Babalık testinde çocuğunun babası doğmayan ikiz kardeşi çıktı!

Babalık testinde çocuğunun babası doğmayan ikiz kardeşi çıktı!

Kulağa çok garip bir hikaye gibi gelse de gerçek. Olay Amerika’ da bir tüp bebek merkezinde bebek sahibi olan bir çiftin başına geldi. Çift spermlerin temizlenip, konsantre edildikten sonra direkt uterusa salınması yöntemi ile bebek sahibi oldu. Bebeklerinin kan grubunun ebeveynlerinden farklı çıkması nedeniyle şüphelenen çift standart babalık testi yaptırdı. İlk yapılan DNA testinin babayla uyuşmaması üzerine tüp bebek merkezi daha kapsamlı bir testin yapılmasını istedi. Yapılan testle babanın “Kimerizm” sonucu doğmuş olduğu, yani doğmayan bir ikizinin genlerini taşıdığı ortaya çıktı.

iki sperm tarafından ayrı ayrı döllenmiş iki ayrı yumurtanın gelişmesi ile oluşan iki embriyonun (çift yumurta ikizi kardeşlerin) gelişmenin erken döneminde (blastomer veya gastrula evrelerinde) birleşerek tek bir canlı olarak doğmalarına kimerizm deniliyor.

Kimerik organizma ikizlerin her birine ait hücre ve dokuları taşır.
Doğan kimerik birey doğmayan ikizinin de DNA`sını taşır. Böyle çocuklarda mesela deri ile kanın DNA profilleri birbirine uymaz. Henüz embriyo aşamasında iken kaynaşma olduğundan, doku veya organ reddi söz konusu değildir.

kaynakbuzzfeed.comiflscience.com, wikipediaçeviri

  1. özet: adam kimerik, böyle olduğunu da eşiyle tüp bebek yaptırırken fark ediyorlar.

    adam daha embriyoyken ikizi varmış. ikizinin embriyosuyla kaynaşıp ikiz doğacaklarına iki ayrı dna tek vücutta tekiz doğmuş.

    adamın böyle olduğunu bebeğiyle dnasının farklı olduğunu görünce anlamışlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *