5,5 milyon yıllık izole bir mağarada kemosentetik yaşama dayanan bir ekosistem bulundu.

5,5 milyon yıllık izole bir mağarada kemosentetik yaşama dayanan bir ekosistem bulundu.

5 milyon yıldan fazladır izole halde bekleyen mağaradan çıkan türler ve ekosistem ezber bozan nitelikte görünüyor.

Romanya’da 5,5 milyon yıldır izole olan bir mağarada kemosentetik yaşama dayanan bir ekosistem bulundu. Oldukça dar tünellerden girilebilen mağarada hava normalin yarısı oksijen içerirken, yüksek karbondiyoksit ve hidrojen sülfür bulunuyor.

Şu ana 48 tür keşfedilirken 33′ ü buraya özgü olan örümcek, su akrebi, çıyan gibi türlerin çoğu kör ve pigmentsiz. Mağaraya hiç gün ışığı girmediğinden buradaki hayat kemosentetik bakterilerce sağlanıyor. 5 milyon yıl önce izole olduğu düşünülen hayvanlar, yaşamın nasıl evrim geçirebileceğine güzel bir örnek teşkil ediyor.

kaynak 1 , kaynak 2 , kaynak 3 , kaynak 4

  1. Onlara ne anlatsan bos. Hayal bu ya, gozlerinin onunde gama radyasyonu alip Hulk olsan yine inanmazlar. 😀

 1. Evrime kanıt, haydi hep beraber doğa anaya gidelim el ele tutuşup şarkılar söyleyerek teşekkür edelim. Sen ne yeteneklisin doğa ana diye şiirler yazalım falan filan…

  Şimdi biraz bilimsel yaklaşalım. Nerede milyonlarca, yüz binlerce, binlerce, yüzlerce, onlarca değişim aşaması fosilleri?

  1. Selin Coşkun anlat öğrendiğini burada başlayalım öğrenmeye. Hani sana benzeyen ama senden ufak tefek farkları olan geçiş formun? İsmini alayım kalem kağıt hazırladım

  2. Bu arada bilim sayfasındayız bunu da hatırlatayım, anasinifi çocukları gibi şarkı şiire gerek yok, mabadımızdan sallamayalım. Bu güzel ve binbir emekle oluşturulan siteleri okuyalım. Bir tane daha tavsiye edeyim. Evrim ağacı.. bunu da yaz google’a..

  3. Yazman var belli de okuman yok sanırım ilk kelimem de yazdım. Sana bütün gece evrim anlatacak halim yok. Otur oku.. bir tezi savunan zeki birey antitezi de okumalıdır…

  4. mabadımızdan sallamayalım diyorsunuz ama kendinizi hariç tutuyorsunuz. Ateistlik yakışmış. Siz evrimden vazgeçmeyin. Kapak aramaya devam edin başkalarına çocuk deyin, bilimsellikten söz edin saygı bekleyin ama saygı duymayın. Antitezleri de okumalı deyin ama onları karşınızdaki okumuş mu okumamış mı kafanızdan sınıflama yapın. Hatta Aziz Nesin in ifadesi ile sizin gibi düşünmeyenleri -diğer taraftan saygı beklediklerinizi- aşağılamaya devam edin. Size evrimcilik oynamak düşer, ispatlayınca haber edin. İyi geceler.

  5. Konuyla ilgili daha fazla saçmalama gerçekleşirse şayet sayfadan engelleyeceğimi belirtirim. Birebir haykırmalarınızı özel mesaj yoluyla halledebilirsiniz. Eğer bilgi içerikli sohbetlerimiz varsa paylaşalım, yoksa klavye savaşları için farklı bir platform tercih edelim.

  6. Sayfa yönetiminin yorumlara müdahalesi ya bilgi eklemek amaçlı veya ikili aşırılıkları engellemektir. Şahsi bir tutum söz konusu değil, anlayışınız için teşekkürler.

  7. Admin hanım ablamız diyor ki ; bizim gibi dusunuyorsa yazabilir,yoksa engellemelisin. Gayet net.

  1. Evrim bir inanç değil. Darwin’den bu yana oldukça değişti, zenginleşti. Yeni bulgular ve buluntularla bilimselliği pekişti. Cehennem ise bir inanç eseri. Yani gelişme, zenginleşme, pekişme ya da yalanlama konusu değil. Eğer inanıyorsan kanıt gerekmiyor. Bilim böyle değil.

 2. Evrim Inanc sistemi Degil sadece bir teori,bunu savunanlar gunaha girmiyor, kafasini dogaya anlamak icin yoruyor,sense sadece cennnete cehenneme Bilet kesiyorsun!

 3. Herkesi cehennem ile korkutmaya çalışmanız, aynı korkuyu yaşadığınızın işaretidir. Takdir edersiniz ki sizin cehennem bileti olarak yorumladığınız cümleleri kuranlar yaptıklarını neticelerine katlanabilecek olgunluktadır. Sizden beklenen aynı fikirde olmayan insanları cehennem olgusu ile korkutmamanızdır. Zira bu nafile çaba gece uyku saatinde uyumayan çocukları yaratıklarla korkutmaya çalışan dengesiz ebeveyn tavrına benziyor.. Nitekim bir etkiniz de yok.. Zaten herkes sizin gibi bir cehennem olgusuna da inanmıyor. Çoğunluğun inandığı şey her zaman doğru değildir. Bilimsel bir makaleye yapılan bu çocuksu yorumları gördüğüm de sevgili aziz nesinin ne kadar yanıldığını anlıyorum. Oranı az vermiş..

 4. Çiyanlar yılanlar böcekler pigmentlerini ve gözlerini kullanmadıkları için körelmiş ve bulundukları ortama adaptasyon saglamış. Ama hala adları ve cinsleri aynı yılan aynı yılan çiyan aynı çiyan. Bu evrim değil adaptasyon. Bir portakal ağacı başka bir kıtada bulunduğu ortama göre daha tüylü yapraklara sahip olabiliyor. Bu onun portakal agacı olmasını değiştirmiyor.Ama siz buna evrim diyorsunuz. Devam edin.

  1. Aslında adaptasyonyada mutasyon gibi ifadeleri kunlanabilmek için dnalarına bakmalı veya sonraki neilerde pigmentsiz ve körmü oldukarın bakmak gerekir.Adaptasyon sonraki nesilere aktarılamaz fakat mutasyon aktarılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *