Ani hava değişimi hastalık sebebi

Ani hava değişimi hastalık sebebi
Ani hava değişimi hastalık sebebi

Ani hava değişimi hastalık sebebi

Haberi Dinle

Mevsim değişikliğinin, ani hava değişimi nedeniyle hastalıklara sebep olduğu belirtildi.

Halk Sağlığı ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Emin Dinççağ, bahar aylarının özellikle bitkilerdeki tozlaşmaların arttığı, polenlerin çokça olduğu dönemler olduğunu söyledi.

Dr. Dinççağ, bu bakımdan ani hava değişikliklerinin hastalık olarak geri dönebileceğini belirterek şöyle konuştu: “Bazen ani ısı değişimlerinde gribal hastalıkların arttığı görülmüştür. Kışın bittiği baharın başladığı bu günlerde, dahasağlıklı kalabilmenin özel bir sırrı, özel bir tedavisi yoktur. Yapılabilecekler vücutdirencini artırmak ve mevsime uygun giyinmektir. Güneşi görüp hafif ve korumayacak giysilerle dışarı çıkmak hastalanmamıza neden olabilir. Vücut direncini artıran pek çok ilaç ve bitki olduğu iddia edilse de aslında böyle bir ilaç yoktur.”

İlaç yerine, her meyve ve sebzeden aşırıya kaçmadan faydalanılması gerektiğini anlatan Dr. Dinççağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Zira her meyve ve sebzede vücudu hastalıklardan koruyan çeşitli vitamin, mineral ve antioksidanlar mevcuttur. Bu bakımdan her meyve ve sebzeden mümkün olduğunca faydalanılmalı. Daha çok taze ve çok pişirilmeden tüketilen meyve ve sebzelerde vitamin ve mineraller daha çok korunulacağından daha faydalı olabilir.” Bahar aylarının bitkilerdeki tozlaşmaların arttığı, polenlerin çokça olduğu dönemler olduğunu hatırlatan Dr. Emin Dinççağ, şunları söyledi:

“Onun için astım hastalarında nefes darlanması ve astım krizleri bu mevsimde çok görülür. Özellikle astımı olanların, koruyucu ilaç kullanmaları ve ilaçlarını da hekimin tavsiye ettiği dozlarda kullanmaları önemli. Eğer astım atakları sık sık geliyorsa hekime başvurmaları önerilir.”

HER HALSİZLİK BAHAR YORGUNLUĞU DEĞİL

Bahar yorgunluğunun yine bu dönemde sık rastlanılan sağlık sorunlarından olduğunu anlatan Dr. Dinççağ, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ancak, her yorgunluğu bahar yorgunluğu diye hafife almak sağlık açısından risklidir. Çünkü, halsizlik ve kırgınlığı yapan onlarca sebep vardır.Kansızlık (anemi), hepatit, tüberküloz ve çeşitli hastalıklar halsizlik ve kırgınlıkla seyredebilir. Onun için her kırgınlığı ve halsizliği bahar yorgunluğu diye geçiştirmek doğru değil. Mutlaka hekime başvurulmalıdır. Bu aylarda çeşitli kan tetkikleri yaptırmak, hekim kontrolünden geçmek yaza hazırlık anlamında gereklidir. Bu çeşit periyodik muayeneler halk sağlığı açısından, hastalıklardan korunmada önemlidir.”

Kimler Neler Demiş?

avatar
wpDiscuz


VEYANot: Şifreniz otomatik olarak eposta adresinize iletilecektir.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Eposta adresinizi size yeni bir şifre göndermemiz için girmelisiniz.