Bir Dinozor Fosili: Ornithomimus (Kuş Taklidi)

Bir Dinozor Fosili: Ornithomimus (Kuş Taklidi)

Ornithomimus Latincedeki karşılığı “kuş taklidi” anlamına gelir. Geç Kretase döneminde (75-65 milyon yıl önce) yaşamış bir dinozor cinsidir. Paleontologlar, tüm kuş türlerinin atası olarak kab

ul edilen Archaeopteryx’in de Ornithomimus’dan evrimleştiğini düşünmektedirler. Günümüzde Kuzey Amerika olarak bilinen bölgede yaygın olarak yaşadığı tahmin edilmektedir. İlk fosil örnekleri 1890 yılında Kuzey Kalifornyada çıkarılmıştır. Bu tarihten günümüze kadar sadece 7 adet fosil bulunabilmiştir. Ornithomimus’un en dikkat çekici özellikleri ayaklarıdır. Çünkü ayakları günümüz kuş türleri ile birebir aynıdır. Üç parmaklı ayağı, uzun ince ön bacakları, uzun boynu ve kuş benzeri kafasıyla belirgindir. İki ayak üzerinde hızlı hareket ettiği düşünülmektedir. Ayrıca yaşadıkları yıllarda sırt bölgelerinde tüylerinin olduğu ve kollarının birer kanat gibi kullanabildikleri düşünülmektedir. Ancak vücut ağırlığının 350 kg olması ve kemik boşluklarının az olması nedeniyle uçamadıkları düşünülmektedir. Kanada’da bulunan bir Ornithomimus fosili yuvasında kuluçkaya yatmışken ortaya çıkan bir kum fırtınası sonucu boğularak öldüğü tahmin edilmektedir. Bilindiği kuşlar da yumurtaların üzerinde kuluçkaya yatmaktadır. Dinozorlarda bu özelliğin Ornithomimus’lar ile başladığı tahmin edilmektedir. Ornithomimus’ların kuyruğundan baş kısmına kadar uzunluğu 6 metreyi yerden yüksekliği 2,5-3 metre arasında değişmekteydi. Ağzı ve diş yapısına bakıldığında otçul beslendikleri anlaşılmaktadır. Fotoğrafta görülen Ornithomimus fosili Los Angeles’da yer alan Doğa Tarihi müzesinde sergilenmektedir. Ornithomimus’ların Bilgisayar modellemeleriyle hazırlanmış gerçek görüntüsü aşağıdaki linkte verilmiştir.

https://goo.gl/h7htf6

Hazırlayan: Yaşamın Kökeni Facebook Sayfası

Kaynak:
https://goo.gl/T0Blkw

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *VEYANot: Şifreniz otomatik olarak eposta adresinize iletilecektir.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Eposta adresinizi size yeni bir şifre göndermemiz için girmelisiniz.