ekoloji

Ağır metal kirliliği nedir?

Zn, Cu, Fe, Co gibi ağır metaller iz (eser) miktarlarda su organizmalarının normal bileşenlerini oluştururlar. Bu metallerden büyüme ve gelişme için iz miktarda alınmaları gerekir. Buna karşın Cd, Hg ve Pb gibi ağır metaller ise su organizmalarında herhangi bir işlevleri bulunmadığı gibi düşük derişimlerde bile toksik etki yaparlar. Bu metaller doğada rüzgar erozyonuyla, kayalardan madde aşınımı ve nehirler yoluyla denizlere giderler. Ancak günümüzde su ortamında endüstriyel atıklar, atık sular ve atmosferik kirlenmeyle çok miktarda metal su ortamına girmektedir. Örneğin; madencilikten elektrik kaplama sanayinden ve lağım atıklarından yüksek miktarlarda metal su ortamına girmektedir.Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Cenk Önsoy

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

en çok paylaşılanlar

...

Copyright © 2010 | Biyoloji Günlüğü

Yukarı