“İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI” HAKKINDA BİYOLOG DERNEKLERİNDEN ORTAK AÇIKLAMA


logo.png

Değerli Meslektaşlar;
Öncelikle 6331 “Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” kapsamında almış olduğumuz “İş Güvenliği Uzmanlığı” hakkımızın tüm camiamıza hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz. Bu başarı dernekler tarafından verilen uzun soluklu mücadelenin bir sonucudur aslında. Neredeyse 2 yıldır (hatta söz konusu kanun yayımlanmadan önce dahi) iş güvenliği uzmanlığı konusundaki haklı talebimizi, hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yapmış olduğumuz üst düzey ziyaretlerde hem de TBMM ve çeşitli platformlarda sık sık gündeme getirdik. Son olarak da yaklaşık 2 ay önce Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri tarafından biyologların yardımcı sağlık personeli (yada bilinen tanımlamayla işyeri hemşireliği) olmaları yönündeki taleplerini konu alan toplantıya çağrıldık. Bu toplantının sonucunda dernekler olarak “yardımcı sağlık personeli” önerisini asla kabul etmeyeceğimizi ve biyologların bu kanun kapsamındaki yerinin “iş güvenliği uzmanlığı” olduğunu hem beyan ettik hem de tutanaklara geçirilmesini sağladık ki bu tutanakları da tüm sosyal paylaşım sitelerinden sizlere bütün açıklığı ile yayımladık. Bu toplantıdan itibaren geçen 2 aylık süreç içerisinde ise aldığımız çok olumlu değerlendirmelere karşın, işyeri hemşireliğini neden kabul etmedik gerekçesi ile birçok da eleştiri aldık. Sonuç olarak; eğer biz dernek yöneticileri o toplantıda işyeri hemşireliğine razı olsaydık bugün iş güvenliği uzmanlığı hepimiz için hayal olurdu. Belirtilmesi gereken bir diğer önemli konu ise; hiçbir kazanımın durup dururken bize verilmediğidir. Nitekim iş güvenliği uzmanlığı konusunda da durum böyle olmuş ve derneklerin uzun soluklu mücadelesi ve net bir duruş sergilemesi sonucu bakanlık yetkililerinin dikkati çekilmiştir. Bu kazanımın, meslek örgütlerinin (derneklerin) dirayetli ve ısrarlı tavırları sonucu elde edildiğinin herkes tarafından iyi bilinmesi gerekir.

Bu vesile ile bu kazanımı elde etmemizde emeği geçen tüm dernek yöneticilerine ve meslektaşlarımıza ve ayrıca sosyal medya üzerinden örgütlenen meslektaşlarımıza, bizleri her defasında dinleyen ve görüşlerimizi dikkate alarak bu haklı kazanımı elde etmemize yardımcı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İSG Genel Müdürlüğü yetkililerine derneklerimiz adına içtenlikle teşekkür ederiz…

Tarık PATIHAN – Biyologlar Dayanışma Derneği

Alev Haliki UZTAN – Türkiye Biyologlar Derneği

Gökhan KAVUNCUOĞLU – Biyologlar Birliği Derneği

Şahane Şahane
0
Şahane
Keyifli Keyifli
0
Keyifli
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Garip Garip
0
Garip
Fena Değil Fena Değil
0
Fena Değil
Yetersiz Yetersiz
0
Yetersiz

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum - "“İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI” HAKKINDA BİYOLOG DERNEKLERİNDEN ORTAK AÇIKLAMA"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
tess_huse
Ziyaretçi

şimdi sırada bu sertifikayı alanların, çok kolay iş bulması ile ilgili söylentilerin gerçeği yansıtıp yansıtmadığına bakılmasına geldi. bir kaç kursa sordum, kimse elmam kötü demiyor, umarız hayırlı ve uğurlu olur.

dmt
Ziyaretçi

bu sertifika hangi kurslardan alınıyor?

wpDiscuz

“İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI” HAKKINDA BİYOLOG DERNEKLERİNDEN ORTAK AÇIKLAMA

Porno
Hesabınız yok mu?
kayıt ol

Geri dön
giriş yap

Hesabın var mı? >>
giriş yap

Makale
Görsel