Bodrum, Dereköy Tohum Takası Şenliği düzenlenecek.


Ekolojik Üreticiler Derneği ve Dereköy Doğasevenler Derneği ,Çatal Ada Derneği,
Mavi Yol Girişimi,Bizim Bostan tarafından 2013 yılının Şubat ayında yerel tohumları korumak ve üretmeye teşvik etme amacıyla Bodrum Tohum Takası Şenliği düzenlenecek.

Tescillenmemiş tohumların satışını yasaklayan ve yerel tohumların tarımsal üretim dışı kalmasına neden olan 2006 yılında çıkan “Tohumculuk Kanunu”nun ardından, yerel tohumların yok olmaması için, 2009 yılında Torbalı ile başlayan ve en son Şile/Ovacık’ta yapılan ona yakın tohum takas şenliğinden sonra Bodrum’da ilk kez düzenlenecek şenlik 2013 yılının Şubat ayında Dereköy’de yapılacak.

17 Şubat’ta yapılacak olan şenlikte tarımsal üretim yapan köylülerle birlikte yerel tohumları korumanın yanısıra, takas yaparak tohum üretimini teşvik etmek amacıyla bilgilendirme toplantıları yapılacak. Kanun gereği yerel tohum satışının yasaklanması nedeniyle, şenlikte köylüler takas yöntemi ile tohum alışverişi yapacak. Çiçek, sebze, bakliyat her türlü yerel tohumun takas edilebileceği etkinlikte katılımcıların ve çocukların bilinçlendirilmesi için atölyeler kurulacak, tarımsal bilgi veren müzik ve tiyatro etkinlikleri yapılacak.

Organizasyon çağrısı: 

10.000 yıllık geçmişi olan, insanla evrimleşen ve hayatın kaynağı olan tohumlarımızın bizlerden alınıp patentlenmesi, ticari bir nesne haline getirilmesi biyoçeşitliliği, gıda güvenliğimizi ve yaşamı tehdit ediyor. Bu uygulamaya karşı bir direniş olarak başlayan tohum takasları bugün Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yapılıyor. Takas şenliklerinde üreticiler, köylüler tohumları ücret ödemeden takas edip, üreticilerle konuşma ve fikir alışverişinde bulunma imkanı buluyorlar. Takas edilen tohumlarla da yerel ürünlerin üretiminde destek vermiş olacağız.

Bizim varlığımız sizlerin tercihlerine bağlıdır. Eğer AVM’lerden,büyük süpermarketlerden alışverişe devam ederseniz, marka arayışı içinde olursanız küçük çiftçiliğin yok olmasına onay vermiş olacaksınız. Ama biz köylülerden doğrudan, kooperatiflerimizden, üretici ve köy pazarlarından, organik pazarlardaki üreticilerden veya temsilcilerinden gıdanızı sağlarsanız küçük çiftçiliğin tasfiyesine hayır diyeceksiniz. Neye oy vereceğinize karar vererek demokrasiyi sadece sandık başlarında kullandığınız oylarla sınırlandırmamış olacaksınız. Her şey size bağlı!

Sizleri 17 Şubat Pazar günü Dereköy de gerçekleştireceğimiz tohum takas şenliğine çağırıyoruz.

TOHUMUNU GETİR,PAYLAŞ!

YÜREĞİNİ GETİR YAŞAT!

BİLİNCİNİ GETİR ÇOĞALT!

17 Şubat 2013 Pazar  10:00 – 18:00

Şahane Şahane
0
Şahane
Keyifli Keyifli
0
Keyifli
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Garip Garip
0
Garip
Fena Değil Fena Değil
0
Fena Değil
Yetersiz Yetersiz
0
Yetersiz

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "Bodrum, Dereköy Tohum Takası Şenliği düzenlenecek."

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
BiyolojiGunlugu
Ziyaretçi
Organizasyon komitesinden yapılan bir açıklamayı da eklemek istiyorum, paylaşım için teşekkürler. KÖY GEZİSİ İPTALİ VE TOPLANTI DAVETİ Sevgili Bodrum Tohum Takas Şenliği destekçisi dernekler, üyeleri ve bağımsız gönüllüler, Şenliğimizin organizasyonu için son virajdayız, bugüne kadar Bodrum Belediyesi başta olmak üzere birçok yerel sivil toplum örgütleri maddi ve manevi destekçimiz oldu. Şimdi şenliğe bir ay kala daha organize bir şekilde çalışmamız gerekiyor, bu nedenle desteğinize ihtiyacımız var. Birinci ve ikinci toplantıda şenliğin en verimli şekilde geçmesi için yapılabilecekleri belirledik, yol haritamızı çizdik. Bu toplantıda ise şimdiye kadar görev üstlenmiş dernek ve şahıslarla verdiğimiz emeklerin en güzel şekilde sonuçlanması için nihai görev… Read more »
wpDiscuz

Bodrum, Dereköy Tohum Takası Şenliği düzenlenecek.

Porno
Hesabınız yok mu?
kayıt ol

Geri dön
giriş yap

Hesabın var mı? >>
giriş yap

Makale
Görsel