Bilim insanları menopozun varlık sebebini bulmuş olabilir

Bilim insanları menopozun varlık sebebini bulmuş olabilir

Menopoz, insan biyolojisinin kaçınılmaz bir bölümüdür, fakat hayvanlar aleminde inanılmaz derecede nadir bulunur.

İnsanlardan başka, doğada menopozdan geçtiği bilinen sadece iki tür vardır (katil balinalar ve kısa yüzgeçli pilot balinalar), ve bilim insanları nihayet bu evrimsel gizem hakkında bir açıklamaya sahip olabilirler.

Araştırmacılar, diğer türler hayatları boyunca ürediği için, bu olgunun neden sadece insanlarda ve balinalarda meydana geldiğini asla tam olarak anlamadılar.

Fakat şimdi İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’nin önderlik ettiği bir çalışmada, katil balinalarda menopozun ardındaki şeyin kanıtı bulunmuş olabilir: dişi hayvanlar, yaşlandıkları zaman üremeyi bırakıyorlar, çünkü onların çocukları, yetişkin kızlarının doğurduğu çocuklarla rekabet edemiyorlar.

Diğer bir deyişle, yaşlı katil balinalar, doğurgan kızları cinsel olgunluğa ulaştığında onlarla birlikte doğum yaptığı zaman, bir tür anne-kız kavgası ortaya çıkıyor.

Balina sürüsünde herkese yetecek kadar yiyecek ve ilgi olmadığından, büyük anne yaşındaki balinaların doğurduğu çocukların, daha genç annelerin doğurduğu çocuklar kadar hayatta kaldığı görünmüyor.

kaynak

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz


VEYANot: Şifreniz otomatik olarak eposta adresinize iletilecektir.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Eposta adresinizi size yeni bir şifre göndermemiz için girmelisiniz.