Gönderen Konu: Ayağın Refleks Haritası  (Okunma sayısı 36467 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hüseyin

  • Moderatör
  • Primat
  • ***
  • İleti: 176
  • Başarı Puanı +130/-0
Ayağın Refleks Haritası
« : 14 Ağustos 2011, 05:05:06 »


Refleksoloji, terapi niteliğinde bir masaj tarzı. Ellerimiz, ayaklarımız ve kulaklarımız vücudumuzun bir çeşit haritasını taşıyor. Başka bir deyişle her organın el, ayak ve kulaklarda "reflect" ettiği yani yansıdığı bir yer var. Refleksoloji bu noktaları masajla harekete geçirerek, vücuttaki tıkalı enerji kanallarını açıyor, kişiye rahatlık getiriyor ve hastalıklara karşı vücudun bağışıklık sistemininin korunmasında yardımcı oluyor.

Vücuttaki her organın el, ayak ve kulaklarda belirli bir noktayla ilişkilendirilmesiyle ilgili bilgiler çok eskilere dayanıyor. MÖ 5000 yıl önce Çinliler, akupunktur noktalarının tedavideki önemini keşfetmişler, MÖ 2500 yıllarında da vücudu uzunlamasına geçen meridyenlere yani enerji akımının geçtiği dilimlere bölmüşler. Ancak refleksolojiye ait en eski bilgilere MÖ 2500-2300 yıllarında Mısır’da rastlanıyor. Bir Mısırlı doktorun mezarından çıkan piktograf, el ve ayak masajının o dönemlerde tedavi olarak uygulandığını gösteriyor.

Harry Bond Bressler’in Zone Therapy adlı kitabında bazı Orta Avrupa ülkelerinde bir çeşit refleksoloji tedavisinin 14. yüzyılda uygulandığı belirtiliyor. 19. yüzyılın ikinci yarısında ise Amerika’da Dr. Fitzgerald "Zone Therapy"nin kurucusu olarak ortaya çıkıyor. Vermont Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Fitzgerald, parmaklardaki bazı noktalara bastırmayla el, kol, omuz, çene, burun ve kulaklar üzerinde "anestezik" yani uyuşturucu bir etki elde edilebileceğini görüyor. Ve buradan yola çıkarak "Zone Therapy"yi ortaya atıyor.

Fitzgerald, vücudu baştan başlayıp ayaklara inen, ayakların altından vücudun arkasına geçip başta biten eşit genişlikte 10 dilime bölmüş. Örneğin vücudun sağ tarafındaki ikinci dilimde yer alan bir ağrı, sağ ayakta ikinci dilimde hassas bir bölge oluşturuyor. Bu terapiye göre ağrının tedavisi ayaktaki ilişkilendirilmiş noktadan mümkün olabiliyor.

Eunice Ingham (1879-1974), vücudumuzdaki organların ayaklara yansıdığı noktalarda yaptığı çalışmalarıyla tanınıyor. Modern refleksolojinin anası olarak kabul edilen Ingham "Zone Therapy"nin yardımıyla ayaklarda bütün vücudun haritasını çıkararak refleksolojiye büyük katkıda bulundu.

Holistik (bütüncül) düşüncede, insan vücudu sürekli değişen, dinamik enerji sistemi olarak kabul ediliyor. Çinlilerin "Ch’i", Hintlilerin "Prana", Tibetlilerin "Lung-gom", Japonların "Sakia-tundra" ve Batılıların "hayat enerjisi" diye adlandırdıkları bu enerji, Doğu geleneklerine göre, her şeyi yaratan kuvvetin bir parçası ve diğer dolaşım yolları gibi kendine has yolları, kanalları (buna meridyen de diyebiliriz) olup, kesin bir akış yönüyle vücuttaki her yaşayan hücreye varabilecek bir niteliğe sahip. Uzakdoğu kültürüne göre bu enerjinin elektrik, manyetik, kızılötesi ve enfrasonik özellikleri bulunuyor. Çinlilerde ve Ayurvedik tıpta, düzgün akan, vücuda dengeli dağılan enerji, sağlığın temelini oluşturur. İşte Meridyen Terapisi bu düşünceyi temel alıyor.

Sağlıklı bir vücutta yaşam enerjisi rahatça dolaşabiliyor. Ama stres, hastalıklar, travmalar, bu enerjinin dengesizce akmasına neden oluyor. Dolayısıyla enerji bazı organlarda gereğinden fazla oluyor, bazılarınaysa gerektiği kadar ulaşamıyor. Refleksoloji terapisinde organların ilişkilendirildiği noktalara yapılan masajla bu meridyenlerde bloke olan enerji açılıyor ve vücutta dengeli bir şekilde akmaya başlıyor.

Refleksoloji, her yaştaki ve cinsteki insana ya da bebeklere uygun. Ancak tromboz ve diyabet durumlarında refleksoloji uygulanamıyor. Hamileliğin ilk üç ayında da dikkatli ve daha yavaş olmak üzere uygulanabiliyor.


Kaynak
« Son Düzenleme: 28 Aralık 2011, 22:59:26 Gönderen: Cenk Önsoy »

Hello Guest! Replies in this topic have been hidden from view. You are currently missing 3 yanıt. Please register or login if you want to view the yanıt.
Seo4Smf Tags: Ayağın Refleks Haritası 
Tıklayın, konuyu kendi sosyal ağlarınızda paylaşın.


 


Ayağın Refleks Haritası Related Topics

Türkiye'nin mamutları ayağa kalkıyor
1961 ve 1975'te Anadolu'da bulunan iki mamuta ait kemikler yeni açılacak Kahramanmaraş Müzesi'nde birleştiriliyor.Kahramanmaraş’... Continue..

Gösterim: 845 - Yanıt: 0 - Başlatan:Hüseyin
GENOM PROJESİ ( Gen Haritası )
Bilim dünyası, yaşamı alt üst edecek yeni bir gelişmeye daha imza atarak insan DNA'sının şifresini çözmeyi başardı. Çıkarılan "g... Continue..

Gösterim: 2078 - Yanıt: 0 - Başlatan:Müşerref Özdaş
Köstebeğin gen haritası çözüldü
Dünyadaki ilginç canlılardan köstebek, genetikçiler arasında merak uyandırdı.Nature'da yayımlanan makaleye göre, Harvard tıp fak... Continue..

Gösterim: 766 - Yanıt: 0 - Başlatan:Müşerref Özdaş
İzmir Aliağa’da yapılması planlanan 7 termik santrale karşı ayağa kalkıyor!
İzmir’de ve bölgedeki bütün canlı yaşamı tehdit eden termik santrallerin inşasına karşı ortak ses çıkarmak gerektiğine vurgu yap... Continue..

Gösterim: 951 - Yanıt: 0 - Başlatan:Cenk Önsoy
Refleksoloji ve Ayak Refleks Haritası
Refleksoloji, bugün destekleyici ya da tamamlayıcı tedavi dediğimiz tedaviler arasında yer almaktadır. Refleksoloji sinir noktal... Continue..

Gösterim: 2726 - Yanıt: 0 - Başlatan:Cenk Önsoy

Biyoloji Günlüğü
Site tasarım ve düzenlemesi Cenk Önsoy'a aittir.