Açıköğretim Fakültesi Biyoloji Lisans tamamlama bölümü açılmış.

aof_sinav_sonuclari_sistemi_coktu_h442411.jpg

Türkiye Biyologlar Derneği Facebook grubunda Yalçın Dedeoğlu hocamızın paylaşmış olduğu iletiyi sizinle sözlüğümüzde kalıcı olması adına paylaşıyorum.

Ek olarak verilen PDF içerisinde ilgili metin ve karar yer almaktadır, lütfen göz atınız.

Açıköğretim Fakültesi Biyoloji Lisans tamamlama bölümü açılmış.

Anadolu Üniversitesi Senato Kararları

Gündem:
11- Açıköğretim Fakültesi Lisans Tamamlama programları Almanca Lisans Tamamlama, Biyoloji Lisans Tamamlama, Eğitim Önlisans, Fenbilgisi, Fizik Lisans Tamamlama, Fransızca Lisans Tamamlama, İngilizce Lisans Tamamlama, Kimya Lisans Tamamlama, Matematik, Matematik Lisans Tamamlama, Sosyal Bilgiler, Tarih Lisans Tamamlama, Türk Dili ve Edebiyatı Lisans Tamamlama programlarının 2012-2013 öğretim yılı itibariyle dönemlik-kredili sisteme geçecek olması nedeniyle derslerde yapılan değişiklikler ve derslere intibaklarının ne şekilde yapılacağının görüşülmesi.

Kaynak PDF: http://www.biyolojisozluk.com/link/GkcJn

Paylaşıma Oy Ver

0 puan

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Cenk Önsoy

Cenk Önsoy

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

13 Yorum

Yorum yap
 1. açıköğretimde biyoloji nasıl okutulur ?? dışarıdan bitirilecek bölüm değil ,laboratuvar derslerini uygulamalı görmedikten sonra,el becerisi geliştirilmedikten sonra ne anlamı kalıyor biyolog olmanın…

 2. Acı acı gülümsüyorum. Temel bilimler halkın önüne atıldı artık linç edilme zamanı geliyor. Söylenecek çok şey var ama o kişiler anlamazlar, anlatmak da istemem

 3. Kesinlikle dışarıdan bitirilmesi kabul edilemez. Zaten devam zorunluluğu olanların hepsine kadro verdiler de dışarıdan bitirecekleri mi yerleştirecekler. Başka bir iş vardır onda!
   

 4. neden hala bir yere kayıt altına almak istiyorlar anlamış değilim, her yer bitki, hayvan ve diğerleri ile dolu zaten, iki kurbağa yakalayıp getirene biyoloji diploması versinler, aldığımız eğitim zaten bundan ibaret değil mi?

 5. elini sallasan zaten biyoloji mezununa çarpıyo.bnm okul bitti askerlik bitti iş yok.bizler iş bulamazken hala mezun sayısı asrttırma çalışmaları devam ediyor.sırf eğitim seviyesi yükselsin diye.yani sözde birşeyleri başardıklarını zannetmek için.çünkü eğitim seviyesi üniversite mezun sayısına göre hesaplanıyor.

 6. Bir Tıbbi Lab mezunu olarak biyologlarla çalışma alanlarımız ortak ve 17 yıllık labotuvar personeliyim örgün olarak biyolojiye devam olanağım olmadığı için ve biyoloji bölümü de benim üst öğrenimim olduğu için lab mezunlara biyoloji alanında lisans tamamlama en uygunu ve olması gereken bir hizmet zaten lys de barajı aşan yerleşiyor ekstre bir çaba ve çalışma da gerektirmeyen bir bölüm(yerleştirme açısından) Çıkarılmalı ve benim durumunda olan bir sürü arkadaşım da benimle hemfikir… 

 7. devlette lab tekim .biyoloji mezunları geldiğinde pipet tutmayı bilmiyorlar,insan sağlığından kan değerlerinden ,kimyadan bi haberler….hiç birşey bilmeden geldiler biz biyoloğuz dediler bi havalarına baktık ,bi bilmediklerine…:)))madem taşerondan biyolojilere tıbbi laboratuvarda çalışma imkanı var,biz neden biyoloji okumayalım….bir eksiğimiz var bitki anatomisi insan anatomisi yanında solda sıfır sayılır….onuda sözel olarak yaparız…bugün birinin meslek alanına göz dikerseniz,yarında sizinkine dikerler böyle………..

 8. belki üstümüzden bir kuş geçer, o kuşun türünü bilmek için biyolog olmaya hacet yok, o kuşun önemini, türünü ve diğer özelliklerini lab.tek. mezunları, “biyol oğuz”lar, biyoloji öğretmenleri de bilebilir. bilemez mi? bilmem, ben pipetle kola dahi içmem, o ne öyle, çok banal. üç meslek grubu ile içli dışlı olmuşluğum var, biyol oğuz’u tanımam. birinin gördüğü birinci sınıf derslerinin bir bölümü, ki öğretmenlikte çoğu şey yanlış öğretilir, lafı (biyoloji)edilen bölüme girdiğinizde “lise’de gördüğünüz her şeyi unutun onlar yalandı” denir. öğretmenlik kutsaldır, lab.tek. olmakta öyle, biyolog olmak o kadar basit ki, insanlar neden biyoloji bölümlerini kendilerine rakip olarak görüyorlar anlamıyorum. birkaç serserinin yaptığı işi kendilerine rakip gören bu kutsal meslekler, değerlerinin farkında değiller bence. ben öyle kutsal bir mesleğe sahip olsam biyolog olmak için kılımı kıpırdatmam.

 9. arkadaşlar bilgisi olan var mı acaba 2013 -2014 döneminde lisans tamamlma bölümü var mı kimsenin bi bilgisi yok  bilgisi olan varise paylaşırsa sevinirim ,,,,,,,,,,,,,,,,

 10. Biyoloji-Canlılar Bilimi, Genel anlamı Canlıları İnceleyen Bilim Dalı, Doğa Bilimlerinin Fizik Kimya gibi en temel dallarından bir tanesidir. Dünyada hangi canlı türlerinin var olduğunu, bunların birbirleri ile olan benzerlik ve farklılıklarını, moleküler düzeyden popülasyon düzeyine kadar bütün özelliklerini, ekolojilerini, popülasyon durumlarını, geçmişten günümüze hangi değişimler geçirdiklerini ve buna benzer canlılığı ilgilendiren temel konuları inceleyen derin ve kapsamlı bir bilim dalıdır. Herbir alt dalı başlı başına lisans seviyesinde bir bölüm olabilecek düzeydedir. Örneğin Moleküler biyoloji, Biyokimya, Fizyoloji, Ekoloji, Zooloji, Botanik gibi anabilim dalları seviyesinde pek çok üniversitede branşları mevcuttur. Burada kısaca açıklamaya çalıştığım bu bilim dalından mezun olup sadece börtü böcek ismi öğrendik diyen arkadaşla 6 yıl sağlık hizmetleri ile ilgili laboratuvar çalışmaları yapmış olmasını Biyolojiyi açık öğretimden alabileceği fikrine kapılan arkadaşın biyoloji bilimi konusundaki cahalet düzeyleri bence eşittir.

  Biyoloji esasen bir laboratuvar bilimi yada teknikerliği değildir doğrudan ve temeli itibariyle Doğa Bilimidir. Türkiye’de biyolog dendiğinde hastane laboratuvarları çalışmalarının akla gelmesi Biyoloji Bilimini anlama konusundaki bilgi eksikliğinden gelmektedir. Bugün Tibbi Laboratuvar gibi sağlık hizmetleri konusundaki ön lisans programlarından mezun olan ve çalışan arkadaşların laboratuvar teknikleri konusunda Bir biyoloğa göre daha yetenekli olmalarını kabul ediyor ve saygıyla karşılıyorum.

  Sadece Biyoloji konusunda değil bizim genel olarak meslek etiği ve liyakatı ile ilgili toplumsal bir problemimiz olduğunu düşünmekteyim. Kalifiye elaman eksikliğinden herkes şikayet eder durur, ehil insanların ilgili yerlerde görvlendirilmediği konusunda herkes şikayet eder durur, eğitim kalitesinden insanların boş bilgilerle donatılıp diploma sahibi olduğundan herkes şikayet eder durur. ama iş kendimize geldiğinde çalıştığımız kurumda daha çok maaş almak yada satümüzü arttırmak amacı ile en uyduruk yoldan nasıl diploma sahibi olunur onların yolunu ararız, dahada ileri gidip burada hak sahibi oluruz, dahada ileri gidip aslında zaten bende bu bilgi var deyip cehaletimizi bağıra bağıra ilan ederiz.

  Burada forum sitesinde bu konunun bu şekilde tartışılıyor olması bile aslında ülkenin doğa bilimlerine, kaliteli eğitime, kalifiye elaman yetişmesine, mesleki etiğe ve liyakata nekadar uzak olduğumuzun ıspatı gibidir.

  Hepimizin espirisni yaptığı hiç bir zaman “hayır bilmiyorum” “bu benim konum değil” ” bu konu farklı bir uzmanlık yada eğitim gerektirir” gibi ifadeler bizim düşünme yada konuşma dağarcığımızda yok. Ben bilirim, ben herşeyden anlarım zaten yıllardır bu konuda şunları yaptım gibi mangalda kimseye kül bırakmıyoruz. Sonra haberlerde saçma sapan bir olay izlediğimizde bu admlar şakamı, kim yetiştiriyor bunları diyip eleştiriyoruz. Şaka değil o insanlar bizleriz anlamadığımız dünyaca derin temel bir bilim dalını sadece sağlık hizmetleri laboratuvar çalışmalarına sıkıştırıyoruz. Yada bu alanda nasıl mezun olduğu bilinmeyenlerin börtü böcek ismi öğrenmek olarak yüzeyselleştiriyoruz.

  Bugun Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Lisans Tamamlama Programında Biyoloji kısmı ile ilgili Müfredat hazırlamış ve sitesinde yayınlamış. İlk iki sınıfı tamamen muhaf kılmış, 5. yarıyıldan itibaren Analitik Kimya, Optik ve Dalgalar (şaka gibi akıl tutulması), Eğitim dersleri, Genel Biyoloji, Bir iki sistematik dersi vererek sağlık hizmetleri mezunlarına Biyoloji Bilim Dalı Mezunu Diploması vermeyi planlıyor.

  Bu durumu bilimsel bir akılla, kaliteli eğitimle, kalifiye elaman yetiştirmekle yada eğitime dair nekadar özlü söz var ise onunla ilşkilendirmenin hiçbir anlamı yok. Birçok kişi bunu bir fırsat olarak görüp hemen kayıt yaptıracak eminim hatta diplomayı bile alacak. Sonra kurumunda bak bende biyoloğum hadi bana özlük haklarım statümü ve maaşımda haklarımı ver diyecek. Belkide yüksek lisans bile yapmak isteyecek, belkide biyoloji öğretmenliği için muracaat edecek. Sonra bir sohbette mesleki liyakattan, bozuk eğitimden, beceriksiz çalışanlardan ülkenin kötü eğitim politikasından bahsedecek..

  İyi sohbetler..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir