fizyoloji

Bazal lamina(membran) nedir? Bazal lamina nerede bulunur?

Epitel hücrelerinin üzerine oturduğu bu tabaka 50-100 nm(nanometre) kalınlığındadır. Bu tabaka ışık mikroskobu ile bir çizgi şeklinde, elektron mikroskobunda ise homojen bir tabaka şeklinde görülür. Bazal lamina elektron mikroskobunda incelendiği zaman ortada koyu lamina densa, her iki kenarlarda ise daha açık görünen lamina lucida (lamina rarae) olarak adlandırılan bölgelerden oluşmuştur. Bazal lamina, epidermis, bez hücreleri, solunum, üreme, endotelyum ve sindirim kanalı epitel hücreleri altında, kas hücreleri, yağ doku ve schwan hücreler, akciğerde ve böbrek glomerulus epitelleri altında bulunur. Bazal lamina vücutta bazı bölgelerde (trake, idrar kesesi ve üreterde) hematksilin-cosinile boyanarak ince bir çizgi halinde görülür. Ancak spesifik olarak periyodik asit – Schiff ile daha belirgin olacak şekilde ışık mikroskobunda gözlemek mümkündür. Bazal lamina tabakası altında bulunan bağ dokuya kollagen tip VII olarak bilinen ve protein yapısındaki fibrillerle bağlıdır.Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Cenk Önsoy

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

en çok paylaşılanlar

...

Copyright © 2010 | Biyoloji Günlüğü

Yukarı