in

**Bir saniyenin uzunluğu değişmek üzere olabilir.

Bir saniyenin uzunluğu değişmek üzere olabilir.
Bir saniyenin uzunluğu değişmek üzere olabilir.

Hepimiz, zamanın bir kurgu olduğunu biliyoruz ve kendisi şu anda, yaklaşık 500 atomik saatten oluşan uluslararası bir ağın çok kesin tik takları ile tutuluyor.

Fakat şimdi araştırmacılar, optik saatler adı verilen yeni nesil saatler ile, zamanın çok daha kesin bir şekilde tutulabileceğini gösterdiler ve yeni sistemi kullanarak, bir saniyeyi yeniden belirlemek istiyorlar. Bu durum, günlerimize çok daha fazla saniye sıkıştırmak anlamına gelebilir. Bu fazladan süreyi nasıl değerlendirsek acaba?

Ölçülen optik saat o kadar kesin ki, eğer Evren’in doğuşundan itibaren çalışıyor olsaydı, iki dakikadan daha az bir süre kaybetmiş olurdu. Anlamaya çalıştığınız zaman bu epey inanılmaz bir şey.

Küresel zaman tutumu önemlidir, çünkü ‘saniye’ (Uluslararası Birim Sistemi [SI] tarafından tanımlandığı üzere), GPS cihazlarımızın, elektrik şebekelerimizin ve ekonomi ağlarımızın güvendiği şey.

Bu yüzden, zaman tutmak için, bir sarkacın küçük sallanımları gibi bir sezyum atomunun titreşimini ölçen atomik (veya mikrodalga) saatler kullanıyoruz. Ve 1967’den beri bir SI saniyesi, bu titreşimlerin 9.192.631.770 kez devri olarak tanımlanmıştır.

ScienceAlertçeviri

Yazar: Cenk Önsoy

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Kanser Hastaları ve Beslenme Problemleri

**Kanser hastaları ve beslenme problemleri

İşaret diliyle iletişim kurabilen Koko isimli gorilla 46 yaşında hayata veda etti.

İşaret diliyle iletişim kurabilen Koko isimli gorilla 46 yaşında hayata veda etti.