2014 LYS Sınavında hatalı olduğu öne sürülen soru. Fikirlerinizi alabilir miyim?

2014 LYS Sınavında hatalı olduğu öne sürülen soru. Fikirlerinizi alabilir miyim?

2014 LYS Sınavında hatalı olduğu öne sürülen soru. Fikirlerinizi alabilir miyim?

2014 LYS Sınavında hatalı olduğu öne sürülen soru. Fikirlerinizi alabilir miyim?

2014 LYS Sınavında hatalı olduğu öne sürülen soru. Fikirlerinizi alabilir miyim?

 1. Halil Ibrahim Yıldırım az önce mesaj yoluyla paylaştı sağolsun. egitimsistem.com adresinde bir yazıya istinaden ben de sizlere ilettim. Buyrun yazıyı aynen iletiyorum, alıntıdır.
  “”Sayın Abbas GÜÇLÜ,

  Aşağıda verdiğim ve LYS Biyoloji 9 nolu sorunun (OSYM tarafından açıklanan ve aşığya kopyalanmış) yanlış bir soru olduğunu düşünüyorum.

  Kısaca, fotosentezde granda lümenlerine proton pompalanması ve devamında ATP sentezi (A şıkkı) ile fotosentezde sudan başlayarak elektronların en son alıcı NADP ye taşınması olayları eş-güdümlü olmaktadır. (İngilizce, Coupling, birbirlerine eşlik etme). Yani bir yandan elektronlar taşınırken (NADP indirgenmesi) diğer taraftan ATP sentezi yapılır. Dolayısı ile ADP’nin Pi ile birleşmesi elektron taşımanın bir aşamasında gerçekleşir, öncesi ve sonrası vardır diye bir durum söz konusu değil. (Kaynak: Bitki Fizyolojisi, Taiz and Zeiger; İsmail Türkmen, çeviri editörü)

  Sonuçta bu soru yanlış ve iptal edilmeli.

  Not: Bu konuda otör olan sayın Prof Dr İsmail Türkan Bey’den (Ege Üniversitesi, Biyoloji Bölümü, Bitki Fizyolojisi ABD) bilgi detay bilgi alabilirsiniz ”

  Saygılarımla,

  Doç. Dri Süleyman Cenkci”

 2. İsmail Turkan bizim hoca durduk yere gururlandim adamin ismi gecince. Abi lise biyolojisi ve akademik biyoloji arasindaki ucurumdan kaynaklanan bir durum bu. Soru lise duzeyinde verilen egitimle paralel olarak dogru fakat akademik olarak dogru degil.

 3. Sıralama yapılamayacak bir soru…buradaki olaylar a9ynı anda gerçekleşir…ancak bir elektron ve bir hidrojenin döngüye katıldıgını düşünürsek ( soruda belirtilseydi ) bu sıralama dogrudur

 4. ösym herhangi bir biyoloji ders kitabında bitkilerin evrimi konusuna bile değinmeden 2014 fen lys de tohumlu bir bitkide evrimsel süreçte en son hangisi meydana gelmiştir diye sordu orada da büyük bir problem var.

 5. Deişen müfredat sorusu Palme de aynısı var. En belırleyıcı soruydu . Ama öğrenciler iki şıka indırıp işaretlemışler 🙂 açık olmayan bır soru ama iptali edilecek kadar sorunlu deıl

 6. Çok saçma bir soru bence ADP’nin inorganik fosfatla birleşmesinin(kemiosmotik olarak) sırası mı olurmuş substrat düzeyinde fosforilasyon olsa tamam ama bu çok saçma olmuş yani.

 7. Merhaba,soru oldukça basit. Biz bu sorunun cevabını zaten tilakoitlerdeki proton ve elektron akışını, ATP ve NADPH sentezini gösteren modelde açılıyoruz. 10. sınıf’ ın basit bir konusu.

 8. Cevap D olmalıdır,elektron çıktıgında olayın devamı için elektron almalı,bundan şu veriyor,sonra etsin den elektron geçerken ATP oluşuyor,ancak Nadh2 en son gibi gözüksede olayın 6 turda tamamlanması 3. Ve 4. Seçeneğin yerini değiştirebilir diye düşünüyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *VEYANot: Şifreniz otomatik olarak eposta adresinize iletilecektir.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Eposta adresinizi size yeni bir şifre göndermemiz için girmelisiniz.