çılgın biyologlardan kurbağa çıkartması :)

1896749_10152360650582145_2673486413327215689_n.jpg

Biyoloji günlüğü sayfamıza Mehmet Elif tarafından gönderilen mesajı sizlerle paylaşıyorum.

Dilerim ki bir dahaki sefere kendi üyeliği ile hem sözlüğümüzde hem de sayfamızda mesaj yerine direk olarak paylaşılsın, aramıza kendi ismiyle katılsınlar 🙂

çılgın biyologlardan kurbağa çıkartması 🙂

buyrun:

Paylaşıma Oy Ver

0 puan

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Cenk Önsoy

Cenk Önsoy

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

31 Yorum

Yorum yap
  • Bize garip, iğrenç, vahşi veya normal gelen eylemleri başka insanlar bizim algıladığımız gibi algılamaya bilirler dostum. Örnek verecek olursak kan gördüğünde bayılan insanlar var ancak bazı doktorlar ameliyat esnasında müzik dinleyip bam başka konular konuşup eğlenebiliyorlar.

   Bu da benzer bir örnek bir biyolog için sanıyorum ki deney hayvanını kesmek çok normal bir şeydir ve bunu eğlenceli hala getirmek onun için mutluluk verici olabilir. Bu noktada algılarımız farklılaşır biz ona vahşi derken, o bize düzen bozucu diyebilir.

   Bu sebepten ötürü resmin kabul edilebilir olduğunu düşünebiliriz, düşünmeye de biliriz, ne düşündüğümüz bizi ilgilendirir. Ancak olay itham etmeye ve yargılamaya gelince elbet ki nezaket kuralları çerçevesinde olmamız gerekir.

  • Beni beyninle algılarsan anlarsın hayvanı kesmeye bir tepki verdiğimiz falan yok canlı halini çekip before after yapmanın neresı bilime benziyor? Eminim ki bu fotograftaki kedi olsa herkes tepki göstericekti evet etik garip bişiy

  • Neyin ne olduğunu gayet iyi biliyorum ama bu derss diye saçmasapan açıklama yapmana gerek yok. Böyle bi deneyin eğlenme amaçlı değil öğrenme amaçlı yapılması gerekir.Madem öyle o zaman doktorlarla kestikleri kadavraların resimlerini paylaşıp etrafına gülücükler yok party yok super star gülücük çıkartmaları yapıştırsınlar işimizi eğlenceli hale getiriyoruz diye aynı şey…Bu asla kabul edilemez. Tabi eğer sadistçe yaklaşımları yoksa varsa zaten o kişi Ruh hastasıdır.Bu sululugun savunulucak bi tarafı yok..! İnsanın önce yaptığı işe saygısı olmalı.

  • Her işin bir ciddiyeti, adabı vardır. Canlıya böyle saygı gösterilmez. Bir biyolog her canlının yaşama hakkını bilir, savunur ve onları yalnızca araştırmak için, yapılması çok gerekli ve önemliyse organlarını çıkararak inceler. Canlıyı bu şekilde teşhir ve afişe etmez. Teşhir etmesi gerekiyorsa bunu öğretici bir amaçla yapar, savunmasız canlının halini alay konusu yapmaz. Burada üslup problemi var.

  • İşte anlamadığınız şey zaten algı farklılığı size cani gelen şey bunu yapan insana çok normal hatta eğlenceli geliyor olabilir. Örneğin ben asla avcılık yapamam keyif için hayvan öldüremem ama dünyada bir sürü avcı var ve bunu keyif için yapıyorlar, doktorlar için kadavra kesmek eminim ki artık çok normal bir şey dir, ki dediğiniz yapıldı zaten beyin ameliyatı yada kalp ameliyatıydı yanlış hatırlamıyor isem, bi yandan arkada oyun havası çalıyordu bi yandan ameliyat yapılıyordu. Bir şeylerin size yanlış yada sadistçe gelmesi o eylemlerin sadistçe yada yanlış olduğunu ispatlamaz arkadaşlar çok bencil düşünüyorsunuz. ”Neden before after yapmasın, adam işini eğlenceli hale getirmiş ve ben ortada canlıya yapılmış bir saygısızlık görmüyorum” diye düşünür bence işine kıymet veren bir çok biyolog.

   Eğer yapılan eylemde üzerinde ki algı farklılığını ayırt edebilirseniz ne demek istediğimi anlarsınız.

 1. Isinizi ciddiye almazsaniz ciddiye alinmazsiniz. Cok gereksiz ve sacma olmus su fotograf. Ben eglenmedim,aksine acidim. Bende biyoloji okuyorum,bizde kurbaga diseksiyonu yaptik fakat,once hayvanlara saygi duymayi ogrenmeniz gerekir.. hatta sadece hayvanlara degil tum canlilara.

 2. Bunu eğlence haline getirmek kadar çirkin ve acınası bir zihniyet olamaz. Biyologları karaladınız şuan resmen. Bilim için diyip ağlaya ağlaya diseksiyon yaptığım hayvan fizyolojisi dersleri geliyor aklıma ve sizin zihniyetinize sahip insanlarla aynı unvanı almak canımı yaktı şuan.

 3. Bilimsel etik tartışmasına girmeyeceğim hiç ancak naçizane bir eleştiri olarak bu bilimsel sakrifiye sürecinin dijital olarak süslemenin manası nedir? Bilimsel bir sürecin cicileştirilmeye çalışılması mı? Yoksa sarkastik bir mizahi hava yaratılması mı amaç? Biraz manasız ve itici buldum şahsen. 🙂

 4. Canlı olan herşeye saygı duymak öncelikli olarak bir Biyolog un görevidir bunu iyi birşeymiş gibi resmetmek çok çirkin bir hareket.Evet inceliyoruz ama öğrenmek için gösteri için değil..

 5. Gülen yüzlü ifadelerle sunulması kötü bence de.Ama biryerde nitelikli insan eğitmek için gerekli birşey bence.Baygınlar bu iş yapılırken ve diseksiyon sonucu tüm organlar çıkarılıp inceleniyor.

 6. bu fotoğrafı paylasan arkadaş sanırım 1.sinifta felan.. Hayvan haklari savunan bir biyolog aynı zamanda öğretmen olarak uzuldum. Hic hos bir fotoğraf olmamis. Aynı diseksiyon tüm okullarda gösterilir egitim için bile olsa bir hayvanın ölümüne sebep olmak bu kadar eglenceli olmasa gerek fotoğrafı ceken arkadaşı ayri burada bunu yayınlayan arkadaşı ayri kiniyorum

 7. 12. sınıf yazılı sorularında dolasşım sistemi ve sonraki konuların yazılı sorularını koyabilirmisiniz site cok güzel elinize sağlık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir