kolanın zararları

sürekli kola içen ve öğrencilik yıllarından kalma bu alışkanlığımdan vazgeçemeyen bir insan olarak bilgilerinizi paylaşırmısınız çok fazla yerde yazılıyor çiziliyor ama, mideye zararı haricinde vücut için genel anlamda hangi noktalarda tüketiminin (az yada çok) zararı var ve hangi kısımlara..

Paylaşıma Oy Ver

0 puan

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Cenk Önsoy

Cenk Önsoy

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

8 Yorum

Yorum yap
 1. vücuttaki suyu çeker zararlı şekerler içerir, karaciğerde yağ depolanması yapar o da kansere kadar gider damar tıkanıklığı tansiyon gibi saçma hastalıklara da yol açtığı rivayetler arasında. kilo alınımı yapar ama bu sağlıklı bir kilo alınımı değildir.

 2. Biraz araştırdım, kafein Ca tutucu etkiye sahip bir molekülmüş, kolada da bolca bulunduğunu bildiğimize göre, hücrelerimiz için çok önemli bir role sahip olan Ca koladan çektiğini daha hiç bir molekülden çekmemiş olabilir 🙂

 3. Kolanın zararları ile ilgili bulduğum ibretlik bir öykü.

  “Başlıyorum arkadaşlar sene 1991. O zamanlar Beytullah çok pis bir ayyaş. Gece gündüz coca cola içiyor. Barlardan, marketlerden topluyoruz. Kola içip eşini, kızınıı dövüyor, o derece. Aslında imanlı bir genç. Kuran kursuna gitmiş, dini eğitimini almış ama dünya onu değiştirmiş. Coca cola illetine başlamış bir kez. Kendisine coca colayı tersten okuyunca Mekke yok, Muhammed yok yazdığından tut, Filistine kurşun attığına kadar her şey söylenmiş. Kimse bu illetten onu vazgeçirememiş. Bir iki gün bırakmaya çalıştıysa da, yapamıyorum ağabey diyip ağlaya ağlaya marketin yolunu tutmuş. Neyse efendim sonunda bana geldiler dediler -Hocam biz bu çocuğu Coca Cola’dan vazgeçiremedik. Korkuyoruz ateyiz olacak komoniz olacak. –Tamam. dedim şimdi nerede kendisi. Mahalle bakkalında içiyor dediler. Gerisi bende karışmayın diyip abdestimi alıp çıktım evden. Bakkala girdim. Beytullah beni görünce kese kağıdına sarmış olduğu Coca Cola’yı saklamaya çalıştı. Tebessüm ederek baktım. Merhaba dedim, Beytullah. Nasılsın? -Hamdolsun hocam. Dedi, ama ağzından nasıl coca cola kokusu yayılıyor. O an başım döndü. İstifimi bozmadım. Beytullah dedim bak sen benim canımsın. Kanımın kanısın. Coca cola denen illeti neden içiyorsun? Derdimden içiyorum hocam dedi. Sorma. Düştük bir kez çıkamıyoruz. Beytullah dedim. Şimdi senden bir şey isteyeceğim. Yapar mısın? Hocam anam babam sana feda olsun ne istersen yaparım sen benim hocamsın dedi. Beytullah dedim al şu kolayı, götür Kabe’nin ortasına dök desem döker misin? Hocam ne diyorsun dedi. Hiç yapar mıyım? Orası kıblemiz. Allah’ın evi. Oraya bu melaneti nasıl dökerim? Beytullah kucağıma düşmüştü. Kıvama gelmişti. Pekiii dedim Beytullah, madem coca cola’yı Kabeye dökmekten imtina ediyorsan da…Allah’ın yarattığı, yaratılmışların en şereflisi seçtiği, içinden elçi seçtiği, alemleri hizmetine serdiği İNSANA nasıl DÖKÜYORSUN? O tertemiz kalbine akciğerlerine midene vücuduna bu coca cola denen zehri nasıl gönderiyorsun? Beytullah ağlamaya elimi ayağımı öpmeye başladı. Hocam dedi, affedin dedi. Ben ettim siz etmeyin dedi. Affedilecek bir şey yok dedim Beytullah’ım. Tevbe et ve Allah’tan af dile. Meğer bütün mahalle bizi dinliyormuş. Tekbirler yükseldi. Herkes evindeki kolayı döktü. Sokaklardan kola aktı şelale gibi..”

 4. Mısırdaki doğal glikozu izomeraz enzimi ile fruktoza dönüştürülüyor. Bu fruktoz şurubu özellikle gazlı içecek, meyve suları, baklava ve diğer tatlılarda çok kullanıyor. Nedeni ise bulunduğu ortamda nemi azaltarak mikrop üremesini engelleyip gıdanın bozulmamasını sağlıyor. Aynı zamanda tatlandırıcı ve iştah artırıcıdır.
  Bağırsaklarda ise bildiğimiz glikoz ve galaktoz tuzla beraber aktif olarak taşınır. Fruktoz kolaylaştırılmış difüzyon ile pasif olarak geçer. Kanda fruktoz yok sayılır çünkü karaciğerde glikoza çevrilir fazlası zarar değil mi?
  Malonil CoA hipotalamusta tokluk hissini arttırır. Glikoz MalonilCoA yı arttırarak tokluk hissini verir. Fruktoz tam tersine malonil CoA yı engelleyerek açlık hissini uyarır.
  Sonuç olarak başta karaciğer yağlanması, insulin direncini kırması, damar sertleşmesi, kalp ve böbrek hastalıkları, hipertansiyona sebep olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir