Gammarus cinsinin yeni üyesi ‘baysali’

Gammarus cinsinin yeni üyesi

Sucul hayvanlar üzerine mağaralarda araştırma yapan AİBÜ öğretim görevlisi Prof.Dr. Okan Külköylüoğlu ve ekibi, Zonguldak cumayanı mağarasında  cinsinin daha önce hiç görülmemiş bir türünü keşfetti.

AİBÜ Biyoloji Bölümü’nde görev yapan yaklaşık 15 kişilik ekip, Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Külköylüoğlu başkanlığında mağaralarda yaşayan sucul ve omurgasız hayvanlar üzerinde araştırma yapmaya başladı.

Paylaşıma Oy Ver

0 puan

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Cenk Önsoy

Cenk Önsoy

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

4 Yorum

Yorum yap
 1. paylaşım için teşekkürler 😉
  Ek bilgi olarak sunuyorum:
  Buldukları yeni türün incelemeleri esnasında tespit ettikleri bilgileri diğer türlerin verileri ile karşılaştırdıklarını aktaran Külköylüoğlu, ''Bulunan türde de gözler oldukça körelmiş durumda çünkü karanlık mağara ortamında yaşadığı için görmeye ihtiyacı kalmamış. Fakat buna rağmen antenleri ve kılları çok fazla gelişmiş. Bunlarla suyun içinde algılama gücü ve yaşama şansı artar. Yeni tür, bir tatlı su amphipod türüdür. Yaklaşık 18.1 milimetre büyüklüğünde sucul bir omurgasız hayvandır. Aslında bunlar iyi birer avcılar ve bulundukları ortamdaki diğer küçük canlıların populasyonlarını dengede tutarlar'' ifadesini kullandı.

  Prof. Dr. Külköylüoğlu, yeni türün temiz sularda yaşadığını ve bulundukları ortamların kalitesini gösterdiğine dikkati çekerek, ekip çalışması sonucu bu türün teşhisleri yapılarak yayıma hazırlanması ve dünya literatürüne sunulmasının sağlandığını bildirdi. -''İzzet Baysal'ın adını ölümsüzleştirdik''- Keşfedilen türün kanıtlanmasının ardından isim vermek için çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Külköylüoğlu, ''Gammarus'' cinsinin yeni türüne ''baysali'' ismini verdiklerini dile getirdi. Prof. Dr. Külköylüoğlu, ''baysali'' isminin uluslararası kurallara göre uygun bulunduğunu anlatarak, bu çalışmalarına destek veren üniversitenin İzzet Baysal Vakfı'nın kurucusu olan İzzet Baysal'a bir atıfta bulunmak ve onu onurlandırmak için bu ismi verdiklerini söyledi.

  kaynak: http://www.aktifhaber.com

 2. enes.d bu bilgiyi nereden öğrendiniz? fotoğraf size mi ait? bu bilgileri daha cok insanlar aydınlansın kaynağından emin olsun diye söylüyorum ve ayrıca tesekkür ediyorum enes, fotograf size mi ait derken siz mi çektiniz demek istedim 🙂

 3. sağolasın ersel izzet baysal da okuyorum ben oradan biliyorum bölüm hocamız kendisi yani kesindir gazetelerde de çıkmıştır ayrıca hatta bazı gazeteler yanlış bilgi verdiler şikayette bulunduk öğrenciler olarak ama düzeltilmedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir