Gönderen Konu: Babalık testi nedir, nasıl yapılır, süresi ne kadar, nerde yaptırılabilir?  (Okunma sayısı 44685 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cenk Önsoy

  • Forum Sahibi
  • İnsan
  • *****
  • İleti: 1429
  • Cinsiyet: Bay
  • Biyoloji Günlüğü
    • Biyoloji Günlüğü Yöneticisi


Babalık testi nedir? Nasıl yapılır?

Genler; insan vücudundaki her hücrede bireyin kendine özgü genetik bilgilerini içerir ve DNA'da her genden iki kopya bulunur. Bu kopyalardan bir tanesi anneden gelirken diğeri babadan gelir.
Babalık Testi yapılırken babanın ve çocuğun ortak olması gereken DNA bölgeleri birbirleri ile karşılaştırılır. Eğer çocuk ile babanın analiz edilen gen bölgeleri aynı ise test edilen baba adayı çocuğun gerçek babasıdır. Çocuğa babadan geldiği bilinen genetik bilgi, test edilen baba adayınınki ile eşleşmiyorsa, test edilen baba çocuğun gerçek babası değildir.
Babalık test iki aşamadan oluşur: DNA parçaları, adli tıpta kullanılan aynı elektroforetik teknik kullanılarak analiz edilerek, bir bireyin kendine has özellikleri ("genetik parmak izi") kurulduktan sonra, biyoistatistik prosedür % 100'e yaklaşan doğruluk oranı ile babalık olasılığını belirlemek için kullanılır.

Babalık testinin yapılacağı merkezin önemi nedir?

Babalık testi için merkezimiz Almanya'da hizmet veren IMMD ile anlaşmalı olarak çalışmaktadır. Almanya'da ciddi prestije sahip IMMD genetik tanı merkezinin babalık testleri ile ilgili verdiği raporlar Alman mahkemelerine delil olarak sunulabilecek kadar güvenilirliğe sahiptir.

Babalık testi için anne ve babanın onayı gereklimidir?

Babalık testi yapılırken mutlaka analiz yapılacak kişilerin onayı alınmalıdır. Testin yapılacağı kişi 18 yaşından küçük ise resmi anne ya da resmi babadan onay alınması gerekmektedir. Kişilerin onayı alınmadan analiz yapılması genetik hastalıklar tanı merkezleri yönetmeliğinin 19. Maddesine göre yasaklanmıştır.

Babalık testi hangi örneklerden çalışılabilir?

Babalık testi yapılacak kişilerden özel setimizle alacağımız birkaç damla kan yeterli olmaktadır. Ayrıca ağız mukozasına sürülen pamuklu çubuklarla da çalışma yapılabilmektedir.

Babalık testi için kimlerden örnek alınmalıdır?

Baba ve çocuktan örnek alınması yeterlidir.

Babalık testi süresi kaç gündür?

Babalık testi 7–10 iş günü içerisinde sonuçlanır.

Babalık testi SGK kapsamına girer mi?
Babalık testi teşhis ve tedavi edici test kapsamına girmediği için SGK kapsamına girmiyor.

Babalık testi sonuçları mahkemede delil olarak kullanılabiliyor mu?

Özel genetik tanı merkezlerinde yapılan babalık testi sonuçları sadece bilgilendirme amaçlıdır. Mahkemelerde delil olarak kullanılamaz. Adli tıp kurumlarından alınan sonuçlar mahkemede delil olarak kullanılabilir.

Babalık testi sonuçlarını kimler öğrenebilir?

Sonuçlar gizlilik prensibi çerçevesinde sadece test yapılan kişilere elden rapor teslimi şeklinde gerçekleştirilmektedir. Telefonla ya da diğer yollarla asla başka bir kimse ile bilgi paylaşımında bulunulmamaktadır.

Genklinik.com
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2012, 22:27:45 Gönderen: Cenk Önsoy »
Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Anadolu Üniversitesi, Biyoloji ABD yüksek lisans öğrencisi.