Beyin ve kafatası arasında gizli tüneller keşfedildi.
in

Beyin ve kafatası arasında gizli tüneller keşfedildi.

Kafanızda hiç gizemli minik tüneller olduğunu düşünebilir miydiniz? Merak etmeyin sorun yok, zaten vardı, sadece farkına vardık hepsi bu. Araştırmacılar fare ve insan beyinleriyle kafatası arasında kafatasını beyin yüzeyine bağlayan minik kanallar keşfettiler.

Bu araştırma sonucunda herhangi bir hasar durumunda acil olarak ilikten beyine immun hücrelerin iletilmesini sağlayabildiğini de keşfetmiş oldular.

Previously, scientists had thought immune cells were transported via the bloodstream from other parts of the body to deal with brain inflammation following a stroke, injury, or brain disorder.

Bu minik kanalların keşfi öncesinde herhangi bir acil durum, inflamasyon veya felç, yaralanma yada beyin rahatsızlığında bağışıklık sisteminin kan dolaşımı aracılığıyla duruma müdahale

ettiğini düşünülüyordu, ancak insan vücudunun bir süprizi daha ortaya çıkmış oldu. Bu yeni keşif, tüm vücutta benzer “kısayol” olasılıklarını da beraberinde getirmiş oldu.

(Herrison et al./Nature Neuroscience)
(Herrison et al./Nature Neuroscience)

Tünellerin keşfi araştırmacıların felç ve menenjit gibi durumlardaki immun hücrelerini takibi sırasında gerçekleştirilmiş görünüyor. Bu immün hücreler ise ilk tepkinin oluşturulduğu “nötrofiller” olarak takımda yerini çoktan almıştı. Bir aksilik olduğunda, ilk ve acil tepkinin verilmesi ve bölgedeki inflamasyonun dengelenmesi için nötrofillerden faydalanılmaktadır.

Kafatası ile beyin arasında gizli geçitler keşfedildi.
Kafatası ile beyin arasında gizli geçitler keşfedildi.

Araştırma takımı inceleme yapmak adına flörasan membran boyalarını hücre takipçileri olarak kullandılar. Bu hücreleri boya ile etiketleyip kolayca takibini sağladılar. Tabi fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırmalarda, kemik iliğine direk enjekte edildi. Kırmızı etiketlenmiş hücreler ise kafatasına, yeşiller ise tibia bölgesine enjekte edilerek takibi sağlandı.

Çalışma detayları buradan, makale kaynak.

Yükleniyor..

0

Yazar: Cenk Önsoy

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Hindistan Cevizi Yağı Saf Zehir!

Deniz Örümcekleri Midesini Kalbi Yerine Kullanıyor