Gittikçe küçülen meslek ; biyolog olmak

Biyolog olmak ; tüm canlıları biz biliyoruz anlamına gelmiyor. O kadar bölündü ki meslekler kimse çıkıpta şurda bir yerde biyolog diye bişi vardı demiyor malesef.
biyolojik mücadele diyorsun; çevre mühendisi var diyor,
bitkileri anlarız diyorsun ; ziraat mühendisi var diyor,
labaratuvar vazgeçemediğimiz bir ortam, mikroskop başına koy beni diyorsun ; laborant var diyor,
dişin yapısını öğreniyorsun; gereksiz, diş hekimi var diyorlar,
tıpçılar gibi çok çalışıyorsun; en kötü doktor tus kazanan biyologtan iyidir diyorlar,
yani kısacası biyoloji okumak para getirmiyor arkadaşlar.
tek avantajı 4 yıllık bir bölüm ve lisans mezunu olarak yapabileceğin bir çok iş var ; ücretli öğretmenlik, sekreterlik, amelelik… ama biyolog olmak çok zor. mümessil olman için bile 40 tane koşul öne sürüyorlar.

* bende okurken çok heyecanlıydım ama mezun olduktan sonra inanının keşke açıktan işletme okusaydım diyorsun. zahmete değmiyor. saygınlığı bile yok.

Paylaşıma Oy Ver

0 puan

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Cenk Önsoy

Cenk Önsoy

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

7 Yorum

Yorum yap
  1. başlığı inceledim, evet tespitler doğru ve tecrübeyle donanmış elinize sağlık. devlet bazında yetkilerimiz verilmediği sürece bir kategorize edilmeden bu iş olmayacak. bu yüzden yapabilecek tek bir şey var sanırım derneklerimize yüklenicez. onlarda bizden vazgeçerse artık ona göre bir çare bakıcaz.!

  2. yurt disina git kralsin buraya gel bir hic. hani bir ara almanya furyasi wardi, orda tuvaletci burda mercedesle gezerdi; onun tam tersi iste! ama konu para degil temel bilim!!!!!

  3. Diğer meslekler zora girmesin diye bizi aradan çıkarmayı daha kolay görüyorlar. Tus hakkımız vardı artık yok, işsiz laborantlar çok birikmiş diye onlar için çıkarılan bir yasayla zar zor bulduğumuz laboratuvarda çalışabilmeyi de zorlaştırdılar, öğretmenliğe yöneleyim desen onunlada uğraşıyorlar… Yine de hep bir umut içindeyiz nedense:(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir