“Erkek doğurur mu arkadaş?!” diyenlere.. Bir deniz atı hikayesi.

l-8601.jpg

Halkımızın ilk duyduğunda yüzünü gülümseten bir olay, bir erkeğin yavrularını dünyaya kendi başına getirmesi, derslerimiz de gördüğümüz bu olay için

  • erkek doğurur mu arkadaş
  • erkekliğin yüz karası
  • bi de utanmadan bakar bu çocuklara
  • yemek falan da yapar okula gönderir

gibi yorumları çok net hatırlıyorum, eğlenceli zamanlardı, ama kalıcı olmasını sağladı bazı bilgilerin diyebilirim. Etkileşim her zaman önemlidir ve kalıcılık sağlar, tıpkı reklam mantığı gibi “reklamın iyisi kötüsü olmaz”  derler.

 

 

Erkek doğurur mu arkadaş?!

 

Resimde bir erkek deniz atının yavrularını taşıdığını ve dişinin yumurta bıraktığını görüyorsunuz. Şimdi dişi erkeği döllüyor mu, yumurta mı bırakıyor, nasıl oluyor? Olayın aslı şu: Dişi ovipositor organını erkeğin kesesine yerleştirerek yumurtalarını bırakıyor, erkek spermlerini suya bırakıyor, bu da kesesindeki yumurtaları döllenmesini sağlıyor. Bir süre sonra bu kese içerisinde mantar dokuyla çevreleniyor ve korunuyor.   Ardından erkek birey yumurtalarını prolaktin ile; memelilerde süt üretimde görevli hormon ile destekliyor. Bir süre sonra yumurtalar bu kese içerisinde açılıyor; yeni bireyler için düzenli iç ortam uyum şartlarını sağlıyor ve bir süre orada bekliyorlar. Ardından bu muhteşem görüntüler ortaya çıkıyor:

 

 

ileri okuma:

  1. ^ Foster S.J, Vincent C.J. (2004). “Life history and ecology of seahorses: implications for conservation and management”.Journal of Fish Biology 65: 1–61. doi:10.1111/j.1095-8649.2004.00429.x.
  2. ^ Sex and the seahorse
  3. ^ “The biology of seahorses: Reproduction”. The Seahorse Project. Retrieved 2007-05-08.
  4. http://en.wikipedia.org/wiki/Seahorse

Paylaşıma Oy Ver

0 puan

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Cenk Önsoy

Cenk Önsoy

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

7 Yorum

Yorum yap
  1. Doğma kelimesinin kullanımı ile ilgili olarak üyelerimizden oluşan tepkiler konusunda bi açıklama yapmak isterim; "doğma" veya "doğurma" kelimesinin tekil anlamına takılıp kalmanızı rica ediyorum,doğurma eylemi olarak dile getirdiğimiz faaliyeti bir canlının olgunlaşıp memeli vücudundan gelişmiş olarak yumurta/kese ihtiya etmeden çıkması olarak düşünürsek, bu söyleme uygun olduğunu düşünüyorum. Açıklamam tamamen bu örnek için geçerlidir, genelde saptırılabiliyor; memeli harici canlılar da doğurabilir demiyorum, kelime anlamına takılmayın, içeriğe göz atın, videoyu izleyin, eğer aksi bir yorumunuz var ise olgun bireylerin çıkışına ne ad vereceksiniz sizden duymak isterim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir