keyif

Birinin gerçekten nasıl olduğunu bilmek istiyorsanız, bu soruyu sorun!

Birinin gerçekten nasıl olduğunu bilmek istiyorsanız, bu soruyu sorun!

Diğer taraftan, olumsuz şekilde yargılayan insanlar, yüksek seviyelerde kendine hayranlık ve anti-sosyal davranış sergilemeye yatkındılar.

Kuzey Karolina’daki Wake Forest Üniversitesi’nden Dr. Dustin Wood tarafından yürütülen bir çalışmada, insanlara diğerleri hakkında ne düşündükleri soruldu ve söyledikleri şeyler, kendi karakterleri hakkında pek çok şey açığa çıkardı.

Çalışma üç bölümden oluşuyordu; birinde, insanlara diğer üç kişinin olumlu ve olumsuz özelliklerini tarif etmeleri söylendi.

Olumlu özellikler üzerinde duran insanlar daha olumlu ve mutlu insanlar olmaya eğilimliydi.

Diğer taraftan, olumsuz şekilde yargılayan insanlar, yüksek seviyelerde kendine hayranlık ve antisosyal davranış sergilemeye yatkındılar.

Dr Wood şöyle söylüyor:

“Bir sürü olumsuz kişilik özelliği, diğerlerini olumsuz olarak görmeyle bağlantılı. İnsanları olumsuz olarak görmenin basit eğilimi, daha büyük depresyon ve çeşitli kişilik bozuklukları ihtimalini gösteriyor.”

Bir yıl sonra Dr. Wood, çalışmanın parçası olan insanları yeniden ziyaret etti ve görüşlerinin değişmediğini buldu: diğerlerini olumlu olarak algılayan insanlar hâlâ olumluydu ve aynısı olumsuzlar için söylenebilirdi.

Yüksek seviyelerdeki kendini beğenmişlik, depresyona, antisosyal bozukluklara ve uç durumlarda psikopatlığa bağlanabilir.

Eğer iş yerindeki şu yeni insanın iyi kalpli biri olup olmadığını bulmak istiyorsanız, müdürünüz hakkında ne düşündüğünü sorun.

Independentçeviri

Yorum yapmak için tıklayınız

yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − thirteen =

Popüler Yazılar

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

To Top