bunu okuma yazması olan herkes olabiliyor. Mesleki ilerlemeden sonra yani beş yıl bu işi yaptıktan sonra işveren beylerden kurumsal olanlar size artık kalite kontrol oparatörü diyor. tabii asgari ücretten de yüz tl maaşınız artıyor. ikibin alan da varmış, ben henüz görmedim öyle bir biyolog.

-Kalite Kontrol Operatörü: Hemen böbürlenmeyin yaptığı iş aynı, işveren bey fazla zam istemeyin diye gururunuzu okşadı hepsi bu.

-Kasiyer: Ulusal marketler zincirinden birinde kolaylıkla kasiyer olabilirsiniz maaşınız 1200-1500 arası olacaktır. asgari ücret verenlerde var. Kasa operatörü, kasa sorumlusu, kasa müdürü meslekteki ilerleyen yıllarınızda alacağınız ünvanlar. ama işiniz hep aynı.

-Mantar fabrikası açabilirsiniz.

-Alabalık çiftliği kurabilirsiniz.

– Fransızlara kurbağa bacağı, tabii önce yakalayıp satabilirsiniz.

-Tıbbi Mübessil: bir yıl satış rekortmeni olursunuz o ara parayı biriktirdiniz biriktirdiniz, biriktiremezseniz ve diğer yıl satış yapamazsanız şutlanacaksınızdır. Bir biyolog’a satış yapmak eminim ki öğretilmiyor, ancak tavuğu boyayıp horoza geri satmak gibi doğal yeteneklerde istemiyor değil. Ama satış öğrenilebilen bir şey korkmayın. zaten bir biyologa en çok para kazanma şansı veren meslekte budur.

-At toynağı: En son olarak mesleğine sahip çıkmayan at kafalı olarak bilinen meslektaşların ayaklarına, mesleğe sahip çıkmama şartını sağlayarak toynak olabilirsiniz. maaşı olunca konuşursunuz kendi aranızda.

  1. Çok güzel olmuş… 🙂 İş arama sürecinde insan her yolu düşünüyor malesef. Bende et reyonunda çalıştırılmak üzere eleman arayan bir markete başvurmayı bile düşündüm bir bunalım anında. O kadar anatomi görmüş insanım neden yapamiyim yahu dimi… :))

  2. Aslında tatlı bir bakış açısı evet güzel görünüyor ama biraz daha iyimser ve yönlendirici yazılara yer versek mi artık, özellikle yönetici arkadaşlar konu üzerine biraz destek olurlarsa seviniriz 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *VEYANot: Şifreniz otomatik olarak eposta adresinize iletilecektir.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Eposta adresinizi size yeni bir şifre göndermemiz için girmelisiniz.