5,5 milyon yıllık izole bir mağarada kemosentetik yaşama dayanan bir ekosistem bulundu.


5,5 milyon yıllık izole bir mağarada kemosentetik yaşama dayanan bir ekosistem bulundu.
5,5 milyon yıllık izole bir mağarada kemosentetik yaşama dayanan bir ekosistem bulundu.

5 milyon yıldan fazladır izole halde bekleyen mağaradan çıkan türler ve ekosistem ezber bozan nitelikte görünüyor.

Romanya’da 5,5 milyon yıldır izole olan bir mağarada kemosentetik yaşama dayanan bir ekosistem bulundu. Oldukça dar tünellerden girilebilen mağarada hava normalin yarısı oksijen içerirken, yüksek karbondiyoksit ve hidrojen sülfür bulunuyor.

Şu ana 48 tür keşfedilirken 33′ ü buraya özgü olan örümcek, su akrebi, çıyan gibi türlerin çoğu kör ve pigmentsiz. Mağaraya hiç gün ışığı girmediğinden buradaki hayat kemosentetik bakterilerce sağlanıyor. 5 milyon yıl önce izole olduğu düşünülen hayvanlar, yaşamın nasıl evrim geçirebileceğine güzel bir örnek teşkil ediyor.

kaynak 1 , kaynak 2 , kaynak 3 , kaynak 4


Şahane Şahane
5
Şahane
Keyifli Keyifli
3
Keyifli
Sevdim Sevdim
13
Sevdim
Garip Garip
5
Garip
Fena Değil Fena Değil
4
Fena Değil
Yetersiz Yetersiz
7
Yetersiz

Comments 25

 1. Evrime kanıt, haydi hep beraber doğa anaya gidelim el ele tutuşup şarkılar söyleyerek teşekkür edelim. Sen ne yeteneklisin doğa ana diye şiirler yazalım falan filan…

  Şimdi biraz bilimsel yaklaşalım. Nerede milyonlarca, yüz binlerce, binlerce, yüzlerce, onlarca değişim aşaması fosilleri?

  1. Bu arada bilim sayfasındayız bunu da hatırlatayım, anasinifi çocukları gibi şarkı şiire gerek yok, mabadımızdan sallamayalım. Bu güzel ve binbir emekle oluşturulan siteleri okuyalım. Bir tane daha tavsiye edeyim. Evrim ağacı.. bunu da yaz google’a..

  2. mabadımızdan sallamayalım diyorsunuz ama kendinizi hariç tutuyorsunuz. Ateistlik yakışmış. Siz evrimden vazgeçmeyin. Kapak aramaya devam edin başkalarına çocuk deyin, bilimsellikten söz edin saygı bekleyin ama saygı duymayın. Antitezleri de okumalı deyin ama onları karşınızdaki okumuş mu okumamış mı kafanızdan sınıflama yapın. Hatta Aziz Nesin in ifadesi ile sizin gibi düşünmeyenleri -diğer taraftan saygı beklediklerinizi- aşağılamaya devam edin. Size evrimcilik oynamak düşer, ispatlayınca haber edin. İyi geceler.

  3. Konuyla ilgili daha fazla saçmalama gerçekleşirse şayet sayfadan engelleyeceğimi belirtirim. Birebir haykırmalarınızı özel mesaj yoluyla halledebilirsiniz. Eğer bilgi içerikli sohbetlerimiz varsa paylaşalım, yoksa klavye savaşları için farklı bir platform tercih edelim.

  1. Evrim bir inanç değil. Darwin’den bu yana oldukça değişti, zenginleşti. Yeni bulgular ve buluntularla bilimselliği pekişti. Cehennem ise bir inanç eseri. Yani gelişme, zenginleşme, pekişme ya da yalanlama konusu değil. Eğer inanıyorsan kanıt gerekmiyor. Bilim böyle değil.

 2. Herkesi cehennem ile korkutmaya çalışmanız, aynı korkuyu yaşadığınızın işaretidir. Takdir edersiniz ki sizin cehennem bileti olarak yorumladığınız cümleleri kuranlar yaptıklarını neticelerine katlanabilecek olgunluktadır. Sizden beklenen aynı fikirde olmayan insanları cehennem olgusu ile korkutmamanızdır. Zira bu nafile çaba gece uyku saatinde uyumayan çocukları yaratıklarla korkutmaya çalışan dengesiz ebeveyn tavrına benziyor.. Nitekim bir etkiniz de yok.. Zaten herkes sizin gibi bir cehennem olgusuna da inanmıyor. Çoğunluğun inandığı şey her zaman doğru değildir. Bilimsel bir makaleye yapılan bu çocuksu yorumları gördüğüm de sevgili aziz nesinin ne kadar yanıldığını anlıyorum. Oranı az vermiş..

 3. Çiyanlar yılanlar böcekler pigmentlerini ve gözlerini kullanmadıkları için körelmiş ve bulundukları ortama adaptasyon saglamış. Ama hala adları ve cinsleri aynı yılan aynı yılan çiyan aynı çiyan. Bu evrim değil adaptasyon. Bir portakal ağacı başka bir kıtada bulunduğu ortama göre daha tüylü yapraklara sahip olabiliyor. Bu onun portakal agacı olmasını değiştirmiyor.Ama siz buna evrim diyorsunuz. Devam edin.

Bir Cevap Yazın

5,5 milyon yıllık izole bir mağarada kemosentetik yaşama dayanan bir ekosistem bulundu.

Porno
Hesabınız yok mu?
kayıt ol

Geri dön
giriş yap

Hesabın var mı? >>
giriş yap

Makale
Görsel