Anne baba göz rengine göre bebeğin göz rengi olası ihtimallerinin değerlendirildiği tablodur. Özellikle anne ve baba olarak ayrılmamış. Ancak baskınlık için araştırmak gerek.

  1. Benim ki ela eşimin grej renkte acaba ne olur ben burda göremedim tesadufya eşimin adı aylin benim.kide aydin

 1. Bir gün bu yoğunluk ve seviyeye bizde ulaşıcaz eminim 🙂 Resimde olasılık üzerinden gidilmiş, evet %0 verilmiş olma ihtimali kötü düşüncelere sebep olabiliyor ancak zaten görselin dayandırıldığı herhangi bir bilimsel dayanak mevcut değil.

 2. Benim arkadaşımın gozleri mavi esinin yeşil çocuk kahverengi gözlü. Göz renginde kalıtımin disinda da bazi faktörler etkili oluyormus. Bir kadın adli tıp uzmanı vat ismini hatırlayamadım şimdi o da bu şekilde açıklamıştı. Genelde bu kurallara uyuyor ama goz renginin tehmin edilemeyecegini soylemisti

 3. Koyu göz rengi geni renkli göz genine(mavi-yeşil) baskındır. Bu görselde eksiklik var. İki koyu gözlü ebeveyn eğer homozigot göz rengi genine sahiplerse renkli göze sahip çocukları olamaz.

 4. Göz rengi birden fazla genin ekspresyonu ile oluşur. Yani poligeniktir. Bu ihtimalleri kapsamaz. Anne baba kahverengi olup çocuk yeşil de olabilir. ikisi renkli gözlü olup çocuk kahverengi gözlü de olabilir. Buna ek olarak saç rengi, ten rengi gibi Olasılıklar da buna dahildir.

 5. Benim gozum bildiginiz siyah benim ne olacak hemen cevabinida vereyim bi kizim var gozleri kara gozlum

 6. Benim annem yeşil babam ela gözlü kardeşim ve ben kahverengi gözlüyüz bu tabloya göre kesin evlatlık alındık 🙂 Göz rengini iki allel belirlemiyor böyle basit bir tablo yapmak kolay değil ve insanlar için yanıltıcı bir paylaşım

 7. annem mavi gözlü(annemin baba tarafı komple mavi gözlü ve kardeşleri yeşil gözlü), babam kahverengi gözlü(babaannem yeşil gözlü, halam ela gözlü, gerisi kahverengi), ama 2 abim de koyu kahve gözlü, bir ben yeşile dönük ela çıkmışım aralarından 😀 dolayısıyla bu tablo sadece olasılık, eğer öyle olmasaydı en azından birimizin mavi gözlü olması gerekirdi ki o tabloda %50kahve %50mavi %0 yeşil diyor kahverengi+mavi göz karışımına.

 8. Bencede yanliss bnm annemin gozleri ela babamin ise kahverengi anneanemin ise mavi . bnmde yesil kardesimin de mavi anneanemin renkli diye bnm ve kardesimn de renkli .

 9. Benim annem ve babam renkli gözlü fakat ben kahverengi gözlüyüm verdiğiniz bilgi yanlış araştırdım >%1 ihtimalle olabiliyor yani renkli gözlü anne ve babadan baskın gözlü çocuk doğabilir

 10. açık göz çekinik, koyu göz baskındır, siz bu ihtimalleri hiç umursamadan %50 %50 sallamışsınız. dedem mavi gözlü çocuklarının hepsi ela yada khve gözlü bitane bile renkli gözlü yok. eğer %50 ihtimal açık gözlü olma ihtimali olsaydı renkli gözlünün çok olması gerekirdi. renkli göz baskın olmadığı için çoğu kahve yada ela çıktı.

 11. Merhaba
  Bu çok yetersiz ve hatalı bir tablo.Mesela beni açıklayamıyor, imkansız oluyorum. Annem ve babam yeşil gözlü .iki kardeşim daha var ve biri mavi biri de yeşil gözlü. Ama bilin bakalım benim gözlerim ne renk ..KAHVERENGİ
  Şöyle ki göz geni bu kadar basit bir şey değil
  İki mavi gözlü iki yeşil gözlü ebeveynin de kahverenhi gözlü çocukları olma olasılığı var. Çok nadir ama var evet..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *VEYANot: Şifreniz otomatik olarak eposta adresinize iletilecektir.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Eposta adresinizi size yeni bir şifre göndermemiz için girmelisiniz.