sözlük

Bakan Mehdi Eker HaberTürk Suna Vidinli Perspektif Programının bu akşam 9.30 da konuğu olacak.

Bugün biyologlar olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e sesimizi duyurabiliriz. Avrupa’da ve gelişmiş tüm ülkelerde popüler meslekler içerisinde ilk beşte sayılan biyoloji neden ülkemizde görmezden gelinmektedir. Temel çalışma alanları üzerine kurulmuş bakanlıkta neden istihdam edilmemektedir. Organik tarım, GDO denetimi, Tarımsal biyoçeşitliliğin korunması gibi temel konularda biyologlar dışında kimler çalışabilir. Yoksa bakanımız üç temel birimden biri olan biyoloji eğitimi almış biyologları laborant mı zannetmektedir. Kendisi  Fransa’dan şövalye nişanı almış tarım ekonomisinde doktorasını yapmış bakanımız herhalde biyologların çalışma alanlarından bir haber değildir. Bütün bu sorularımızın yanıtlarını akşam almaya çalışalım. Programdan önce Suna Vidinli’ye twit veya facebook mesaj aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Program esnasında da tweet atmaya devam edelim. Bakanlığın 2012 yılında yaptığı 4000 alımdan neden sadece 2 si biyologlara ayrıldı bunun nedenini bize açıklasınlar.

https://goo.gl/b7cImK

https://goo.gl/6vMswA

Not: Ayrıca sözlük alt kısmında bulunan sohbet ekranında bu akşam toplanıyoruz, hep birlikte haberleşip twittlerimize yön veriyoruz!

 

SUNA VİDİNLİ’YE GÖNDERDİĞİM MESAJ:

Sevgili Suna Hanım,

Başarılı haberci kimliğinizi takdir ederek programlarınızı ilgiyle takip ediyoruz. Bu akşamki programınızda Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanımız Sn. Mehdi Eker’ i konuk edeceksiniz. Biz Biyologlar olarak kendisine sesimizi duyuramıyoruz. Lütfen siz, binlerce atama bekleyen ülkemizde mağdur edilen BİYOLOG camiasının sesi olun ve sayın bakanımıza şu soruları sorun?
1. Biyoloji bölümü mezunları olarak en fazla yüksek lisans ve doktora yapan tek meslek grubuyuz. Ancak Eğitim kalitesi bu denli yüksek bir meslek grubu neden iş mağduriyeti yaşamaktadır?

2. Her yıl binlerce mühendis ve veteriner hekim ataması yapan bakanlık neden sadece yılda 1 yada 2 biyolog ataması yapmaktadır?

3. Avrupa da en popüler meslekler arasında ilk 5 de yer alan biyoloji, temel çalışma alanları üzerine kurulmuş bir bakanlık tarafından istihdam edilememekledir?

4. Organik tarım, GDO denetimi, Tarımsal biyoçeşitliliğin korunması gibi temel konularda biyologlar dışında kimler çalışabilir. Yoksa bakanımız üç temel birimden biri olan biyoloji eğitimi almış biyologları laborant mı zannetmektedir. Kendisi Fransa’dan şövalye nişanı almış tarım ekonomisinde doktorasını yapmış bakanımız herhalde biyologların çalışma alanlarından bir haber değildir.

5.Sayın bakanımız; Bakanlığa 1700 alım yapılacağını yakın zamanlarda açıkladı. Bu alım laboratuvarlar ve araştırma enstitülerine yapılacak bu nedenle en az 200 BİYOLOG ataması bakanımızdan istiyoruz. Her yıl 2000 VETERİNER HEKİM ve BİNLERCE MÜHENDİS atanırken biyologlar için 200 çok makul bir sayıdır. Artık buna da razıyız. Binlerce biyolog için 1-2 atama çare olması nasıl beklenebilir?
Dünya, Avrupa basın ve medya kuruluşlarında çok yer almamıza rağmen ülkemizde yeteri kadar tanınmayan meslek grubu olarak Ülkemizde en fazla hak kaybına uğrayan tek meslek grubuyuz. Sevgili Suna Hanım lütfen mesajlarımızı sayın bakanımıza tüm BİYOLOG’ lar ve onların aileleri adına iletin. Teşekkür ederiz…8 Yorum

8 Yorum

 1. Cenk Önsoy

  24 Ocak 2013 at 18:08

  bu konuda ciddi olarak bir katılım sağlamalıyız işte elimize bir fırsat geçti daha ne olsun! akşam burdayım!!

 2. Cenk Önsoy

  24 Ocak 2013 at 19:41

  gerçekten biyologlar olarak bu konuda burada ya da başka nerede isterseniz bir araya gelmeliyiz!

 3. Cenk Önsoy

  24 Ocak 2013 at 23:00

  Aralıksız tweet attım hem suna vidinliye hem de tvhabertürk’e ama programın sonunda biyologların adı bile geçmedi. 5-6 kişi ile tweet attık. Gıda mühendisleri ve ziraat mühendisleri yine sözü kaptı. 100lerce kişi aynı anda tweet attılar çünkü. Bizim bu duyarsız biyologlarla bir şey olmaz.

 4. Cenk Önsoy

  25 Ocak 2013 at 02:48

  hic bise yapilmamis da olabilirdi, ben gormedim mesela giremedim internete bugun, bir kac gun onceden duyrulmus olsaydi farkli olabilirdi bence. hem burasi sayesinde bugun 5 olur yarin 15 rahat olun biraz yormayin bu kadar kendinizi

 5. likenis

  25 Ocak 2013 at 02:55

  Bazen bişeyler çok çabuk değişsin istiyoruz, ama bu ‘değişimin’ kimyasına aykırı, illa yavaş yavaş olacak, denildiği gibi rahat olsak biraz daha iyi olacak sanırım, en azından kendi motivasyonumuzu düşürmemiş oluruz

 6. Cenk Önsoy

  27 Ocak 2013 at 02:11

  Tarım Bakanlığı’nın aldığı mühendislere yaptığı zulümler de ortada, zaten bakanlığa girip de mesleğini icra etmek gibi bir hayaliniz varsa bunu gerçekleştiremeyeceğinize emin olabilirsiniz. Teşkilatın “kurulu bir düzeni” var ve bir tarım il müdürlüğünün tek çalışanı bir hizmetli bile olsa bu “düzenin” çalışmaya devam edebileceğini düşünüyorum. Teşkilatta tek yapılan mesainin bitişini beklemek. İşsizlik çok zor bir şey ama idealleriniz varsa teşkilattan, en azından Targel’den uzak durun.

 7. Cenk Önsoy

  28 Ocak 2013 at 17:07

  Sanırım şuan mesleğimizi tam anlamıyla icra edebileceğimiz bir kurumun bulunmaması üzücü. Mehdi Eker’e ulaşma çabasının altında Bakanlığın çalışma koşulları iyi bizde girelim memur olalım değil. Tarım ve gıdanın bel kemiği bir bakanlık biyologları yok saydığında özel sektörde yok sayacaktır. Burada ki amaç biyologların varlığını ve önemini hatırlatmaktı. Muhakkak değişimler zaman alacaktır. Biyologlar arasında duyarlılık ve farkındalığın artırılması oldukça önemli. Bir çok konuda haksızlığa uğramamıza rağmen çok azımız buna itiraz ediyoruz. Bunun arkasında bir çok meslektaşımız ve henüz mezun olmamış arkadaşlarımızın kendi bölümlerinin önemini ve değerini idrak etmemelerinden kaynaklanmaktadır. Bunun sorumlu ise ne yazık ki değerli akademisyenlerimiz. Bizler de bu öz güveni oluşturmadılar ne yazık ki. İşte bu öz güven eksikliği çoğu meslektaşımızı duyarsızlaştırmış durumda çünkü yapılan çalışmalardan bir sonuç alınacağına inanmıyor. Ama duyarlı arkadaşlarımızın sayısı da hiç az değil. Keşke daha önce haber alıp paylaşabilseydik belki bir nebze daha katılım yüksek olurdu.

 8. Cenk Önsoy

  06 Şubat 2013 at 10:16

  Ülkemizde dönem dönem çeşitli meslekler itibarsızlaştırılıyor, bu çok acı bir durum. Bu “itibarsızlaştırma kampanyaları” sonunda, iş verenler mühendisleri teknisyen, biyolog-kimyagerleri laborant, fizikçileri pastacı, matematikçileri sekreter zannediyor ve yaşlı teyzeler de -bugün hala- “keşke öğretmenlik falan okusaydın” diyor.
  Bu bir tek bizde mi böyledir yoksa dünyanın her yerinde mi bunu bilemiyorum tabi ama benim fikrime göre bu “politikasızlık” sonucu ortaya çıkıyor.
  Tarım Bakanlığı’nın da bir “Tarım Politikası” yok maalesef, sadece günü kurtarmaya bakıyorlar olduğu kadarıyla.
  Bu yüzden Tarım Bakanlığı meslek onuru korumak için çare aranacak en son yer şu günlerde 🙂

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Cenk Önsoy

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

en çok paylaşılanlar

...

Copyright © 2010 | Biyoloji Günlüğü

Yukarı