Örümcek ağı’nın kudretini unutun! Bir Gastropod onu tahtından etti bile.

sn-limpetteethH

Sayfaya gönderilen mesajlara istinaden haberleri bazılarını orjinal kaynaklarından size ileteceğim. Bütünlüğün ve anlamın bozulmaması ve ileri okuma yöntemlerinin arttırılması için güzel bir fikir olduğunu düşünerek bu paylaşımlara müsadenizle başlıyorum.

Örümcek ipeği’nin (ağı, ipi) 1.3 gigapaskal kuvvetine dayanabildiğini biliniyordu ve en kuvvetli doğal materyal olarak nitelendirilmişti. Peki Gastropod’lardan Patella vulgata türünün 3 ila 6.5 gigapaskal ölçülerine kadar dayanıklı olduğu keşfedildi desek?

Buyrun buradan:

Spider silk is known for its superb toughness, and till not too long ago a tensile energy of 1.three gigapascals (GPa) was sufficient to earn it the title of strongest pure materials. Nevertheless, researchers report on-line in the present day within the Journal of the Royal Society Interface that the file books have to be up to date to correctly acknowledge the unimaginable power of the limpet enamel. Marine snails often called limpets (Patella vulgata, pictured) spend most of their lives scraping a set of small tooth alongside rocks in shallow ocean waters, searching for meals.

 

Paylaşıma Oy Ver

0 puan

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Cenk Önsoy

Cenk Önsoy

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

4 Yorum

Yorum yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir