insan ve sağlık

Bir sürü yazım hatası yapıyorsanız, ilaç dolabınızı kontrol edin.

Bir sürü yazım hatası yapıyorsanız, ilaç dolabınızı kontrol edin.

Tylenol, hataları saptamamızı zorlaştırabiliyor.

Tylenol, hataları saptamamızı zorlaştırabiliyor.

Bir sürü yazım hatası yapıyorsanız, ilaç dolabınızı kontrol edin.

Asetaminofen ve parasetamol da denilen Tylenol’ün tedavi edemediği veya en azından daha katlanılır yapmadığı bir günlük rahatsızlık var mı? Başınız mı ağrıyor? Tylenol. Ateş? Tylenol. Bunun dünyadaki en ünlü ilaçlardan biri olmasının bir sebebi var. Aslında, eğer siz de çoğu insan gibiyseniz, şu an muhtemelen evinizde biraz vardır.

Fakat sahip olduğu üne rağmen, Tylenol birkaç tehlike sunuyor. 2013 yılındaki bir rapor, karaciğerinize kolayca zarar verebildiği için Tylenol’dan aşırı doza uğramanın şaşırtıcı şekilde kolay olduğunu göstermişti, bu yüzden içki mahmurluğu için onu kullanmamanız öneriliyor. Bir karaciğer katili olarak ilacın ünü iyice belgelendiyse de, yeni araştırmanın öne sürdüğüne göre Tylenol ayrıca, muhtemelen hayatınızın hiç hesaba katmamış olduğunuz bir yönünü etkileyebilir: hataları görme ve karar verme yeteneğinizi.

Kanada’daki Toronto Üniversitesi’nden araştırmacılara göre Tylenol, onu diğer rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanırken, algı işlevinizi hafifçe zayıflatabilir. Yani bu demek oluyor ki, şu an tavsiye edilen dozda Tylenol alacak olsaydınız, ilacı almayan birine göre daha yavaş tepki verirdiniz.

ScienceAlertçeviri

Yorum yapmak için tıklayınız

yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × four =

Popüler Yazılar

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

To Top