fizyoloji

Bazal lamina (membran) görevleri nelerdir?

Bazal laminanın görevleri;

Yapısal tutunma görevi: Hücreleri ve dokuları birbirine bağlar
Kompartımanlaşma oluşturur: Bazal lamina bağ dokuyu epitel dokudan, sinirlerden, kas hücrelerinden, yağ hücrelerinden ve damarlardan ayırır.
Süzme görevi: Epitel doku ile bağ doku arasında makromolekül değişimini düzenler, Örneğin; böbreklerde kan plazması süzülerek ve bazı atık maddeler idrar olarak atılır. Şeker hastalarında bazal lamina tabakasının kalınlığı artar. Diğer bir deyişle kollagen tip IV ve laminin sentezi artar. Buna karşılık heparin sülfat proteoglikan sentezi ve birikimi azalır. Bu durum permeabiliteyi azaltacağından bazal laminanın filtrasyon görevi yapılamaz.
Hücrelere desteklik sağlar.
Hücrelerin düzenini, hareketini kontrol eder: Eğer bu tabaka olmasaydı epitel hücrelerinden farklılaşan kanser hücrelerine dönüşen hücreler kolayca diğer dokuların arasına yayılma imkanı bulacaktı.
Sinir-kas bağlantısı oluşturma: Kas hücreleri arasında bazal laminanın bulunması yeni bir sinir kas bağlantısı oluşturur.Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Cenk Önsoy

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

en çok paylaşılanlar

...

Copyright © 2010 | Biyoloji Günlüğü

Yukarı