6’ncı küresel kitlesel yok oluş çok erken geliyor

Rakamlar yalan söylemez..

Bu durum çok sık ortaya çıkmaz fakat yaklaşık 540 milyon yıldan sonra üzerinde yaşadığımız bu dünya, beş kitlesel yok oluşa şahit oldu; ve bir sonraki perde, yüzyıl dolmadan kapanabilir.

Bu acımasız değerlendirme, dehşetli CO2 salım çıktılarımızın bizi gezegenin milyonlarca yıldır aşmadığı bir ‘felaket eşiğine’ götürdüğünü tahmin eden hesaplamalarla, Dünya’nın karbon döngüsü devri üzerinde yapılan yeni bir matematiksel çözümlemeye dayanıyor.

MIT jeofizikçisi Daniel Rothman, son 542 milyon yıl boyunca gerçekleşen karbon döngüsündeki (Dünya’nın kara, okyanus ve atmosferi boyunca yer alan karbon izlerinin güzergâhı) dalgalanmaları araştırdı.

Rothman, jeokimyacılar tarafından belirlenen 31 karbon izotop olayını çözümleyerek, karbon-12 ve karbon-13’ün, yani Dünya tarihinde miktarları önemli oranda değişmiş olan iki karbon izotopunun geçirdiği geltgiti belirledi.

Rothman’ın hesaplamalarına göre karbon seviyelerinin felaket eşiğini aşmasının iki yolu var. Bunlardan biri, CO2 salımlarının binlerce ve milyonlarca yıl boyunca kabararak, küresel bir afeti yavaşça tetiklemesi.

İkincisi ise çok daha kısa bir zaman diliminde meydana geliyor ve onyıllar veya yıllar içinde, karbon döngüsünden geçen karbon hacimlerinde muazzam bir değişim yaşanıyor.

kaynak, kaynak 2, kaynak 3

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ