sözlük

Bir Dinozor Fosili: Ornithomimus (Kuş Taklidi)

Ornithomimus Latincedeki karşılığı “kuş taklidi” anlamına gelir. Geç Kretase döneminde (75-65 milyon yıl önce) yaşamış bir dinozor cinsidir. Paleontologlar, tüm kuş türlerinin atası olarak kab

ul edilen Archaeopteryx’in de Ornithomimus’dan evrimleştiğini düşünmektedirler. Günümüzde Kuzey Amerika olarak bilinen bölgede yaygın olarak yaşadığı tahmin edilmektedir. İlk fosil örnekleri 1890 yılında Kuzey Kalifornyada çıkarılmıştır. Bu tarihten günümüze kadar sadece 7 adet fosil bulunabilmiştir. Ornithomimus’un en dikkat çekici özellikleri ayaklarıdır. Çünkü ayakları günümüz kuş türleri ile birebir aynıdır. Üç parmaklı ayağı, uzun ince ön bacakları, uzun boynu ve kuş benzeri kafasıyla belirgindir. İki ayak üzerinde hızlı hareket ettiği düşünülmektedir. Ayrıca yaşadıkları yıllarda sırt bölgelerinde tüylerinin olduğu ve kollarının birer kanat gibi kullanabildikleri düşünülmektedir. Ancak vücut ağırlığının 350 kg olması ve kemik boşluklarının az olması nedeniyle uçamadıkları düşünülmektedir. Kanada’da bulunan bir Ornithomimus fosili yuvasında kuluçkaya yatmışken ortaya çıkan bir kum fırtınası sonucu boğularak öldüğü tahmin edilmektedir. Bilindiği kuşlar da yumurtaların üzerinde kuluçkaya yatmaktadır. Dinozorlarda bu özelliğin Ornithomimus’lar ile başladığı tahmin edilmektedir. Ornithomimus’ların kuyruğundan baş kısmına kadar uzunluğu 6 metreyi yerden yüksekliği 2,5-3 metre arasında değişmekteydi. Ağzı ve diş yapısına bakıldığında otçul beslendikleri anlaşılmaktadır. Fotoğrafta görülen Ornithomimus fosili Los Angeles’da yer alan Doğa Tarihi müzesinde sergilenmektedir. Ornithomimus’ların Bilgisayar modellemeleriyle hazırlanmış gerçek görüntüsü aşağıdaki linkte verilmiştir.

https://goo.gl/h7htf6

Hazırlayan: Yaşamın Kökeni Facebook Sayfası

Kaynak:
https://goo.gl/T0BlkwYorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Cenk Önsoy

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

en çok paylaşılanlar

...

Copyright © 2010 | Biyoloji Günlüğü

Yukarı