Kimler Neler Demiş?

16 Yorum - "birinci sınıflara tavsiyesi olanlar?"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
cenkonsoyblog
Yönetici

Birinci sınıflara verilecek binlerce tavsiye var, en iyisi mi birkaç alanda tavsiye yelpazenizi sınırlayın :))

Dipnot: Başlık attıktan sonra biraz içerik girmeyi deneyiniz, ilk tavsiyem;)

atnezg
Ziyaretçi

yani mesela nelere hangi derslere önem vereyim hangi seçmeli dersleri seçsem iyi olur? ilk dönem bitiyor,yavas yavas baslıyor biyoloji maceramız siz buyukler rehber olunuz efendim :))

dipnot:acemiliğime veriniz :))

cenkonsoyblog
Yönetici

Açıkçası bir Campbell – Biyoloji kitabı bulup keyifli bir şekilde okuma kitabı kıvamında okumaya başlamalısınız öncelikle. Öncelikle bir bağlayıcı etmen ve hissiyat oluşturmalısınız kendi mesleğiniz ile aranızda. Ardından sistematik derslerine hafiften göz gezdirmeli, insanların balık, böcek, çiçek diye es geçtikleri canlı gruplarına daha dikkatli ve bilir kişi gözlükleri ile dikkat etmelisiniz.

Ha işin felsefe kısmından ziyade beni uçurun derslerimle ilgili yorum yapın, kariyer yapayım vs diyorsanız; sistematik çalışın, yaz tatillerinde staj yapma fırsatını kaçırmayın, mümkün olduğu kadar okulunuzdaki laboratuvarlarda casusluk yapın, neler dönüyor, nasıl yapılıyor öğrenin 😉

halusinasyon krali
Ziyaretçi

okulu bırakıp daha fazla gelecek vaat eden bir bölüme yönelin.

cenkonsoyblog
Yönetici

bu biraz ağır olmadı mı? Geleceğini canlı üzerinden kazanan bir meslek olarak biyoloji hakkında gerçekten böyle mi düşünüyorsunuz?

Mesela bir Sağlık sektörü ölmez, bir yemek sektörü ölmez; neden, canlıya odaklıdır ve temel ihtiyaçları barındırır.

Bizim de yapmamız gereken sadece dilediğimiz bir canlı grubuna odaklanıp uzmanlığa geçiş yapıp her boyutta işlevsellik türetmektir.

Amacınız meyve vermek ise, her meslek dalında yapabilirsiniz, ama ağacın altında oturup ağzınıza düşmesini beklerseniz afit de düşer, kurt da.

halusinasyon krali
Ziyaretçi
boş hayallere luzum yok. sağlık sektörü dediğiniz biyologlara çok fazla imkan sunan bir sektör değil. kaçak göçek bir çalışma belgesiyle, başka bir iş yapıyormuş gibi gösterilerek işe alıp laboratuvarda çalıştırırlar ve üç kuruş maaşa talim ettirirler. iş imkanınızın olmadığını bildikleri için en ağır şartlarda çalıştırırlar. sağlık sektörü ölmez avet ama sağlık sektörüne bel bağlayan biyoloji mezunu açlıktan ölebilir. yemek veya gıda sektörüne gelince, gıda teknisyeni ve mühendisleri dururken biyolog çalıştıran kaç işletme var ki? biyoloji mezunu bu günün şartlarında ucuz vasıflı işçidir. kolay kolay devlet kadrosu alamaz, özel sektörün kölesi olur. ben sağlık sektöründe çalışan bir biyoloji mezunu olarak verebileceğim… Read more »
dortyuzelliucpiercin
Ziyaretçi
benim verebileceğim tavsiyeler bu ülke sınırları içerisinde geçerlidir, yurt dışlarında falan deneyip yarı yolda kalmayınız. eğer yeni kazanan biri iseniz, büyük bir olasılıkla sizin gibi beş kişi daha var. en az altı kişilik sınıflar mevcut. bu mikroskopta iki tane -epitel hücresi- görecem diye saatlerce beklememeniz anlamına geliyor. ne demek mi istedim? sizlerden önce her on kişiye bir mikroskop'un düştüğü okullardan bahsediyorum. inceleye bildiğiniz kadar inceleyin derim, sadece lab dersinin gelmesini beklemeyin, lab görevlisi kimse ve ne zamanlar çalışıyorsa o lab. da – hocam bizde gelelim mi? tarzında sorularla beynini karıştırın. bir müddet sonra sizinle gelmeyip anahtarı verecektir. diyeceksiniz ki, iş… Read more »
saskalozzz
Ziyaretçi

kaç. hiç arkanı dönüp bakmadan; 2 yıllık güzel bir bölüm oku. att, fizik tedavi vb. tıbbi sekreterlik bile biyolojiden makul. markette kasiyer olamıyorsun lisans mezunusun diye. kendi mesleğini yapamıyorsun. evet biyoloji severim, hemde çok. ama gerçekler her zaman acıdır. yüksek lisans yapıcam, genç yaşta prof olucam vb hayallere gerek yok. fen fakülteleri kapanırsa hiç bir iş yapamayacaksın. Atatürk Üniversitesinin laboratuvar imkanları harikadır. Her şeyi inceleme fırsatım oldu. Kendi mikroskobumla çalıştım. Okuduğum bölümü çok sevdim. Ama 2 yıldır ücretli sınıf öğretmenliği yapıyorum, dershanelerde ezilmemek için. Bayan olmak bir alternatif ama eğer hemcins değilsek kardeş bırak ve kaç. sen aile bakıcaksın büyüyüp.

doublehelix
Ziyaretçi

Okumayı alışkanlık haline getirmek, eğer ilgi varsa merak edip araştırma yapmaktır. Ders konularını sadece hazır verilen fotokopilerden değil artı olarak kaynak kitaplardan roman okur gibi okumaktır. 4 seneyi iyi planlamak ve planına uygun kriterleri yerine getirmek için çalışmaktır. Gerçekleri de göz önünde bulundurarak kendini donatmaktır.

Şarlot üzerindeki ahududu
Ziyaretçi
Şarlot üzerindeki ahududu
En akıllıca hareket gençler ailenizin maddi durumu ve sizlerinde çalışma enerjiniz varsa yeniden össye girin en azından ziraat müh ya da su ürünleri müh yazın 80 alıp atanma sıkıntısı çekmezsiniz.Bir ünvanınız olur.Ziraat müh bitki koruma bölümleri ile çoğu dersimiz ortak.Devlet kademesine yeni atandıklarında en düşük 1.900 ile başlıyorlar.Sene içinde artıyor.Emekliliklerine yakın maaşları epey artıyor.Bizim devlet kademesinde çalışan emekliliği yakın doktoralı biyoloğumuz ise 2.600 alıyor.Ben biyoloji okumak istiyorum diyorsanız lisans eğitimini yurtdışında alın en azından bilim etiğini,felsefesini ve bilimsel araştırmanın nasıl bir ciddiyetle yürüdüğünü deneyimlersiniz. Ne gereği var biyoloji okuyup acı çekmeye?Okuduktan sonra da acı çekmeye?2.sınıfta bir hocamız dersin ortasında milletvekili… Read more »
nihan
Ziyaretçi

Derslerinize düzenli günü gününe çalışın. Aferin.

queen
Ziyaretçi

1. sınıfım,daha mezun olmama yıllar var deyip yayılmayın gençler.Okumanız ve öğrenmeniz gereken ne varsa okuldaki bilgilerle yetinmeyip öğrenin hepsini.Bir saniyenizi bile boşa geçirmeyin.Tamam gezip eğleniceksizin de elbet ancak sınıftan cıktıktan sonra bıyolojıyle alakanız kalmıyosa canınız yanar valla mezun oldugunuzda.Aklınız basınıza gelır ama cok gec olur.Ortalamanızı da yuksek tutun.İngilizceyi de okuldan cıkana kadar halledin derim.Staj da yapmak istiyosanız gıdın yurtdısında ayarlayın zira Türkiye’de adli tıp ta bile yaptıgınız stajlara cevırıp bakmıyolar.

nesli06
Ziyaretçi

daha yolun çok başındalar yazık bırakın gidin başka bi bölüm okuyun ezberi olmayan için işkence bu bölüm şimdiki aklım olsa kesinlikle tercih etmezdim
 

angora
Ziyaretçi

Benim ezberim hiç iyi değildir, dinleme yeteneğim de yoktur pek.. Hoca konuşurken cümleler hep yarım kalır kulağımda. Ama ilerde olmak istediğim yere ulaşmak için çabalayıp, kendi başıma bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Eğer bu bölüme girmişseniz ve benim gibi hayalleriniz varsa, ne olursa olsun sakın bırakmayın 😉 Etraftakilerin düşünceleri hiç ama hiç önemli değil, onlar sizin nerede nasıl mutlu olacağınızı sizden iyi bilemez. Çalışıp çabalayıp hedeflerinize ulaşın (:

Tek amacım para kazanmak diyorsanız da, yanlış yerdesiniz şimdiden bilin bunu 😉 

Cigdem
Ziyaretçi

1. sınıfım yorumları okudum ve hiç beğenmedim. bu ülkede bilimi öldürmek isteyenler ne kadar da başarılı olmuşlar. farklı sektörde iş bulmak, para kazanmanın kısa yollarını aramaktan ziyade dersanede düşük ücretle çalışırım da yinede bilim adına katkılarda bulunmak için çabalarım. evet devlet hiçbir şekilde imkan sunmuyo ama bu bulunduğum durumu terketmem anlamına gelmiyo bence

ecologist
Ziyaretçi
Biyoloji bölümünden mezun olanların çok fazla sıkıntı çektiği gerçek. Ancak arkadaşlar durum  o kadar da umutsuz değil. Bölümünüzü seviyorsanız eğer etrafınızdaki insanların sözlerine kulak verin ama sizi büsbütün yolunuzdan çevirmesine izin vermeyin. Eğer siz iyi bir biyolog olmak için kendinizi geliştirir ve hayata geniş bir vizyon ile bakmayı başarabilirseniz çok fazla fırsatınızın olduğunu da göreceksiniz. Bir çok burs imkanı var lisans üstü eğitiminizi yurt dışında yapmanızı öneririm. Yeterli donanıma sahip olduğunuzda Türkiye’de ki iş fırsatları tahmin ettiğinizden de fazla. Ama kendinizi geliştirmezseniz bu ülkede hem kamuda hem de özelde işiniz çok zor. Kamuda yapılan alımlar yılda 100 ü geçmiyor. Özel… Read more »
wpDiscuz

birinci sınıflara tavsiyesi olanlar?

Porno
Hesabınız yok mu?
kayıt ol

Geri dön
giriş yap

Hesabın var mı? >>
giriş yap

Makale
Görsel