popüler bilim

Araştırmacılar, yaşayan hücreleri hack’lemek için bir programlama dili icat etti.

Araştırmacılar, yaşayan hücreleri hack'lemek için bir programlama dili icat etti.

Farklı programlama dilleri sayesinde, geçmişteki insanların imkansız olduğunu düşündüğü, harika olan pek çok şey yapabiliyoruz.

Farklı programlama dilleri sayesinde, geçmişteki insanların imkansız olduğunu düşüneceği, gerçekten harika olan pek çok şey yapabiliyoruz. 1800’lerin sonlarındaki birinin günümüzdeki bir cep telefonuna baktığını düşünün.

Metin temelli programlama dilleri için en dönüşebilir uygulamalar, çeşitli çağdaş cihazlar ve dijital bilişimde olduysa da, gerçek hayatı hacklemeye doğru bir atılım yapmış olabiliriz. MIT’den araştırmacılar, DNA kodlu devreler ve kontrol hücreleri oluşturmalarını sağlayan bir programlama dili ürettiklerini ilan etti.

Evet, bilim insanları, “yaşayan hücrelere yeni işlevler veren karmaşık, DNA kodlu devreleri hızlıca tasarlayabilen”, metin temelli bir programlama dili geliştirdiler. Bu şu anlama geliyor; araştırmacılar, programlamanın gücü üzerinden bakteri ve virüsler gibi yaşayan şeylerin içinde doğrudan kullanmak üzere DNA dizilimleri oluşturabilirler.

Bu sayede, laktoz emilimine yardımcı olması için yutulan, bitki köklerinde yaşayabilen ve bitkinin saldırı altında olduğunu hissettiği zaman böcek öldürücü üreten bakteriler ve bir fermantasyon reaktöründe çok fazla zehirli yan ürün ürettikleri zaman kapanması için değiştirilebilen mayalar üretilebilir.

ScienceAlert,  çeviri

Yorum yapmak için tıklayınız

yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 − seven =

Popüler Yazılar

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

To Top