Veryansın ediyorum: Rusya sınır kapısından dönen çilekler hakkında

Az önce haberde gördüm, Batı çiçeği güvesi tespit edilen bilmem kaç ton çileğimiz yurda geri çevrilmiş, tabi tezgahlarımızda yerini almıştır çoktan. İmha edilecek değil ya? hani bizim endüstri mühendisimiz, çevre mühendisimiz, bitki koruma kapsamında işlev gören bölümlerimiz? Botanik uzmanı geçinen yandal bölüm görevlileri neredeler? Kendi annesinin farketmeden yiyeceği çilekleri erikleri nasıl hazmedebiliyorlar bu insanlar? Neden biyologlara hala yer verilmiyor?????

Rusya’nın karantina kontrol bölgesinde çalışan yetkililerin mevki ve geçmişini merak ediyorum, onlar nasıl farkedebiliyor da bizim tüccarımız, mühendisimiz, ihracatçı firmamız ve bünyesindeki çalışan “çeşitli” tekniker ve kontrol görevlileri bu tarz tonlarca ürünün heba olmasına müsade edebilecek kadar cesur davranabiliyorlar???

Devletim uyan artık, dün biyologlar günü kutlu olsun diye bir sürü facebook sayfasında reklamlar posterler kutlamalar döndü. Bugün evimdeki çilekten endişe edecek konumdayım. Ben bir biyolog olarak bulunduğum konumdan utanıyorum ailemin gözü önünde, kime ne diyeyim..!

Paylaşıma Oy Ver

0 puan

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Cenk Önsoy

Cenk Önsoy

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

4 Yorum

Yorum yap
  1. Kendi gümrük kapılarımızda biyologlar görev alamaz iken yurtdışına içerisindeki canlının varlığından habersiz ürün yollamaya çalışıyoruz. Normal olarak da tabiki geri çevriliyoruz, uluslararası iş birliği anlaşmalarında bu tarz karşılıklı sözleşmeler var, ve olmak da zorunda. Tabi herkes bizim gibi biyolojik mücadele gibi unsurlardan yoksun değil, bilinçli ve kabul etmiyor. Sonuçta her sene mutlaka bir tarz ürünün tonlarca elinde patlıyor, iç piyasaya dönüyor, benim soframa düşüyor. Neden? Çünkü ucuz. Çünkü ihtiyacımız var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir