Almanya’daki E. coli salgını sorumlusu katil melez


default

Almanya’da 1500′den fazla kişiyi enfekte edip 18 kişinin ölümüne sebep olan besin zehirlenmelerinin, daha önce hiç rastlanmamış olan bir Escherichia coli türünden kaynaklandığı ortaya çıktı. Araştırmacılar bu türün, iki adet farklı ve hastalık yapıcı türün melezi olduğunu açıkladılar.

 

An itibariyle, bu suşun neden bu kadar agresif olduğunun ipuçlarını bakterinin genomunda arayan araştırmacılar, bir yandan da tıbbi laboratuvarlar için özel tanı kitleri geliştirmekle meşgul. Bu kitler uygulamaya geçtiğinde, enfekte olmuş kişi sayısı ve bakterinin kökeni konusunda daha çok bilgi elde edilmesi bekleniyor.

Salgın şu an için Almanya’yla sınırlı görünüyor. Diğer ülkelerdeki enfeksiyon vakalarının ise yakın süre içerisinde Almanya’ya ziyaret gerçekleştirdiği biliniyor. Neredeyse tüm vakaların ortak özellikleri, çiğ şekilde, domates, salatalık veya salata sebzeleri tüketmeleri.

Bakterinin gen dizilimi çözüldükten sonra ortaya çıkan veriler ise ilginç. Önceden STEC suşuna ait olduğu kabul edilen bakterinin gen dizisinde, yine başka bir hastalık yapıcı suş olan entero-agregatif E.coli genlerine rastlandı.

STEC suşu kanlı ishal sebebi olarak biliniyor. İlerleyen komplikasyonlarda bakteriyel toksinden kaynaklanan kan pıhtılarının kılcal damarlarda organlara zarar vermesiyle gerçekleşen Hemato-üreamik sendrom görülüyor. Entero-agregatif tür ise bağırsak çeperine yapışarak sulu ishal meydana getiriyor. Araştırmacılar STEC suşunun, entero-agregatif suşun strese karşı direnç özelliklerini alarak daha güçlü ve tehlikeli hale gelmiş olabileceğini bildiriyor.

Şahane Şahane
0
Şahane
Keyifli Keyifli
0
Keyifli
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Garip Garip
0
Garip
Fena Değil Fena Değil
0
Fena Değil
Yetersiz Yetersiz
0
Yetersiz

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz

Almanya’daki E. coli salgını sorumlusu katil melez

Porno
Hesabınız yok mu?
kayıt ol

Geri dön
giriş yap

Hesabın var mı? >>
giriş yap

Makale
Görsel