Antibiyotik alıp bakterileri öldürürken, yeni nöron üretimini durduruyor olabilirsiniz.

Antibiyotik alıp bakterileri öldürürken, yeni nöron üretimini durduruyor olabilirsiniz.

Bakterileri öldüren antibiyotikler yeni nöronların üretimini durduruyor!

Bakteri kökenli enfeksiyonlarda çoğumuz antibiyotiklere sarılırız. Hatta hiçbir işe yaramamasına rağmen virüs kökenli hastalıklarda bile gereksiz bir şekilde antibiyotik kullanıyoruz. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı sürekli fazla antibiyotik kullanımının zararlarından bahsediyor. Antibiyotik kullanımı sıklaştıkça bakterilerin de antibiyotik direnci artıyor ve hastalığı yenmek için daha yüksek dozlara ihtiyaç duyuluyor. Şimdi ise antibiyotik kullanımının başka bir zararı bulundu: yeni beyin hücrelerinin oluşmaması.

Bakterileri öldürmeye yetecek kadar antibiyotik alırsanız beyninizin hipokampüsündeki yeni nöronların üretimi duruyor. Beyinde yeni nöronların üretimine nörojenez deniyor ve bu sadece belirli bölgelerde gerçekleşiyor. Beynin hafıza merkezi olan hipokampüs de şanslı bölgelerden biri.

Almanya’da Berlin Max-Delbrueck Merkezi’nde çalışan araştırmacılar önce uzun süreli kullanılan antibiyotikler ile hastaların beyin işlevlerinin zayıfladığını farkettiler. Başta bunu hastalığın yerine bağladılar ve diyet, egzersizle beyin işlevlerini tekrar eski haline getirmeyi başarıyorlardı. Ekip bağışıklık sisteminin beyin hücrelerinin üretimini etkileyebildiğini gösteren bir araştırmayla karşılaştıklarında antibiyotik kullanımının da etkileyip etkilemediğini merak ettiler. Literatürdeki araştırmalara baktıklarında hem bağışıklık sistemi, hem beyin dokusu hem de bağırsaklardaki bakteri florasını kapsayan çok az araştırma olduğunu gördüler.

Yapılan araştırmalar bağırsak mikroplarını öldürmeye yetecek miktardaki antibiyotiğin nörojenezi durdurduğunu ve bu yüzden hafızayı zayıflattığını gördü. Normalde hipokampüste ömür boyu yeni nöronlar üretilir. Daha sonra ekip bu bölgede beyaz kan hücrelerinin sayısında da düşüş olduğunu gözlemledi. Antibiyotiğin yarattığı hasarı düzeltmek için araştırmacılar prebiyotik kullanarak bağırsaklardaki bakteri popülasyonunun onarılması gerektiğini belirtiyorlar.

Ali Çağlayan Taybaş, kaynak 1, kaynak 2

Kimler Neler Demiş?

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
HP Ufuk Sönmez
Ziyaretçi
HP Ufuk Sönmez

Ben asla antibiyotik kullanmadım çok şükür. Sadece bu kış kullandım.

wpDiscuz


VEYANot: Şifreniz otomatik olarak eposta adresinize iletilecektir.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Eposta adresinizi size yeni bir şifre göndermemiz için girmelisiniz.