Gammarus cinsinin yeni üyesi ‘baysali’


Gammarus cinsinin yeni üyesi

Sucul hayvanlar üzerine mağaralarda araştırma yapan AİBÜ öğretim görevlisi Prof.Dr. Okan Külköylüoğlu ve ekibi, Zonguldak cumayanı mağarasında  cinsinin daha önce hiç görülmemiş bir türünü keşfetti.

AİBÜ Biyoloji Bölümü’nde görev yapan yaklaşık 15 kişilik ekip, Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Külköylüoğlu başkanlığında mağaralarda yaşayan sucul ve omurgasız hayvanlar üzerinde araştırma yapmaya başladı.

 

Şahane Şahane
0
Şahane
Keyifli Keyifli
0
Keyifli
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Garip Garip
0
Garip
Fena Değil Fena Değil
0
Fena Değil
Yetersiz Yetersiz
0
Yetersiz

Kimler Neler Demiş?

4 Yorum - "Gammarus cinsinin yeni üyesi ‘baysali’"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
cenkonsoyblog
Yönetici
paylaşım için teşekkürler 😉 Ek bilgi olarak sunuyorum: Buldukları yeni türün incelemeleri esnasında tespit ettikleri bilgileri diğer türlerin verileri ile karşılaştırdıklarını aktaran Külköylüoğlu, ''Bulunan türde de gözler oldukça körelmiş durumda çünkü karanlık mağara ortamında yaşadığı için görmeye ihtiyacı kalmamış. Fakat buna rağmen antenleri ve kılları çok fazla gelişmiş. Bunlarla suyun içinde algılama gücü ve yaşama şansı artar. Yeni tür, bir tatlı su amphipod türüdür. Yaklaşık 18.1 milimetre büyüklüğünde sucul bir omurgasız hayvandır. Aslında bunlar iyi birer avcılar ve bulundukları ortamdaki diğer küçük canlıların populasyonlarını dengede tutarlar'' ifadesini kullandı. Prof. Dr. Külköylüoğlu, yeni türün temiz sularda yaşadığını ve bulundukları ortamların kalitesini… Read more »
enes.d
Ziyaretçi

teşekkürler ek bilgi için 🙂

ersel
Ziyaretçi

enes.d bu bilgiyi nereden öğrendiniz? fotoğraf size mi ait? bu bilgileri daha cok insanlar aydınlansın kaynağından emin olsun diye söylüyorum ve ayrıca tesekkür ediyorum enes, fotograf size mi ait derken siz mi çektiniz demek istedim 🙂

enes.d
Ziyaretçi

sağolasın ersel izzet baysal da okuyorum ben oradan biliyorum bölüm hocamız kendisi yani kesindir gazetelerde de çıkmıştır ayrıca hatta bazı gazeteler yanlış bilgi verdiler şikayette bulunduk öğrenciler olarak ama düzeltilmedi.

wpDiscuz

Gammarus cinsinin yeni üyesi ‘baysali’

Porno
Hesabınız yok mu?
kayıt ol

Geri dön
giriş yap

Hesabın var mı? >>
giriş yap

Makale
Görsel