sözlük

Bakan Ergün fen fakültelerini gereksiz buldu: ‘Üniversiteler fizikçi değil pastacı yetiştirsin’

Bakan Ergün fen fakültelerini gereksiz buldu: ‘Üniversiteler fizikçi değil pastacı yetiştirsin’

Üniversiteler fizikçi değil pastacı yetiştirsin

Üniversitelerin piyasalaştırılmasına yönelik hamlelerden biri Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün itirafıyla geldi. Ergün, bazı fakülte ve yüksekokulların piyasada işgücü açısından karşılığı olmadığı gerekçesiyle kapatılacağını açıkladı, örnek olarak Fen fakültelerini gösterdi.

Üniversitelerin bilim üretmek yerine piyasanın işgücü için eleman yetiştirecek alanlar haline dönüştürülmesi için yapılan son hamlelerden biri Fen ve Edebiyat fakültelerinin kapatılmak istenmesiyle gündeme geldi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Piyasanın ihtiyacını karşılamayan üniversite olmasın” istedi.

“Üniversiteler piyasanın ihtiyaçlarına göre eğitim verecek”
Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA) “Türkiye’nin İnsan Kaynağının Belirlenmesi’’ programında konuşan Ergün, bazı fakülte ve yüksekokulların piyasada işgücünü karşılamadığını, Ekonomi Koordinasyon Kurulu ile bu okulları gözden geçirerek kapatmayı öngördüklerini açıkladı. Ergün, “Üniversitelerle ilgili yeniden yapılanma süreci var. Piyasaya duyarlı bir eğitim verip vermediği konusunda bir değerlendirme yapacağız” dedi.

“Pastacı yetişsin, fen fakülteleri gereksiz”
Piyasada yeni oluşan işlere uygun nitelikte insan yetiştirilmesi gerektiğini söyleyen Ergün, “Pastaneciler bile sorun yaşıyorlar. Garsonluk yapacak çok sayıda insan başvuru yapıyor ama pasta yapacak adam başvurmuyor” dedi.

Ergün, “Öyle meslek dalları açılmış durumda ki meslek yüksekokulu olsun fakülte olsun piyasada karşılığı yok ve insanlar o meslekleri üniversitede okumaya devam ediyorlar. Bizim piyasamızda hiç karşılığı olmayan meslekler ya da çok sınırlı ama üniversite eğitimi bunun 10 katı. Örneğin fen edebiyat fakültelerinin sayısı çok fazla ancak kimya, fizik, biyoloji mezunlarının çalışabileceği alan çok kısıtlı. Bunların yeniden planlanması lazım” diye konuştu.

Ergün, “Gerçekten bu sosyal devlet boyutlarının insanlarda çalışma azmini ve iradesini zayıflatıp zayıflatmadığını sorgulamaya başladık, insanların üzerinde bir uyuşturucu etkisi yapmaya başlıyor” diye ekledi.

Üniversiteler piyasanın emrinde
Bakan Ergün’ün sözünü ettiği düzenlemede fen edebiyat fakülteleri başta olmak üzere bazı yüksekokul ve fakültelerde düzenleme yapılacak. Çok fazla mezun veren bazı bölümler kapatılacak, bazılarında kısıtlamaya gidilecek, bazı bölümlerin ise sayısı artırılacak. Böylece üniversitelerin bilim üreten değil, piyasanın ihtiyaçlarına göre faaliyet gösteren olması hedefleniyor.

(soL – Haber Merkezi)31 Yorum

31 Yorum

 1. Cenk Önsoy

  05 Ocak 2013 at 16:17

  bunu dile getirmenin birçok yolu var iken aşağılayıcı bir şekilde ifade etmenin yanlış olduğunu düşünüyorum. Ben de farkındayım mesleki okulların şu anda daha çok iş sahibi, istihdam alanına sahip olduklarını, nokta atışı meslek grubu olarak görüldüklerinin, ama bu böyle ifade edilmez, bakan iseniz çok daha "bakanınız" vardır, daha farklı davranmalısınız.

 2. liberiumbiologus

  26 Mart 2013 at 00:38

  Kanuni Döneminde de Medreselerden Temel Bilimler çıkarılmış 3 kıtaya yaydımız topraklarımız kaybetmiş Sakarya’da dur demişiz anca bu gidiş aynı işarettir..

 3. Laktikasit

  26 Mart 2013 at 00:49

  imam hatipliler kadar değer görseydik çok güzel şeyler olurdu. eee böyle toplum para kazanır ama bilimde bir buluş-ilerleme kaydedemez anlayan anlar

 4. cahilcuhela

  26 Mart 2013 at 02:43

  çok bir kayıp olmayacak devlet için, bakanımız da pek zorlanmaz gibi görünüyor.Bilim Sanayi ve Teknoloji  yerine, Sanayi ve Teknoloji bakanı olur. Zaten böylesi kulağa daha hoş geliyor. Sonradan eklenmiş Bilim bize. Ne haddimize bizim..

 5. kermit

  26 Mart 2013 at 13:53

  bilim ve sanayi bakanının fizik kimya biyoloji ye değil pastacıya ihtiyacımız var söylemi ekmek yoksa pasta yiyin gibi bir komedi sadece.

 6. Laktikasit

  26 Mart 2013 at 17:50

  İsviçre denizcilik bakanı fıkrası gibi mübarek. Kalem kağıt üzerinde Bilim kelimesini eklemişler işte

 7. liberiumbiologus

  26 Mart 2013 at 20:08

  Peki kapatacaklarda ne gelicek yerine 

 8. Burak Demirci

  28 Mart 2013 at 00:07

  üniversiteler çağ yaratan kurumlardır piyasaya pastacı yetiştiren kurumlar değil
  önce sistemi değiştir ki insanlar iş bulma ihtimalini artırmak için üniversitelere gelmesin
  ayrıca meslek okulları var pastacı yetiştiren vardı bi arkadaşım pastanede pastacıydı asgari ücretle çalışıyordu açlık sınırı bile mart ayı itibariyle 954,40 tl iken insanlar karnını doyuracak parayı bu işi yaparak bulamayacağını bildiği için üniversiteye geliyor.
  o zaman asgari ücreti artırın insanlar mesleğe yönelsin gerçekten bilimle uğraşmak isteyen insanların önü açılsın.
  (not: tabiki pastacı olupta iyi para kazanan olabilir bi genelleme yaptım)
   

 9. Burak Demirci

  28 Mart 2013 at 00:14

  yav nereden gördüm bu başlığı gelde sınava çalı şimdi:D

 10. patojen00

  02 Nisan 2013 at 00:11

  fizik sonra biyoloji genel anlamda bilim günah boşverin siz bunları 😀 gidin fıkıh çalışın kelam çalışın .  Geri kafalı adamın tekı bu herif . . 

 11. Gizem Nergis

  05 Nisan 2013 at 17:09

  Az önce sperm ile ilgili haberden sonra buna göz atma gereği duydum, niye öyle bir hissiyatım oldu onu bile bilmiyorum ama tüm keyfim kaçtı! Bazen niye buradayım, yurtdışında değilim diyorum!

 12. Paradox

  09 Nisan 2013 at 06:34

  Filim bakanı.

 13. fntk1905

  19 Nisan 2013 at 01:52

  Pastacı mı yetişsin..??? Tabi tüketim toplumu oluşturmak en kolayı..Zaten iş üreten, araştıran toplum oluşturabilmek..!!! Biz daha ne için çabalıyoruz ki? Anlayamadığım bilim insanları haliyle bilim üretmek için yurt dışına gidince de beyin göçü oluyor deyip yakınıyorlar..Ne yapacak ya adam? Memlekette imkan mı tanıyorsunuz insanlara da gitmesin yurt dışına?

 14. Cenk Önsoy

  19 Nisan 2013 at 16:38

  Bir çok farklı şekilde yorumlandı, hala da yorumlanabilir. Ancak toplum olarak her zamanki gibi ekonomiye odaklı olduğumuzu hepimiz biliyoruz. Üretim/tüketim mantığımız var, diğerleri hep yandal olarak kalıyor, yancı psikolojisine bilim girdiğinde, zaten sıkıntı var demektir.

 15. genetikci molekuler biyolog

  20 Ağustos 2013 at 22:33

  G*rizekalı. Başımızdaki bakan bunu derse cahil halk neler demez… Yazık, bir sürü alanda biyologsuz çalışılamayacağı bilinmiyo.

 16. İnci Bozkurt

  29 Haziran 2014 at 09:07

  Türkiye neden mi gelişemedi iste bunun gibi ahmaklar yüzünden pasta yiye yiye kafalarinin ici hamur olmus fen demek bilim demek bilim insani demek bay gerizekali !!!

 17. Fatih Mehmed Sezer

  29 Haziran 2014 at 09:11

  Pasta derken makarna mı kastediyor acaba ?

 18. Ramazan Uğur Bora

  29 Haziran 2014 at 10:13

  Biri şunun ağzına kürekle vursun. Temel bilimlerinden verim alamadıktan sonra ne yapmayı düşünüyor acaba sayın at ağızlı (kusura bakmayın).

 19. Murat Arslan

  29 Haziran 2014 at 10:50

  gereksiz insanlar gereksiz yerlere geldiğinde bunlar oluyor işte…

 20. Ali Fevzioğlu

  29 Haziran 2014 at 11:13

  Erdoğan Bayraktar da çok farklı değildi :/
  Tarım ülkesiyiz biz diye şikayet ediyor ama Tarımda bile çok kötü olduğumuzu söylemek istemiyor galiba.

  Memleketi olan Trabzon’un Of ilçesinde Çakıroğlu Vakfı’nca düzenlenen iftar yemeğine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Müslüman bir ülke olduğunu ve “konumu itibariyle” mucitler çıkaramadığını, bunu için gençlerini ara eleman olarak yetiştirmeye odaklanması gerektiğini söyledi.

  ‘Öyle kalem efendisi değil’
  “Bu ülke Müslüman bir ülke. Yüzde 99’u Müslüman. Tarihten gelen bir yapısı var. Türkiye’nin bulunduğu coğrafya çok zor bir bölge ve Türkiye onun merkezinde bulunuyor. Şimdi Türkiye’nin konumu itibariyle biz icat yapamıyoruz, buluş yapamıyoruz. Tarım ülkesiyiz biz. Ne yapacağız biz” diyen Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Ara teknik eleman ülkesiyiz biz. O zaman biz çok daha iyi eğitim almak zorundayız. İnsanlarımızı çok daha iyi yetiştirmek zorundayız. Öyle kalem efendisi değil. Çocuklarımıza, evlatlarımıza sahip çıkacağız. Eğer biz çocuklarımızı iyi yetiştirirsek kalem efendisi değil, ara teknik eleman, üniversiteyi bitiren, teknolojiyi iyi kullanan, bilgisayar bilen ve lisan bilen, dünyadaki bütün bilgileri alıp onları çok iyi kullanan, çok kaliteli gençler olarak yetiştireceğiz.”

  ‘Milliyetçiyiz, o zeka bizde var’
  Türkiye’nin buluşlar yapan fikir insanları yetiştiremeyeceğini savunduğu konuşmasının devamında Trabzonluların milliyetçiliğine vurgu yapan Bayraktar, “Biz bu vatana, bu millete en çok sahip olan bölgenin insanlarıyız. Milliyetçiyiz diyoruz. Esas milliyetçilik ne biliyor musunuz? Vatanı için en çok çalışan, bayrağını en çok seven, en çok üreten, vatanını en çok seven. Yoksa şoven milliyetçiliğin devri geçti. Eğer vatanın bayrağını en yükseğe çıkarabiliyorsak, en çok milliyetçiyiz. O yüzden biz gençlerimizi iyi yetiştireceğiz. O zeka, o kök bizde var” ifadelerini kullandı.

  http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyaset/erdogan-bayraktar-biz-ara-eleman-ulkesiyiz-mucit-cikaramayiz-haberi-77595

 21. Eren Küçükaltun

  29 Haziran 2014 at 11:32

  Bilimsel gelişmenin önünde duran zihniyetten ne beklersin ki…Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler diyen Fransız Kraliçe’nin akibetini hatırlatmakta yine de fayda var.

 22. Esra Can

  29 Haziran 2014 at 11:48

  Kendinin en buyuk hayali pastaci olmakmis sanirsam. Olmayinca olmuyor iste yazikkk

 23. Altay Temel

  29 Haziran 2014 at 12:20

  O bakanlık koltuğu götüne girerde sürekli oturarak yürümek zorunda kalırsın umarım !

 24. Nihan şahin

  29 Haziran 2014 at 13:22

  Bunlar bakan olursa duyulan cümlelere şaşmamak gerekir…

 25. T C Yılmaz Süslü

  29 Haziran 2014 at 13:33

  BANA SORARSANIZ İMAM HATİPLER,İLAHİYAT FAKÜLTELERİ GEREKSİZ.NE GEREĞİ VAR DİYANETE MİLYAR DOLARCA MİLLETİN PARASINI HİBE ETMEK,ÖNÜNE DİKMEK.Bu şahıs zaten ilahiyatçı takımdan.BU ÜLKE NE ZAMAN İMAM-HATİP,İLAHİYAT FAKÜLTELERİ AÇILDI İŞTE O ZAMAN BU ASALAK BÖCEKLER TÜREDİ.İMAM NE ANLAR HOŞAFTAN.BUNLARA KALSA HER TARAF İLAHİYAT ,HER TARAF CAMİ OLACAK.YÜREĞİ YETİYORSA ONLARCA KORUMASI OLMADAN ADAM GİBİ,YÜCE ATATÜRK GİBİ BİNLERCE HALKIN,ÖĞRENCİNİN KARŞISINDA SÖYLEME YÜREĞİNİ BİR GÖSTERSİNDE GÖRELİM KAÇ KURUŞLUK ADAM OLDUĞUNU.ÖYLE MİLLETİN VERGİSİYLE,KIRMIZI KOLTUKLARDA GAZEL OKUMAYA BENZEMEZ BU İŞLER.YAMYAM KAFALI İT SENİ!!!….

 26. Mustafa Tümay

  29 Haziran 2014 at 14:27

  bi zamanlar da bize plan değil pilav lazım derlermiş

 27. Mustafa Tümay

  29 Haziran 2014 at 14:27

  ilim çinde olsa gidin öğrenin

 28. Mustafa Tümay

  29 Haziran 2014 at 14:27

  ilk emir oku oku oku sanki uzak bunlara

 29. Kirsten Lazarovic

  29 Haziran 2014 at 16:31

  Bu adam BİLİM, sanayi ve TEKNOLOJİ bakanlığı yaptı. Ve ülkenin %50’si hala bu adamı bakan yapan zihniyete oy veriyor.

 30. Emna Yoğun

  29 Haziran 2014 at 16:36

  Fen bilimleri yurtdışında itibar göre dursun biz burda gereksiz okuyanlar sıfatında bulunalım.

 31. Güney Haştemoğlu

  03 Ağustos 2014 at 13:08

  Sitenizi ilk defa gördüm ve çok beğendim. Ancak Haberlere ve yorumlara tarih koymak çok yararlı olurdu.03.08.2014

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Cenk Önsoy

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

en çok paylaşılanlar

...

Copyright © 2010 | Biyoloji Günlüğü

Yukarı