süksesyon (sıralı değişim)


default

Belirli bir zaman periyodu içinde belli bir alanda farklı komünitelerin birbirini izlemesidir ya da zamanla baskın türlerin diğer türlerle yer değiştirmesidir. Süksesyon da her tür yeni gelen tür için uygun bir yaşamı ortamı hazırlar. Volkan faaliyetleri, yer sarsıntıları , toprak kayması, erozyon , yangın, seller, buzul istilası, kuraklık, fırtınalar, kara parçalarının çökmesi yada yükselmesi süksesyona yol açar.

Şahane Şahane
0
Şahane
Keyifli Keyifli
2
Keyifli
Sevdim Sevdim
4
Sevdim
Garip Garip
3
Garip
Fena Değil Fena Değil
2
Fena Değil
Yetersiz Yetersiz
3
Yetersiz

Kimler Neler Demiş?

6 Yorum - "süksesyon (sıralı değişim)"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
cenkonsoyblog
Yönetici

peki bir türün süksesyonundan bahsederken hangi zaman aralığını göz önüne almalıyız?

paralimpik
Ziyaretçi

primer ve sekonder süksesyon olarak 2 gruptadır. primer (birincil) süksesyon da süksesyon daha önce hiçbir canlı türünün olmadığı ortamlarda gerçekleşir bu süreç binlerce yıl alabilir ve ortama ilk önce kabuksu likenler yerleşir. sekonder (ikincil) süksesyon ise ortamın kısmi zarar görmesinden sonra ortaya çıkar. Ormanlarda ağaç kesimlerinden sonra bölgede yeniden bir bitki örtüsü ve hayvan populasyonunun oluşması gibi. İkincil süksesyon yangın,yanardağ patlaması, sel gibi doğal afetler ile insanların yol açtığı orman tahribi gibi beşeri sebeplerden sonra görülür.

cenkonsoyblog
Yönetici

bir böcek grubu üzerine çalışıyorum, bir senelik aktiviteleri ile spesifik bir konak üzerinden örnekleme yaparak süksesyon belirlemeye çalışıyorum. Şimdi bu bahsettiğiniz cümleler neticesinde sizce bu durum sağlıklı bir tespit kapsamına giriyor mu?

paralimpik
Ziyaretçi

süksesyon da ilk önce likenler yerleşir daha sonra sırasıyla yosunlar, otlar, çalılar ve ağaçlar. bu süreçte yosun ve ot evresinde ortama birçok böcek populasyonu girer.

cenkonsoyblog
Yönetici

🙂

buket1205
Ziyaretçi

Böceklerdeki süksesyonla ilgili kaynak önerir misiniz? 

wpDiscuz

süksesyon (sıralı değişim)

Porno
Hesabınız yok mu?
kayıt ol

Geri dön
giriş yap

Hesabın var mı? >>
giriş yap

Makale
Görsel